metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 7 °C

Pondělí 22. dubna 2024. Svátek má Evženie
Městská policie (ilustrační foto) | foto: Dana Koudelková

Strážníci několikrát porušili zákon o zakázkách, tvrdí magistrátní kontrola

  18:53
Městská policie v Praze v letech 2012 a 2013 několikrát porušila zákon o veřejných zakázkách. Mimořádná magistrátní kontrola se zaměřila na smlouvy a chyby zjistila mimo jiné u zakázek na úklid, rekonstrukci objektů a autoservis. V celkové hodnotě je to přes 122 milionů korun.

Kontrola, kterou ve smlouvách městské policie udělal magistrát, zjistila, že se v letech 2012  až 2013 s veřejnými penězi nehospodařilo vůbec dobře.

Ředitel městské police Eduard Šuster, který vede strážníky od začátku roku 2013, řekl, že městská policie už  drtivou většinu pochybení napravila. „Přijali jsme celou řadu nápravných opatření,“ uvedl ředitel. Zakázek z minulosti jsou ale podle něj desítky, možná stovky. „Nelze vše změnit najednou, postupně na tom ale pracujeme,“ dodal.

Chybné smlouvy jdou většinou za ředitelem Kotroušem

Magistrátní kontroloři upozornili zejména na smlouvy týkající se úklidu uzavřené s firmou ECO-PURUS, na údržbu služeben se společností FITAZ a na autoservis s firmou Jíša. Většinou jde o zakázky spojené s bývalým ředitelem strážníků Vladimírem Kotroušem, kterého před časem poslal soud kvůli úplatkům na 5,5 roku do vězení. Smlouvy s firmami nadále platí, podle Šustera je není možné rozvázat, aniž by za ně byla náhrada. „Příprava a realizace soutěží je v plném proudu,“ tvrdí současný ředitel.

Kontrola upozornila na řadu pochybení u malých zakázek, mimo jiné na chybějící dokumentaci, která má doložit předpokládanou hodnotu zakázky. Strážníci také v rozporu se zákonem nezveřejňovali výsledky soutěží ve věstníku. U dvoumilionové zakázky na dodávku dárkových předmětů přečerpala limit o 633 tisíc korun, při nákupu krmiva nezákonně dělila zakázky. Kontrola navíc zjistila neoprávněné vyplácení přesčasových hodin a osobních příplatků.

Podobné porušení zákona zjistil v minulosti kontrolní úřad i v dalších příspěvkových organizacích města, mimo jiné ve Správě služeb a ve společnosti Lesy hlavního města Prahy.

Komentáře

Hlavní zprávy

Billie Eilish, Katy Perry, Bon Jovi a další mají konkurenci. Jmenuje se umělá inteligence

vydáno 22. dubna 2024  4:42

Stále se vyvíjející technologie pobouřila zahraniční umělce. Umělá inteligence (AI) ale hýbe celou společností. Někteří se jí bojí, jiní se s ní učí...  celý článek

Herci neustále bojují o práci, je to kolotoč pádů a vzestupů, říká agentka Daňková

vydáno 21. dubna 2024  7:00

Lenka Daňková vystudovala germanistiku a hudební vědu na MUNI v Brně, poté se věnovala hudební produkci jak v Česku, tak v rakouském Grazu a od roku 2010...  celý článek

Americký sen. Češka z New Yorku prožívá lakrosové vrcholy ve Spojených státech amerických

vydáno 20. dubna 2024  13:00

Předloni zažila s českou lakrosovou reprezentací velké úspěchy. Na mistrovství světa byly Češky sedmé, vzápětí si zahrály mezi osmi nejlepšími zeměmi na...  celý článek

Poslední adresa Jaroslava Klabíka byla na Hradčanech. Prožil život dobrodruha

vydáno 21. dubna 2024  11:53

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek