metro.cz

Počasí v Praze

13 °C / 19 °C

Pátek 24. května 2024. Svátek má Jana

Teplická, Freyova i Střížkov. Devítka se masivně zahušťuje

  18:18
Většina plánovaných staveb v Praze 9 leží místním v žaludku.
Investor plánuje výškové budovy uprostřed parku. | foto: KROK

O deváté městské části se již delší dobu hovoří v souvislosti s mohutnou výstavbou jako o jedné z nejrychleji se rozvíjejících. Ať už je řeč o plánovaných bytových domech na náměstí OSN, zahušťování bytové zástavby na Proseku i Střížkově či v Teplické ulici, kde nový investor plánuje ve vnitrobloku další výškovou stavbu.

Proti vyhlídce

Betonová obluda a terč vandalů, kam nikdo z okolí nechce moc chodit. Tak popisuje část místních Proseckou vyhlídku, kterou radnice Prahy 9 na podzim zbudovala na Proseckých skalách.

Podle vyjádření radnice místní uvítali nový prostor s navazující parkovou cestou, neboť celá oblast byla ještě v létě 2015 plná keřů, dle opozice jde o vyhozené peníze.

Podle Tomáše Kubíka, předsedy Komise rozvoje území Prahy 9, se radnice snaží další výstavbu v této městské části držet v přijatelné míře. Zatímco v případě Teplické ulice chtějí získat do vlastnictví sousední pozemky, aby měli možnost projekt co nejvíce umírnit, na vysočanském náměstí chce mít radnice širokou městskou ulici. „Chceme, aby Freyova ulice sloužila jako bulvár, k čemuž masivní zástavba bytových domů rozhodně nepatří. Takže projekt v podobě, který nyní představil investor, nepodporujeme,“ uvedl pro zpravodaj deváté městské části Kubík.

Největší problémy radnice zatím v minulosti řešila hlavně na Proseku a Střížkově. I díky tomu, že spolupracuje s místními spolky, však podle Kubíka předešla vzniku nepřiměřeně velkých staveb v zastavěných oblastech. „Například společnost Odin Investment chtěla na Střížkově postavit výškový dům s názvem Litvínovská. Sice po několika letech soudů, ale dokázali jsme se s investorem dohodnout a dům se nestaví. Stejně tak nestojí Roletový dům v Bohušovické, jak byl původně projektován, protože jsme úspěšně napadli územní rozhodnutí,“ dodává Kubík.

Nejčastější kritika, která padá radnici v souvislosti s další zástavbou od místních na hlavu, není jen kvůli úbytku zeleně. Ačkoliv má být parkování pro obyvatele nových domů, které jsou v plánu v ulici Freyova, řešeno podzemními garážemi, místní se bojí, že noví sousedé zaberou jejich parkovací místa. Opoziční zastupitelé i místní spolky kritizují také fakt, že s přibývajícím počtem lidí na devítce roste také nedostatek míst v místních školách a školkách.

„Prostory pro školy ubývají na úkor přibývajících sídlištních bytů. Stěhují se sem noví lidé s dětmi, škol však nepřibývá,“ kroutí hlavou zástupkyně ředitelky Základní školy Novoborská Zlata Schlixbierová. K ní se přidává opoziční zastupitelka Dana Balcarová. „Městská část má povinnost zajistit dostatečný počet míst ve školkách, příliš ji ale neřeší a spoléhá se na ty soukromé,“ dodává Balcarová.

Autor: Filip Jaroševský Metro.cz

Hlavní zprávy

Ve slovenštině plánuji celé album, říká zpěvák s hlubokým sametovým hlasem Adam Pavlovčin

vydáno 24. května 2024  6:15

Vystupuje pod jménem Adonxs a v Praze ho naživo můžete vidět 31. května. V rámci Prague Open Air se představí na Občanské plovárně, kam si pozval i...  celý článek

Šéf festivalu Rock for People sní o Red Hot Chilli Peppers a System Of A Down

vydáno 20. května 2024  12:57

Michal Thomes dokázal z lokální akce vydupat mezinárodně uznávaný festival obřích rozměrů. Šéf festivalu Rock for People deníku Metro říká, že se letos...  celý článek

Mládí vpřed! Slavný pochod obsadili teenageři, neztratil se ani editor deníku Metro

vydáno 20. května 2024  5:03

Nejslavnější český pochod Praha-Prčice ovládl deštivou sobotu. Ti největší odvážlivci se vydali na nejdelší, 75 kilometrů dlouhou trasu. V cíli panovaly...  celý článek

Deset hodin čekání. Pětiapůltunovému motýlovi hrozil nekoordinovaný let

vydáno 19. května 2024  18:55

Praha v sobotu zažila nečekanou podívanou. Lidé, kteří mířili k Národní třídě vstoupit do běžně nepřístupných domů a užít si výjimečné výhledy na město z...  celý článek