metro.cz

Počasí v Praze

10 °C / 21 °C

Neděle 19. května 2024. Svátek má Ivo

Staronové kino je podle místních lepší než jeho problémový předchůdce

  7:48
Dlabačovské kino se před necelými dvěma měsíci vrátilo na kulturní mapu Prahy. „Šestka neměla své vlastní kino tři čtvrtě roku. Je skvělé, že se ho podařilo nahradit,“ říká čtenářka Kamila Skarková, podle které se do Břevnova opět vrátila tolik potřebná filmová kultura. „Člověk sem může zajít jak na filmové novinky, tak na alternativní snímky, což je fajn,“ dodává Skarková.
Interiér kina Dlabačov | foto: EMC GROUP

Problémy s Ořechovkou

Šestá městská část měla před obnovením Dlabačova kino do konce roku 2014. To se ale potýkalo s problémy.

  • Před pár lety to vypadalo, že Ořechovku z dvacátého století potká stejný osud jako většinu malých pražských kin. Nepřežije nástup multikin a digitálního formátu.
  • O Ořechovku se tři sezony staral spolek Scéna Ořechovka, který si dal za úkol obnovit společenské dění v Praze 6.
  • Vše fungovalo do konce minulého roku, kdy došlo nejdříve k dočasnému pozastavení činnosti kina. Dočasné opatření se posléze stalo trvalým a Ořechovka je mimo provoz dodnes.

Do prostor dlabačovského kina, situovaného v zrekonstruovaných prostorách břevnovského hotelu Pyramida, přesídlila i produkční Kristína Charvátová. Ta zajišťovala kulturní program také kinu Ořechovka, které ukončilo svou činnost na konci minulého roku. Změna prostředí má však podle ní jen výhody. „Zásadní změna je v technickém vybavení. Dlabačov je vybaven nejnovější technologií 4K, což nám zajišťuje větší dramaturgickou svobodu,“ vysvětluje Charvátová. „Můžeme tak mít zařazeno promítání filmů do programu denně,“ dodává.

Kino Dlabačov se uzavřelo v roce 2002 z finančních důvodů. Teď je nově vybavené plně digitalizovanou promítací technikou, jeho interiér prošel opravami a přibyla kavárna. Podle zástupce starosty zodpovědného za oblast kultury Jana Laciny přispěla svou troškou do mlýna nejen městská část, ale také magistrát.

„Radnice poskytla kinu dotaci ve výši tří set tisíc korun,“ dodává Lacina. Na programu břevnovského kina nejsou jen filmy. Kromě projekcí rozdělených do několika tematických okruhů zde můžete zhlédnout také živá vystoupení českých divadelních souborů.

Autor: Filip Jaroševský Metro.cz

Hlavní zprávy

Dovolená je pro Čechy stěžejním bodem v kalendáři. Podle průzkumu balí až den před odjezdem

vydáno 18. května 2024  14:00

Ačkoli před odjezdem na dovolenou někteří prožívají mírnou nervozitu, u třetiny Čechů převládá radost a nadšení. Preferují kombinaci aktivní dovolené a...  celý článek

Je rozhodně lepší trávit čas v kolektivu než sedět doma a litovat se, říká parahokejista Krupička

vydáno 18. května 2024  7:00

Sport miluje. Česko reprezentoval na čtyřech paralympiádách. Při poslední výpravě se Zdeněk Krupička dokonce stal vlajkonošem.  celý článek

Paralelní světy, kočka a pocuchaný mozek. Bestseller Temná hmota nepřekvapuje

Strážce streamu
vydáno 17. května 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Štve vás manželka? Děti pořád jen pyskují? Šéf je blbec? Nevadí. Stačí, když si promyslíte, jaké vaše životní rozhodnutí vás do tohohle neutěšeného...  celý článek

Fanoušci MHD vymění letos na akci Autobusový den terminál metra Letňany za Letenskou pláň

vydáno 17. května 2024  5:00

„Po šesti minulých ročnících, které se konaly v terminálu u stanice metra C Letňany, se letošní akce uskuteční na zcela novém místě! V sobotu 18. května...  celý článek