metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 10 °C

Pondělí 26. února 2024. Svátek má Dorota

Další 2 fotografie v galerii
Věž u zříceniny Na Bábě. | foto: Dionýz Hutár a Vojtěch Ružbatský

Studenti navrhovali nové rozhledny. Nejhezčí je na Podbabě

  6:00
Podbaba, Výtoň či zlíchovský lihovar jsou podle studentů ideální místa v Praze pro novou rozhlednu. Porotci sedmého ročník studentské architektonické soutěže vypsané magistrátem společně se firmou Central Group letos vybírali z rekordního počtu 67 návrhů.

Podívejte se sami

  • Studentské práce mohou pousoudit i Pražané.
  • Od 15. března začíná výstava všech návrhů v Sále architektů ve 4. patře Staroměstské radnice.
  • Vstup je zdarma, otevřeno je od úterý do neděle od 9 do 18 hodin, v pondělí od 11 do 18 hodin. 

„Téma rozhledny v Praze studenty evidentně zaujalo a je dobře, že si mohli sami zvolit místo, kde bude jejich věž stát. Objevili tak pro nás i několik zajímavých lokalit,“ vysvětluje předseda poroty architekt Zdeněk Lukeš. Toho mile překvapila také celková úroveň předložených projektů, o čemž svědčí i fakt, že porotci vítěze soutěže vybrali až v pátém kole.

Někteří se také rozhodli využít stávající dominanty, například starý tovární komín  a adaptovat je pro nový účel. Také navrhované materiály byly různorodé - od dřeva, oceli, betonu nebo kamene až k plastům. "Stylově návrhy opět tvořily pestrou mozaiku od minimalismu přes high-tech, dekonstruktivismus nebo organiku," dodává Lukeš.

Vyhlídková věž může vyrůst u zříceniny

Vítězem se nakonec stali Dionýz Hutár a Vojtěch Ružbatský z Fakulty architektury  ČVUT. Porotu podle Lukeše zaujal vtipný a výrazný návrh, který navrhuje romantickou zříceninu Na Babě doplnit o hranol vyhlídkové věže.

Čapí hnízdo? Ne, vyhlídková terasa.

Z bývalého pivovaru chtějí udělat čapí hnízdo

Druhý skončil návrh Judity Tylšové a Miloše Fischera, také z fakulty architektury. Na něm se porotě nejvíce líbilo  citlivé vestavění rozhledny do industriální architektury, na kterou s humorem umístili tvůrci čapí hnízdo. "Navíc návrh zhodnocuje architektonicky cenný areál bývalého Zlíchovského pivovaru," vysvětluje Lukeš.

Rozhledna by mohla podle studentů vyrůst i na Výtoni.

Vltava by byla z nové rozhledny jako na dlani

Třetí místo obsadil návrh Davida Grulicha z fakulty stavební ČVUT, který navrhuje umístit rozhlednu na Výtoň, na nábřeží kousek od železničního mostu.

Komentáře

Hlavní zprávy

Motorka jako držák na láhev. Jak vlastně vypadá typický český suvenýr z Prahy?

PRAHA? AHA!
vydáno 25. února 2024  11:54

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek

Pomáhám zlobivějším dětem, ty hodné nechávám modelkám, říká Jonáš Motyčka

vydáno 25. února 2024  7:00

Už přes 10 let se věnuje projektům, které pomáhají dětem z dětských domovů začlenit se do běžného života. Jonáš Motyčka za tu dobu doprovodil desítky...  celý článek

Honí vás lékaři od čerta k ďáblu? Objevit příčinu nemoci je někdy těžké

vydáno 24. února 2024  14:00

Lékař není bůh. Nebo jako student nedával při přednáškách pozor. Lidské tělo se ale nechová jako motor auta. Je složitější.  celý článek

Na bolest jsem zvyklá. Nekňourám, bojuji, říká kaskadérka Hanka Dvorská

vydáno 24. února 2024  8:00

Na srdci má kardiostimulátor a na mozku jí doktoři našli nádor. I přesto každý den běhá po Praze a mimo jiné vede fitness lekce. Nejstarší česká...  celý článek