metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 10 °C

Čtvrtek 18. dubna 2024. Svátek má Valérie

Další 3 fotografie v galerii
Aktivisté se 13. prosince znovu pokusili obsadit chátrající objekt v Praze na Žižkově, z něhož už je policie v úterý 9. prosince vyvedla. Policisté pr ... | foto: ČTK

Stovky lidí demonstrovaly za centrum Klinika. Policisté nás napadli, říkají

  15:53,  aktualizováno  14.12 13:46
Zhruba dvacítka aktivistů dnes přišla na veřejnou brigádu k budově bývalé kliniky v Praze na Žižkově, kde chtějí mít komunitní centrum. Policie je z prostoru ohraničeného páskou vykázala, podle ní se dopouštěli protiprávního jednání. Mluvčí iniciativy Klinika Arnošt Novák řekl, že nevidí nic protiprávního na tom, když se někdo snaží uklidit místo, o které se dva roky stát nestaral. Aktivisté však po výzvě policistů prostor opustili a akci ukončili. Včera byla ovšem situace bouřlivější a došlo i na násilí.

Aktivisté se včera znovu pokusili obsadit chátrající objekt v Praze na Žižkově, z něhož už je policie v týdnu jednou vyvedla. Zhruba 30 jich podle policejní mluvčí Jany Rösslerové do domu proniklo, po výzvě policie ho opustili. Jednoho člověka, který odmítal opustit prostor před domem, policie zadržela. Policisté i pak zůstali na místě, policejní mluvčí po půl osmé večer řekla, že už je tam klid. „Záchranná služba převezla do nemocnice dva lidi, kteří utrpěli lehké zranění,“ řekla její mluvčí.

Do objektu bývalé polikliniky, v němž chtějí mít aktivisté komunitní centrum, někteří pronikli poté, co před dům dorazil pochod několika set lidí, kteří dnes na podporu komunitního centra demonstrovali. Policejní mluvčí uvedla, že před bývalou polikliniku nakonec přišlo asi 700 lidí, aktivisté to odhadují až na 900. V nepoužívaném objektu donedávna nelegálně pobývali narkomani. Před několika dny ho uklidili dobrovolníci a začali bez povolení využívat. Budovu spravuje Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových, který dokončuje převod na Generální inspekci bezpečnostních sborů a který s působením aktivistů nesouhlasil. Aktivisty už v úterý k odchodu z polikliniky přiměla policie. Tři lidé, kteří objekt odmítali opustit, skončili v úterý na policejní služebně, jsou podezřelí z přestupku.

Jeden člověk neuposlechl výzvu

Na podporu občanské iniciativy Klinika se dnes odpoledne sešlo několik set lidí na náměstí Jiřího z Poděbrad. Vydali se k nevyužívanému objektu na Žižkově. Pochod neprovázely žádné výtržnosti, policisté zasahovat nemuseli.

Dav dorazil před někdejší kliniku asi ve čtyři odpoledne, kolem půl páté organizátor akci ukončil. Zhruba dvě třetiny lidí ale zůstaly na místě, před tři čtvrtě na pět podle policejní mluvčí asi 30 lidí vniklo do objektu. „Policisté tak museli zasáhnout, skupina nakonec uposlechla výzev policistů a budovu opustila, aniž by byly použity donucovací prostředky,“ řekla Rösslerová. Lidé ale podle ní dál postávali u objektu, proto je policie znovu vyzvala k odchodu. Jeden člověk neuposlechl, policisté ho zadrželi, nyní čelí podezření ze spáchání přestupku.

Policista zmlátil mluvčího Kliniky

Po ukončení demonstrace setrvaly na místě ještě asi dvě stovky lidí, které pak vyhnala policie. Aktivisté si na její postup stěžují a považují jej za zbytečný a brutální.„Situaci vyhrotili těžkooděnci, kteří začali poklidné shromáždění vytlačovat z prostoru,“ píšou ve svém tiskovém prohlášení. „Stáli jsme s kolegou opodál, když byl mluvčí Iniciativy Arnošt Novák bezdůvodně odstrčen jedním těžkooděncem. Poté, co se Novák slovně ohradil, ho těžkooděnec úderem do obličeje srazil na zem, zasedl jej a bil ho pěstmi do hlavy,“ říká podle nich očitá svědkyně incidentu. Kordon policistů pak údajně začal pomocí obušků a pepřového spreje vytlačovat přítomné dále od budovy.

Aktivisté se 13. prosince znovu pokusili obsadit chátrající objekt v Praze na Žižkově, z něhož už je policie v úterý 9. prosince vyvedla.

Aktivisté se 13. prosince znovu pokusili obsadit chátrající objekt v Praze na Žižkově, z něhož už je policie v úterý 9. prosince vyvedla.

Jedna z účastnic demonstrace, Anna Hausnerová, řekla, že k nějaké fyzické úhoně přišlo při zásahu policistů přinejmenším pět lidí, šlo třeba o zasažení očí slzným plynem. Hausnerová potvrdila, že policisté poté, co byla budova opět vyklizena, demonstranty napadli. To ale odmítla policejní mluvčí Rösslerová. Podle ní byl postup policistů přiměřený okolnostem. Kdyby prý policisté někoho zranili, sami by mu zavolali sanitku. Byla tam podle ní strkanice, policie při ní ale nikoho nezranila a nepoužila násilí. „Zranění nesouvisela s policejním zásahem,“ řekla mluvčí. Aktivisté její tvrzení označili za lež.

O využití kliniky by měli rozhodnout lidé

Zpravodajka ČTK na místě viděla jednoho zraněného, mluvčí pražské záchranné služby Jiřina Ernestová řekla, že dva lehce zraněné - oba se zhmožděninou na hlavě - záchranáři převezli do vinohradské nemocnice.

Hausnerová dodala, že organizátoři z iniciativy Klinika nečekali, že nějací lidé dnes znovu vniknou do budovy. „To rozhodně nebylo plánované,“ uvedla. Ještě na náměstí Jiřího z Poděbrad, kde dnešní akce začala, jeden z organizátorů řekl, že aktivisté by se chtěli do domu vrátit a využívat ho, než bude rozhodnuto o jeho dalším osudu. Žádají také, aby se na toto téma vedla veřejná diskuse, jednání o využití objektu by podle nich měla být transparentní. Požadují rovněž zveřejnění dokumentů, které se záměrů s uvedeným objektem týkají.

Komentáře

Hlavní zprávy

Při hezkém počasí jsou dlahy na úrazovce denní chléb. Napilno mají nemocnice u cyklostezek

vydáno 17. dubna 2024  14:52

Prim hraje v těchto dnech venku spíš aprílové počasí. Kolařská sezona ale už vypukla naplno. Napilno mají prodejny, servisy i lékaři. S teplým počasím už...  celý článek

Potravina budoucnosti? Čeští vědci vylepšují jedlý hmyz. Krmí ho mrkví a špenátem

vydáno 17. dubna 2024  10:59

Červi, fuj. Takto asi vypadají reakce některých Čechů, když vidí na nejrůznějších food festivalech stánky s jedlým hmyzem. I když se může zdát, že Češi...  celý článek

Den, kdy se do Československa vplížila šedivá a nehybná normalizace

vydáno 17. dubna 2024  5:30

Před 55 lety nahradil Alexandra Dubčeka všehoschopný Gustáv Husák. Socialismus s lidskou tváří vystřídal socialismus s husí kůží. Život v Československu...  celý článek

Rozjíždějí mejdany v metru. Někdy se cestující zapojí, jindy je ve vagonu trapné „ticho“

vydáno 16. dubna 2024  16:10

Radek Lembacher dělá marketing, Vašek Komárek zase pracuje na Rádiu Impuls. Jejich společnou vášní je karaoke. Pro veřejnost ho pořádají v Elpíčku na...  celý článek