metro.cz

Počasí v Praze

4 °C / 10 °C

Středa 17. dubna 2024. Svátek má Rudolf

Další 2 fotografie v galerii
Lidé na Národní třídě | foto: Pavel Tůma

Svátek připomenou akce v celé metropoli. Hrzánský palác je ale nepřístupný

  15:54,  aktualizováno  22:25
Zítřek je dnem, kdy si každoročně připomínáme pátek 17. listopadu 1989. Dnem, kdy se na Albertově sešli studenti vysokých škol, aby svou manifestací dali vzniknout řetězci událostí, který vyústil v pád komunistického režimu.

Slavit se bude v ulicích

Organizátoři satirického karnevalového průvodu s názvem Sametové posvícení připravili na Den boje za svobodu a demokracii alegorii České republiky jako lodi bláznů. Průvod masek inspirovaný Basilejským karnevalem Fasnacht vyrazí ve čtrnáct hodin z Jungmannova náměstí.

Bude se také demonstrovat. Po loňské demonstraci s červenými kartami 17. listopadu během oslav budou moci lidé hodit do urny své tipy na to, kdo by se po Milošovi Zemanovi měl stát příštím prezidentem republiky. Na své si letos přijdou také lidé, kteří chtějí projevit svůj kladný nebo záporný názor na přijímání uprchlíků.

Při příležitosti 17. listopadu se se měl otevřít jinak nepřístupný Hrzánský palác, jedna z hradčanských palácových staveb, která slouží Úřadu vlády.

„Návštěvníci se mohou těšit například na Gobelínový nebo Hudební sál, Strahovský salonek či na premiérskou pracovnu, kterou předseda vlády využívá před tím, než je jmenována vláda a přesune se do Strakovy akademie,“ uvedla původně pro čtenáře deníku Metro mluvčí Úřadu vlády Andrea Šlechtová.

Úřad vlády však kvůli bezpečnostním opatřením v okolí vládních budov úterní den otevřených dveří v Hrzánském paláci zrušil. Učinil tak na doporučení policie.

K rozhodnutí podle něj úřad dospěl v souvislosti s přijatými zvýšenými bezpečnostními opatřeními v okolí vládních budov. Ta byla přijata kvůli pátečním teroristickým útokům v Paříži.

Oslava 17. listopadu

Nostalgie i bujaré veselí.

  • Obývák Václava Havla od 12 do 19 hodin na Národní třídě u Národního divadla bude tak trochu jiná oslava listopadu 1989 Pod názvem Díky, že můžem! Součástí oslav budou koncerty čtyřiapadesátičlenného orchestru mladých hudebníků Police Symphony Orchestra, známé kapely Sunflower Caravan a dalších.
  • Budova ministerstva dopravy od 10 do 16 hodin bude připravena prohlídková trasa, která ukáže nejzajímavější místa z historie obrovského nábřežního komplexu. Návštěvníci si budou moci vyzkoušet otáčivý simulátor BESIPu převrácení auta na střechu nebo uvidí právě probíhající kampaně zaměřené na bezpečnost na silnicích.
  • Konají skoro dvě desítky ohlášených demonstrací. Mnoho z nich se ale netýká přímo událostí listopadu 1989 nebo 1939. Akce svolávají odpůrci a obhájci migrace, podporovatelé a kritici prezidenta Miloše Zemana a ohlášený je také protest proti vicepremiérovi a ministru financí Andreji Babišovi.
  • Účastníci jednotlivých akcí se budou v průběhu dne setkávat například na Václavském náměstí, Národní třídě nebo na Albertově. Očekává se účast tisíců lidí.

Komentáře

Hlavní zprávy

Rozjíždějí mejdany v metru. Někdy se cestující zapojí, jindy je ve vagonu trapné „ticho“

vydáno 16. dubna 2024  16:10

Radek Lembacher dělá marketing, Vašek Komárek zase pracuje na Rádiu Impuls. Jejich společnou vášní je karaoke. Pro veřejnost ho pořádají v Elpíčku na...  celý článek

„Teď můžeme určovat trendy a překvapit. To, co jsme už vydali, je odvážnější“

vydáno 16. dubna 2024  7:00

Kapela Mirai, nesoucí jméno svého frontmana Miraie Navrátila, obráží česká pódia už deset let. „Tak to pěkně vyšlo k výročí, že vydáváme čtvrtou desku,“...  celý článek

Češi si potrpí na kvalitu. Radši si připlatí za konopí než nějaké jiné bylinky

vydáno 15. dubna 2024  18:00

Svět kanabinoidů se rozpíná, aktivisté chtějí potlačit černý trh. Až tři rostlinky marihuany na dospělou osobu v jedné domácnosti a legální držení...  celý článek

ÚS vyhlásí, jak rozhodl o stížnosti bývalého auditora NATO, žádá náhradu škody

vydáno 17. dubna 2024  0:17

Ústavní soud (ÚS) dnes vyhlásí, jak rozhodl o stížnosti bývalého auditora NATO Jana Vylity. Domáhá se náhrady škody způsobené rozhodnutím Národního...  celý článek