metro.cz

Počasí v Praze

17 °C / 27 °C

Čtvrtek 18. července 2024. Svátek má Drahomíra

Trénujeme po sítích. Zabírají výzvy, těší předsedu klubu ABC Braník

  19:38
Góly v amatérských fotbalových soutěžích snad začnou padat zase až v létě. Většina týmů se proto musela s novou situací vypořádat. Například v Braníku se pustili do rekonstrukce hřiště a hráčům naordinovali individuální tréninky. Deník Metro si povídal s Matějem Mrázem, předsedou klubu ABC Braník.

Další 2 fotografie v galerii
Matěj Mráz | foto: ABC Braník

Co pro vás znamená předčasné ukončení sezony?
Oba naše týmy v mužské kategorii byly na prvním místě a byl by to pro nás velký sportovní úspěch získat tenhle double. Bohužel nakonec nikdo nepostupuje ani nesestupuje. Je to smutné, ale musíme se s tím smířit. Doufám, že se omezení alespoň trochu uvolní a že budeme moci mistrovská utkání nahradit alespoň těmi přátelskými.

Jak pandemie ovlivnila chod klubu?
Naši členové a naše děti, kterých není málo, musí být doma a nemají možnost na sobě pracovat, vybít se, zasportovat si. Můj velký obdiv mají rodiče, protože zvládat tuhle situaci určitě není lehké. Klub teď nejvíc trápí sportovní nečinnost. To, že není den co den trénink, víkend co víkend zápas. Musím říci, že nás drží dotace z programu Můj klub, která v letošním roce přišla neobvykle brzy. Jsem za to moc rád, protože minulý rok přišly finance až v listopadu. Můžeme alespoň poslat mzdy našim trenérům.

Může být problém s penězi?
Pokud dojde k dlouhodobějšímu omezení naší činnosti, nepůjdou investice do sportu, které byly plánované, a omezí se i provozní příspěvky. Pak to bude mít špatné následky. Třeba v našem klubu tvoří každoročně provozní dotace polovinu našich příjmů. Na investice čekáme od roku 2009. Máme připravené projekty, do kterých jsme již investovali nemalé částky, máme stavební povolení, ale co bude, nikdo neví.

Právě u vás probíhá rekonstrukce. Byla v plánu?
Již dlouho plánujeme rozsáhlejší úpravy v našem areálu, který je velmi investičně zanedbaný. Za běžného provozu udělat významnější rekonstrukci bylo téměř nemožné. Kapacitně jsme na hranici našich možností, a tak vše zlé je pro něco dobré a můžeme alespoň něco uskutečnit. Teď probíhá oprava tréninkového hřiště. Starý trávník byl spíš o zlomení si nohy než o fotbale.

Tréninkové hřiště ABC Braník

Podle vašich sociálních sítí hráči nelení, a to ani ti nejmenší. Posílají vám videa z individuálních tréninků.
Když to nejde u nás a na hřišti, tak jsme připravili tréninky do on-line podoby, přidali pár výzev a nabralo to na obrátkách. Obrovský dík proto patří Filipu Krhutovi, který má na starosti sportovní rozvoj v klubu, a Lence Dömeové, kterou to strašně baví a je srdcem našeho klubu. Nesmím zapomenout ale ani na naše trenéry a jejich realizační týmy. Fungujeme teď na Facebooku, WhatsAppu nebo webu. A jde to. 

Nedá mi to a zeptám se. Je vám třicet let a už jste předseda klubu. Jak se to stalo?
U fotbalu jsem od svých pěti let a miluju sport. Takže když se nabídla možnost podílet se na rozvoji dětí a mládeže v klubu, šel jsem do toho. Věk je důležitý, ale není to jen o něm. Když máte dobrý tým lidí, vášeň, úsilí a odvahu něco zkusit, pak se může Vaše vize podařit. Tím se řídím a budu nesmírně rád, když se vše, co mám v hlavě, podaří. Vážím si lidí kolem sebe a podpory, kterou mám jak od spolupracovníků, tak i členů. Jsme přeci jen spolek, který má své stanovy a volební řád, ale věřím, že odvádím dobrou práci a i nadále budu moci se podílet na rozvoji klubu a osobností, každého našeho člena.

Má předseda čas bojovat za klub i v zápasech?
Co se týče mého aktivního působení na hřišti, tak je to měsíc od měsíce horší a horší. Bohužel někdy skloubit mé veškeré aktivity ještě s hraním je náročné, ale snažím se spoluhráče podporovat, jak mohu. Jsme skvělá parta, jeden tým a to je v kolektivním sportu nejvíc.

Vzhledem k pandemii koronaviru letošní sezonu nedokončí žádný klub od ČFL a MSFL směrem dolů. Deník Metro se napříč Českem ptá: Jak se k předčasnému konci sezony kluby postaví?

SK Rakovník (ČFL) – Marek Tvrz, předseda klubu:
Nacházíme se v mimořádné době, která přináší mimořádná opatření. Osobně toto rozhodnutí vítám, protože například dohrání soutěží by bylo pro amatéry velmi problematické.  V současné době nejde vůbec nic predikovat ani plánovat. Nicméně až budeme moci kolektivně trénovat, příprava bude samozřejmě nastavena tak, aby to pro hráče bylo co nejefektivnější.

TJ Štěchovice (ČFL) – Karel Holešta, sekretář klubu:
Považujeme to za naprosto správné rozhodnutí. Vnímáme to samozřejmě velmi nelibě, protože hráči se velmi poctivě připravovali celou zimu v různých podmínkách a na jaře si vůbec nezahrají žádné mistrovské utkání. Vůbec zatím nevíme, jaké budou další možnosti, ale k nějakým dalším zápasům ještě v průběhu jara bych se stavěl velmi opatrně. Budeme samozřejmě respektovat názory a přání našich hráčů. Pokud to půjde, průběžně přejdeme do tréninkových procesů, včetně mládeže.

FC Slovan Rosice (MSFL) – Petr Čejka, ředitel klubu:
Po skončení opatření se budeme snažit nejprve zahájit tréninkový proces a brzy nato začneme organizovat turnaje či miniturnaje pro přípravkové a žákovské týmy. U dorostenců a mužů se bude jednat o přátelská utkání. Trénovat budeme téměř do konce června, stejně jako každou sezonu.

A.F.C. Humpolec (divize) – Václav Duben, prezident klubu:
Rozhodnutí FAČR není pro nás překvapivé. Osobně jsem ho čekal již dříve. Plně rozhodnutí podporujeme a souhlasíme s ním. Jakmile přijde uvolnění, zahájíme skupinový tréninkový proces. Kouč A týmu už domluvil přátelský turnaj šesti týmů, systémem každý s každým.

FC Slovan Havlíčkův Brod (divize) – Pavel Mazánek, předseda spolku: 
S touto variantou jsme počítali. Na řešení situace nyní ve vedení klubu pracujeme tak, abychom se všemi týmy byli připraveni na sezonu 2020/2021. Ihned jak budou uvolněné nynější zákazy, u nás začnou tréninky a budeme se snažit odehrát co nejvíce přátelských utkání a turnajů. Nedovedu si představit, že by kluci pět měsíců neodehráli jediný zápas.

FK Újezd nad Lesy (krajský přebor) – Tomáš Zeman, předseda klubu:
Odvíjet se vše bude od doporučení a nařízení vlády. Po povolení tréninků pro fotbalové kluby vše probereme s trenéry v klubu, ale naše představa je tréninky následně zahájit tak, aby probíhaly po dobu původně plánované jarní sezony. Pokud by byl časový úsek delší než tři týdny, budeme shánět i přípravné zápasy či turnaje.

FK Litoměřicko (krajský přebor) – Robert Mühlfait, předseda klubu:
Až se uvolní opatření nařízené vládou, budeme chtít určitě začít s tréninkem a pokusíme se domluvit i přátelská utkání, u mladších kategorií se pokusíme zorganizovat nějaké turnaje nebo se jich zúčastňovat.

Spartak Hrdlořezy (1.A třída) – Vladimír Liška, šéftrenér mládeže:
Po konci opatření se samozřejmě s dětmi opět rádi sejdeme. Fotbal chybí jim i nám. Čas věnujeme přípravě týmů pro příští sezonu, včetně případného měření sil se soupeři – ať už v přípravném utkání, nebo na turnaji. Budeme pracovat hlavně na dušičkách dětí po té dlouhé době „doma“. U starších i proto, že o něco bojovali, a najednou je to pryč. Vlastně nám už začala příprava.

FK Čechie Dubeč (1.B třída) – Jan Pešek, předseda klubu:
Rozhodnutí nás nepřekvapilo. Jakmile to bude možné, začneme se všemi týmy trénovat nejspíš do konce června. Už teď máme nabídky na turnaje a přáteláky, které využijeme. A místo plánované rozlučky uděláme oslavu fotbalu, že jsme vše zvládli a jedeme dál.

Football Club Prosex (III. třída) – Jakub Maule, předseda klubu:
Samozřejmě bolí to a radost z toho nemáme, ale nezbývá nám než to brát jako realitu. Každý půlrok se snažíme posunout zase o něco výš a tentokrát jsme cítili, že by to mohlo mít patřičný efekt. Čekáme, zda pražský svaz vypíše nějaké menší turnaje. Pokud ne, jsme připraveni vzít věci do vlastních rukou v podobě přáteláků. Tréninky budou a bude jich na poměry naší soutěže poměrně hodně, stejně jako tomu bylo v zimní přípravě. Je to ale podmíněno jejich legalitou.

Autoři: Marek Hýř, Šimon Merta Metro.cz

Hlavní zprávy

Zastávky na znamení plošně zavedli před třemi týdny. PIDiatr Vondráček je ale ne vždy stíhá hlásit

vydáno 18. července 2024  14:52

„Pro výstup stiskněte tlačítko.“ Tuhle hlášku slýchávají cestující v pražských autobusech a trolejbusech od konce minulého měsíce častěji, než by možná...  celý článek

Zvířata na Facebooku frčí víc než pervitin. Jaké jsou nejbizarnější zásahy pražských strážníků?

vydáno 18. července 2024  11:00

Připravili jsme přehled nejbizarnějších zásahů strážníků. V létě si máknou i kvůli nepozorným chovatelům. Co byste třeba udělali, kdybyste viděli zalézat...  celý článek

Jsme opravdu doslova přesně to, co jíme, říká vědecká specialistka Kotásková

vydáno 18. července 2024  7:00

Dlouhodobé trápení se špatnou náladou a pocit nekomfortu může spočívat v trávicím traktu. Mnohdy návštěva odborníka nemusí být řešením. Málokdo si...  celý článek

Když ještě na trhu řehtali koně. Jak to vypadalo na Václaváku v polovině 19. století

vydáno 17. července 2024  15:43

Miluju Prahu a deník Metro vybírají nejkrásnější pražské veduty. Neznámé a méně známé pohledy na město od starých mistrů.  celý článek