Původně byli zájemci tři, jednoho úřad vyřadil kvůli formálním chybám, druhý sám odstoupil. „Vítězem výběrového řízení se stala fyzická osoba s předloženým projektem Autonomní sociální centrum Klinika,“ uvedl Hurt. Iniciativa chce v budově vybudovat autonomní sociální centrum, které nebude závislé na státních nebo obecních penězích. Fungovat tam má například lidová jídelna nebo svépomocná opravna kol.
Opuštěný objekt, kde se scházeli bezdomovci a narkomani, loni v listopadu squatteři obsadili a uklidili ho. Po několika dnech je ale vyvedla policie.
Zájemci z Letné ze soutěže odstoupili
Druhou žádost o výpůjčku podalo občanské sdružení Alternativa II, které mimo jiné buduje nízkoprahové centrum VýLetná na Letné. Jeho budovu získala také jako výpůjčku od ÚZSVM. „Žádali jsme asi rok a půl. Na budově jsou soudní spory o tom, komu patří,“ řekl předseda sdružení Marek Semerád. Klinice chtěli pomoct budovu získat a zároveň v objektu provozovat svoje aktivity. „Mysleli jsme si, že budeme schopni se domluvit. Když to nedopadlo, tak jsme odstoupili. Chceme občanskou společnost spojovat, ne rozdělovat,“ dodal Semerád.
Úřad pro zastupování státu nabídl bezúplatnou výpůjčku budovy na začátku února. Původně ji měla převzít Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS), která má o objekt stále zájem. Výpůjčka bude platit jen do doby, než začne GIBS budovu využívat.
Na místě se kvůli zamýšlenému využití objektu několikrát demonstrovalo. Do debaty se zapojilo i vedení Prahy. Náměstek primátorky Matěj Stropnický (SZ), který si budovu prohlédl spolu s ministrem financí Andrejem Babišem (ANO), sliboval, že si město budovu pronajme a následně ji poskytne aktivistům. Nakonec ale ÚZSVM přistoupil k vypsání veřejného výběrového řízení.