metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 16 °C

Pondělí 4. března 2024. Svátek má Stela

Dalších 7 fotografií v galerii
Někteří demonstranti měli na hlavách papírové krabice. Ty symbolizovaly podobu novostavby, která má vyrůst u památkově chráněného Anežského kláštera. | foto: ČTK

Stovky lidí demonstrovaly proti novostavbě u Anežského kláštera

  6:55
Souboj s minulostí, tak by se dal nazvat protest asi pěti stovek lidí proti plánované výstavbě domu u památkově chráněného Anežského kláštera. V době vlády primátora Béma jí v roce 2008 dali zelenou i magistrátní památkáři. Stavební povolení teď řeší úřad Prahy 1.

Proti plánované výstavbě domu u Anežského kláštěra demonstrovalo včera v podvečer před úřadem Prahy 1 asi pět stovek lidí. Akci pořádalo sdružení Občanský monitoring a Asociace pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví ČR (ASORKD). Protestní petici na internetu podpořilo přibližně 1200 odpůrců stavby označované jako ‚maršmeloun‘.

Někteří z protestujících dorazili s růžovými a šedými krabicemi na hlavách, které měly připomenout jednu z dřívějších podob navrhované fasády, která připomíná bonbony marshmallow.

Tak chránili město památkáři pod vedením svého šéfa Kněžínka

Protestující podpořili zástupci Strany zelených s náměstkem primátorky Matějem Stropnickým. Na setkání byl i pražský radní pro kulturu Jan Wolf. „Jedná o další zděděný problém odhlasovaný v roce 2008, bohužel za poklonkování šéfa památkové péče Jana Kněžínka. Novostavba kladně posouzená v té době má zcela jinou podobu než novostavba, k níž se nyní vedou řízení,“ uvedl v rámci úterních interpelací při jednání pražských zastupitelů.

Protestujícím vadí, že developeři chtějí vedle památky z první poloviny 13. století v Pražské památkové rezervaci na Starém Městě postavit bytový dům se šesti nadzemními podlažími, plochou střechou a podzemními garážemi. „Podáme podnět kontrolnímu výboru zastupitelstva a Prahy 1, aby přezkoumali smlouvu a celý proces a zjistili jak se stalo, že požadavky Národního památkového ústavu a ministerstva kultury na developera se vytratily,“ řekl zástupce Občanského monitoringu Vítězslav Praks. Dodal, že protestující nechtějí nic jiného, než o co žádalo ministerstvo kultury a Národní památkový ústav již v roce 2010.

Smlouva s Prahou: jakmile postavíte, prodáme vám pozemek

Investorem je firma Praga Progetti e Investment italského architekta Francesca Augusta Razettiho. Tomu už chybí pouze stavební povolení, o které Prahu 1 požádal loni v prosinci.

Organizátoři akce upozorňují, že investor pozemek z velké části vůbec nevlastní, ale má s magistrátem uzavřenou smlouvu o smlouvě budoucí o odkupu pozemku. Praha má podle ní pozemek investorovi odprodat, jakmile stavba dokončí. V součtu má kupující zaplatit asi 28 milionů korun.

„Nyní probíhá na stavebním odboru městské části stavební řízení, přesněji vypořádání námitek zaslaných účastníky řízení. Prošetřuje se, zda jsou podklady v pořádku,“ sdělila mluvčí Prahy 1 Veronika Blažková.

Komentáře

Hlavní zprávy

Vědmy mají konkurenci. Věštit už umí také umělá inteligence a nemýlí se

vydáno 4. března 2024  12:00

V současném digitálním světě se umělá inteligence (AI) zarývá čím dál více do kůže společnosti.  celý článek

Říkáte, že žijete zdravě? Opravdu? Vaše lednička prozradí celou pravdu

vydáno 4. března 2024  6:00

O nedostatek pacientů se nemusejí bát v Česku kardiologové, odborníci na alkoholismus, plicní specialisté a také obezitologové. Přitom jejich zaměření...  celý článek

Svědkové minulosti. Mizejí poštovní schránky, vypařily se taky tradiční trafiky

PRAHA? AHA!
vydáno 3. března 2024  11:03

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek

Komerční sdělení

Senioři, zatočte s dluhy, které vás tíží!

vydáno 3. března 2024

Pan Karel žije sám, je mu 71 let a má problém, který mu nedává spát. Hrozí mu, že kvůli nesplacenému úvěru přijde o byt. Nyní mu svitla naděje, že...  celý článek