metro.cz

Počasí v Praze

6 °C / 11 °C

Středa 21. února 2024. Svátek má Lenka
Praha? Aha!
Dalších 15 fotografií v galerii
Majitelé starých vilek rekonstruovali v jednotném duchu. | foto: Pavel Hrabica, Metro.cz

Spořilovské zadní uličky mají neopakovatelné kouzlo

  10:25
Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky unikalo, i když to míjíte denně. Nabízíme vám známá místa jinýma očima i zcela neznámé skutečnosti. Uvidíte, že procházka Prahou může být neopakovatelné dobrodružství.

O Spořilovu se toho v učebnicích architektury napsalo dost a dost. Vilová zástavba ve stylu anglického venkova nebo vilových čtvrtí anglického velkoměsta patří mezi lukrativnější místa hlavního města, ale stále tu při procházce narážíte zákoutí i celé ulice, které mají spíše venkovskou atmosféru. Mnohé domy si zachovávají podobu, jakou měly během svého vzniku v první republice. Kdysi jste tu mohli potkat spisovatelem Adolfa Branalda, žije tu Libuše Šafránková s Josefem Abrhámem, malý domeček tu míval zpěvák Karel Zich.

Čím je však spořilovské vilkové zastavění mezi ostatními pražskými „regiony“ možná jedinečné, to je spleť uliček, které propojují jednotlivé ulice a vedou mezi zadními trakty a zahrádkami řadových vilek. Nebývají rovné, kroutí se, jako se kroutí řadovky i jednotlivé vilky. Můžete se tudy nerušeně procházet, pozorovat spořilovský život takzvaně zezadu.

Tyhle uličky v moderních satelitech nenajdete. Lidé z řadových domků si buď vidí ze zahrádky do zahrádky, nebo jsou k sobě domy přilepené nejen bokem, ale i zády. Spořilovské pocity si v nich neužijete.

Ne všechny uličky za domy jsou ale na Spořilově průchozí. Někde je už dávno přehradili alespoň provizorně, jinde vybudovali masivní vstupy na klíč. Obava ze ztráty soukromí, strach ze zlodějů, kdo ví? Někomu zkrátka vadí, když mu někdo ve tmě nahlíží do domácnosti, nežijeme v Nizozemsku.

Pokud hledáte v době, kdy se nesmí z okresu do okresu, námět na výlet, stačí sednout na metro, tramvaj nebo autobus. Ty vás přiblíží ke starému Spořilovu a máte minimálně na jedno sváteční odpoledne vystaráno o zábavu při výletě do bývalé pražské periferie. Můžete se kochat původními domky, modernizovanými úpravami, je to i dobrý tělocvik, protože vilová čtvrť je od severu na jih do kopce a než prolezete všechny zadní uličky, budete mít v nohách pár kilometrů.

Komentáře

Hlavní zprávy

Tři podivní pánové pili krev a jedli syrové holuby. Atrakce pěkně vydělávala

vydáno 21. února 2024  12:00

To bylo tak. Jednoho dne do ulice, které se v té době říkalo Kožešnická, zabloudil muž poněkud netradičního vzezření. Kalhoty jen po kolena, lýtka ve...  celý článek

Problém s HHC se začal řešit, až když děti končily v nemocnicích, říká Stabla

vydáno 21. února 2024  5:00

Fenomén HHC (Hexahydrokanabinol) více než rok sklízel kritiku z řad nejen znalců konopného průmyslu, ale také lékařů a vědců. I přes potvrzená rizika byl...  celý článek

I bez Ježíše bude zábava. V Holešovicích chtějí mít kulturně-společenská centra

vydáno 20. února 2024  17:27

Mají zajímavou historii, konaly se tady významné akce a v budoucnu se stanou ještě větším tahákem. Řeč je o dvou areálech – o Výstavišti Praha a...  celý článek

Pozvánku na Mont Blanc jsem nemohl odmítnout, říká student, který se léčí z hemofilie

vydáno 20. února 2024  9:56

Třiadvacetiletý Daniel Šimek se jako první český hemofilik pokusí v červenci zdolat vrchol nejvyšší hory Alp Mont Blanc. Přestože trpí poruchou...  celý článek