metro.cz

Počasí v Praze

15 °C / 28 °C

Čtvrtek 18. července 2024. Svátek má Drahomíra

Strážníci několikrát porušili zákon o zakázkách, tvrdí magistrátní kontrola

  18:53
Městská policie v Praze v letech 2012 a 2013 několikrát porušila zákon o veřejných zakázkách. Mimořádná magistrátní kontrola se zaměřila na smlouvy a chyby zjistila mimo jiné u zakázek na úklid, rekonstrukci objektů a autoservis. V celkové hodnotě je to přes 122 milionů korun.
Městská policie (ilustrační foto) | foto: Dana Koudelková

Kontrola, kterou ve smlouvách městské policie udělal magistrát, zjistila, že se v letech 2012  až 2013 s veřejnými penězi nehospodařilo vůbec dobře.

Ředitel městské police Eduard Šuster, který vede strážníky od začátku roku 2013, řekl, že městská policie už  drtivou většinu pochybení napravila. „Přijali jsme celou řadu nápravných opatření,“ uvedl ředitel. Zakázek z minulosti jsou ale podle něj desítky, možná stovky. „Nelze vše změnit najednou, postupně na tom ale pracujeme,“ dodal.

Chybné smlouvy jdou většinou za ředitelem Kotroušem

Magistrátní kontroloři upozornili zejména na smlouvy týkající se úklidu uzavřené s firmou ECO-PURUS, na údržbu služeben se společností FITAZ a na autoservis s firmou Jíša. Většinou jde o zakázky spojené s bývalým ředitelem strážníků Vladimírem Kotroušem, kterého před časem poslal soud kvůli úplatkům na 5,5 roku do vězení. Smlouvy s firmami nadále platí, podle Šustera je není možné rozvázat, aniž by za ně byla náhrada. „Příprava a realizace soutěží je v plném proudu,“ tvrdí současný ředitel.

Kontrola upozornila na řadu pochybení u malých zakázek, mimo jiné na chybějící dokumentaci, která má doložit předpokládanou hodnotu zakázky. Strážníci také v rozporu se zákonem nezveřejňovali výsledky soutěží ve věstníku. U dvoumilionové zakázky na dodávku dárkových předmětů přečerpala limit o 633 tisíc korun, při nákupu krmiva nezákonně dělila zakázky. Kontrola navíc zjistila neoprávněné vyplácení přesčasových hodin a osobních příplatků.

Podobné porušení zákona zjistil v minulosti kontrolní úřad i v dalších příspěvkových organizacích města, mimo jiné ve Správě služeb a ve společnosti Lesy hlavního města Prahy.

Autor: ČTK

Hlavní zprávy

Před pětatřiceti lety stačilo razítko od obvoďáka. V současnosti jsou někteří pro psychotesty a zbrojní pas

vydáno 17. července 2024  16:00

Když padl v roce 1989 režim, dostali se Češi ke svobodě cestování, projevu, podnikání, ale i ozbrojování. Je to evergreen především ve Spojených státech....  celý článek

„Učit peníze“ by měla škola. Rodiče přenášejí odpovědnost za finanční gramotnost na erár

vydáno 17. července 2024  6:19

Na finanční neznalosti vydělávají podvodníci. Když vás zavalí ciframi, procenty, úrokovými sazbami a opentlí to růžovou budoucností, často uspějou.  celý článek

Když ještě na trhu řehtali koně. Jak to vypadalo na Václaváku v polovině 19. století

vydáno 17. července 2024  15:43

Miluju Prahu a deník Metro vybírají nejkrásnější pražské veduty. Neznámé a méně známé pohledy na město od starých mistrů.  celý článek

Ostravské léto s hudbou. Posílená doprava, zákaz psů i seznamovací apka

vydáno 17. července 2024  14:35

Před cestou do Ostravy nezapomeňte, že s klasikou neuspějete. Colours budou přijímat pouze platební karty.  celý článek