metro.cz

Počasí v Praze

19 °C / 28 °C

Sobota 20. července 2024. Svátek má Ilja

Studenti Vyšší odborné školy publicistiky se loučí s Opatovickou. Bude tady hotel

  12:30
Nově se mají budoucí publicisté vzdělávat už jen v budově bývalé fary ve Spálené ulici a secesní budově pojišťovny o pár metrů vedle.

Další 1 fotografie v galerii
V prvním a částečně ve druhém patře budovy sídlili studenti Vyšší odborné školy publicistiky. Teď se musejí stěhovat. | foto: VOŠP

Snad každý Pražák zná myší díru mezi Spálenou a Opatovickou ulicí pár kroků od Národní třídy. Klikatý špinavý průchod s několika chodbami a dvorem, kde podle slov některých studentů „střídmě zdobené fasády připomínají zašlou slávu zvláštní srostlice tohoto areálu“. Komplex budov prorůstající blok mezi dvěma ulicemi, včetně oné pasáže, je přitom v pražském centru ojediněle dochovaný příklad industriálu. Nachází se zde tiskárna a nakladatelství J. R. Vilímka.

“Původnímu účelu již areál dosloužil, v současnosti je zde v nájmu Vyšší odborná škola publicistiky (VŠOP), příjemná kavárna ukrytá ve dvoře, případně se tu střídají různé moderní laserové a jiné herny, kterým vyhovuje prostorové uspořádání budov. I přesto jsou objekty zčásti prázdné, pozvolna chátrají, a majitel se proto rozhodl pro nové a lukrativnější využití – v Praze tak oblíbené – pro konverzi na hotel,“ shrnuje situaci kolem budovy v Opatovické ulici historička Eliška Podholová Varyšová.

Velké loučení
Zítra mají studenti VOŠP velký den. Musejí se slavnostně rozloučit s jedním ze svých dvou aktuálních působišť. Po prázdninách se totiž musejí učit jinde. „VOŠP se zcela přestěhuje. Zůstáváme v budově bývalé fary ve Spálené 8 a více se také přesouváme do krásné secesní budovy pojišťovny ve stejné ulici. Poslední rozloučení s naší Opatovickou se pak uskuteční již zítra, a to od sedmnácti hodin,“ říká pro deník Metro mluvčí školy Karina Uherková.

Čtvrtstoletí v Opatovické
Záměr majitelů s přebudováním objektu na hotel byl znám velmi dlouho. A tak hledal ředitel školy Petr Uherka novou školskou budovu v centru Prahy již nějaký ten pátek. „Volné školské budovy v centru hlavního města nejsou, a pokud k tomu připočítáme, že jako profesní škola médií potřebujeme rozsáhlé technické zázemí a zároveň musíme splňovat přísná hygienická kritéria školy, opravdu nebylo lehké za naši Opatovickou najít náhradu,“ vysvětluje pro deník Metro Uherka. VOŠP velkou část výuky postupně přesunula do nových objektů ve Spálené ulici a v Opatovické zůstaly jen střižny, televizní a rozhlasové studio a administrativní zázemí.

Chátrající skvost
Odborníci i laická veřejnost se shodují na tom, že se v množství zákoutí pětipatrového domu, kde se nachází také například malířský ateliér, minigolf, ale i psychoterapeutická poradna, dá poměrně snadno ztratit. Nespočet chodeb, točitých schodišť i desítky dveří vytváří dojem jakéhosi bludiště.

Na přelomu devatenáctého a dvacátého století se v těchto místech vydávaly knihy Vilímkova nakladatelství. Podzemní prostory byly dříve využívané jako skladiště knih. V současnosti jsou sklepy nevyužité a působí poněkud strašidelným dojmem. Na zemi se povalují kusy železa, kamenů a rozbitých předmětů, například staré tiskařské stroje plné roztříštěného skla.

„Víc než jako redaktorka jsem si tady připadala jako kaskadérka,“ líčí své zážitky studentka Aneta Bednárová, která pro dobré záběry reportáže v rámci mediálního dne před asi šesti lety vylezla i na strmou stěnu sklepa.

Výtahem lze vyjet až do nejvyššího patra budovy přímo na střechu komplexu. Zde se nachází i terasa bez zábradlí, z níž je krásný výhled na centrum Prahy. Několik studentů se zde proto v minulosti rozhodlo využít prostor jako kulisu ke svým rozhovorům a stand-upům reportáží.

Strach o průchod i podniky
Jak již bylo řečeno, v plánu je rozsáhlá rekonstrukce budovy v Opatovické, jejímž výsledkem má být přeměna na nový hotel. “Rekonstrukce pro nás znamená, že končíme,“ uvedla pro internetový magazín studentů publicistiky – Generace20.cz – jedna z baristek v Super Tramp Coffee na nádvoří někdejšího prvorepublikového nakladatelství. Její kolega tehdy přitakával, že nové místo už hledat nebudou.

Skončit bude muset i herna s minigolfem, barem a deskovými hrami k zapůjčení. Zaměstnankyně Prague Golf & Games Julie pro web Generace20.cz uvedla, že se podrobnosti o chystané rekonstrukci dozvěděli letos. Uznává ale, že byli alespoň informováni férově a s předstihem.

Další na seznamu nájemníků, kteří se musejí odstěhovat, je taneční studio My Sky, které pořádá lekce vzdušné akrobacie. „Máme šestiměsíční výpovědní lhůtu, což je dle zákona oznámení s dostatečným předstihem,“ vysvětluje pro zmiňovaný web Olga Jasinská z týmu My Sky a dodává, že jí i ostatním lektorkám bude také chybět hlavně ona historická až mystická atmosféra místa.

Přes čtyři sta lůžek
Velkokapacitní hotel chce v Opatovické ulici vybudovat společnost Credibilis, a. s. Investor projevil o přestavbu zájem již v roce 2016, řadu let se pak řešil památkový status budov. Přestože v místních facebookových skupinách obyvatel byly znát po několik let značné obavy, až začátkem roku 2024 bylo jasné, že se přestavba uskuteční. Hotel má mít 195 pokojů s 423 lůžky. Návrh počítá i s garážemi, restaurací a prostorem pro fitness i wellness aktivity. Vyjádření zástupců společnosti Credibilis se redakci deníku Metro nepodařilo získat.

Autor: Filip Jaroševský Metro.cz

Hlavní zprávy

V hlavě 2 je nejúspěšnějším filmem roku. Baví, je to ale klasická dvojka

vydáno 20. července 2024  16:58

Ještě ani neběžel v některých zemích a už bylo jasné, že jde o nejvýnosnější dílo značky Pixar. Animák V hlavě 2 je první a dosud jedinou letošní...  celý článek

Stověžaté středověké město se konečně nadechlo a rozepjalo svá křídla

vydáno 20. července 2024  5:40

Před 150 lety, 20. července 1874, začalo bourání hradeb, které chránily Prahu před útoky a ostřelováním. Začalo se ve čtyři hodiny ráno na procitající...  celý článek

Odpočinková úchylárna a infantilní nuda. S dvojicí nových animáků pro dospělé neztrácejte čas

Strážce streamu
vydáno 19. července 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Opět tu máme po dlouhé době seriálový tuplák. Dva animované seriály pro dospělé - Buchty a klobásy: Ráj potravin a Výbušná koťátka - si totiž před pár dny...  celý článek

Kina pod širákem mají zvláštní atmosféru. Víme, kde v metropoli zažít pravou letní pohodičku

vydáno 19. července 2024  5:36

Možností, kde o prázdninách mrknout na film, jsou v Praze desítky. Pár tipů na letní kina má i deník Metro. Náš výběr nabízí klasiky pro velký počet...  celý článek