metro.cz

Počasí v Praze

5 °C / 10 °C

Úterý 5. března 2024. Svátek má Kazimír
Karlův most | foto: Aleš Náhlý

Tisíce kvádrů z Karlova mostu budou podrobeny důkladné analýze

  16:28
Odborníci z Karlovy univerzity v průběhu letošního roku zkontrolují stav zhruba osmi tisíc kvádrů na dvou obloucích Karlova mostu. Další fáze rekonstrukce, na kterou má Praha v rozpočtu vyčleněno 46 milionů korun, začne příští rok. Praha zároveň hledá vhodnou lokalita pro těžbu pískovcových kvádrů, které restaurátoři použijí jako náhradu za poškozené původní části mostu.

Postup při opravě Karlova mostu, který je nejstarším stojícím mostem přes Vltavu v Praze, se v minulosti setkal s výraznou kritikou části odborné i laické veřejnosti. Vlnu nevole vyvolalo především údajné vyjmutí velkého množství původních kvádrů, přičemž některé byly bez zadokumentování zlikvidovány. Praha za tento postup dostala vysokou pokutu. Nakonec ji ale nemusela platit, delikt byl promlčen.

Kameny je třeba zaevidovat

Chystaná rekonstrukce se bude týkat historicky nejhodnotnějších částí této národní kulturní památky. Odborníci z Karlovy univerzity nyní pracují na pečlivé evidenci kamenných částí mostu. "Zároveň mají zhodnotit stav kvádrů a doporučit případnou výměnu některých z nich," uvedl mluvčí odboru městského investora Jiří Wolf. Dokončili už průzkum 15. a 16. oblouku a pilířů, letos je čeká kontrola několika tisíc kamenů na 13. a 14. mostním oblouku.

Praha spolupracuje i s Národním památkovým ústavem, od kterého v minulosti zaznívala ohledně opravy mostu kritika. Památkáři z NPÚ mají proto vypracovat postup obnovy pláště mostu, navrhnout výměnu nevratně poškozených kamenů, způsob ošetření kamene, spárování a sanace vlhkosti mostu.

Nové kvádry mohou být z kamenolomu v Březínu u Manětína

"Po zkušenostech z první etapy obnovy mostu se jako problematický jeví především výběr vhodného materiálu, tedy kamene pro výměnu kvádrů," řekla Dita Roubíčková z NPÚ. Nové kvádry by podle magistrátu mohly pocházet z kamenolomu na arkózový pískovec v Březínu u Manětína. "Vzhledem k tomu, že je otevření lomu stále nejisté, probíhá souběžně dokončení autorizačních zkoušek podrobného geofyzikálního průzkumu lokality Kamenná hora v Plzeňském kraji," uvedla Králová.

Základy pilířů mostu jsou podle NPÚ ošetřeny tak, aby do nich nemohla zatékat voda. "Pozdější zahájení další fáze obnovy tudíž neznamená ohrožení této významné národní památky," sdělila Roubíčková. Od června by měla navíc začít pracovat odborná komise, kterou Praha jmenuje. Komise bude mít mimo jiné za úkol dopracovat projektovou dokumentaci, kterou následně posoudí magistrátní památkáři. Podle dřívějšího vyjádření Prahy bude oprava pláště a pilířů mostu trvat řadu let let. Stavební povolení vydaly úřady už v roce 2006.

Komentáře

Hlavní zprávy

Vědmy mají konkurenci. Věštit už umí také umělá inteligence a nemýlí se

vydáno 4. března 2024  12:00

V současném digitálním světě se umělá inteligence (AI) zarývá čím dál více do kůže společnosti.  celý článek

Říkáte, že žijete zdravě? Opravdu? Vaše lednička prozradí celou pravdu

vydáno 4. března 2024  6:00

O nedostatek pacientů se nemusejí bát v Česku kardiologové, odborníci na alkoholismus, plicní specialisté a také obezitologové. Přitom jejich zaměření...  celý článek

Svědkové minulosti. Mizejí poštovní schránky, vypařily se taky tradiční trafiky

PRAHA? AHA!
vydáno 3. března 2024  11:03

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek

Komerční sdělení

Senioři, zatočte s dluhy, které vás tíží!

vydáno 3. března 2024

Pan Karel žije sám, je mu 71 let a má problém, který mu nedává spát. Hrozí mu, že kvůli nesplacenému úvěru přijde o byt. Nyní mu svitla naděje, že...  celý článek