metro.cz

Počasí v Praze

10 °C / 24 °C

Pondělí 20. května 2024. Svátek má Zbyšek

Třikrát méně lidí přišlo na rozsvícení vánočního stromu. Policisté se připravují na ohňostroje

  5:49
Pražští strážníci chválí rozsvícení vánočního stromku na Staroměstském náměstí každou hodinu místo jednoho oficiálního času. K opatření vedení Prahy přistoupilo po teroristických útocích v Paříži, chtělo zabránit tomu, aby se v centru sešlo tolik lidí. Podle ředitele městské policie Eduarda Šustera dorazilo na náměstí 28. listopadu nejvýše 7000 lidí místo obvyklých 30 000, řekl to na včerejší tiskové konferenci k analýze pocitu bezpečí Pražanů.
Vánoční strom na Staroměstském náměstí. | foto: Roman Kubarič

„V minulých letech byly tisíce naštvaných občanů, kteří se nedostali na Staroměstské náměstí, tisíce, kteří sice byli na náměstí, ale nic neviděli, a tisíce, kteří sice viděli, ale mačkali se,“ popsal Šuster. Rozsvícení podle něj nikdy nebylo tak bezpečné a dobře zorganizované.

Městská policie v posílení bezpečnostních opatření pokračuje po celý advent. Nepřetržitě jsou podle Šustera strážníci přítomní na Václavském, Staroměstském a náměstí Republiky. Posílený je dohled i na dalších vánočních trzích a u velkých obchodních center.

Státní policie se připravuje především na Silvestr a Nový rok, na který je v Praze plánovaný velký ohňostroj. Poslední letošní noc bude více policistů zejména v centru. „Máme připraveno opatření zejména na Václavském náměstí a Staroměstské náměstí,“ uvedl náměstek krajského policejního ředitele Zdeněk Bezouška.

Na základě pátečního jednání s organizátory novoročního ohňostroje policie připraví konkrétní opatření. „Oproti předešlým letům bude ohňostroj z Vítkova. Tipujeme místa, kde by se shromažďovalo větší množství lidí a nebo odstavených vozidel tak, abychom tam zajistili veřejný pořádek a klidnou dopravu,“ dodal náměstek.

Letos se novoroční ohňostroj odpaloval z Letenské pláně a Prahu vyšel na 1,2 milionu korun. Přesná cena chystaného ohňostroje vzejde z výsledku tendru, odpálí ho 1. ledna v 18:00 hodin z Vítkova. V minulosti byl ohňostroj rovněž odpálen z pontonu na Vltavě. Výstřely ale rušily vodní ptactvo, proto se muselo odpaliště přestěhovat jinam.

Autoři: Metro.cz, ČTK

Hlavní zprávy

Mládí vpřed! Slavný pochod obsadili teenageři, neztratil se ani editor deníku Metro

vydáno 20. května 2024  5:03

Nejslavnější český pochod Praha-Prčice ovládl deštivou sobotu. Ti největší odvážlivci se vydali na nejdelší, 75 kilometrů dlouhou trasu. V cíli panovaly...  celý článek

Deset hodin čekání. Pětiapůltunovému motýlovi hrozil nekoordinovaný let

vydáno 19. května 2024  18:55

Praha v sobotu zažila nečekanou podívanou. Lidé, kteří mířili k Národní třídě vstoupit do běžně nepřístupných domů a užít si výjimečné výhledy na město z...  celý článek

Opravdu věříme, že v každém z nás dřímá umělec, říká spoluzakladatel projektu ArtMoment

vydáno 19. května 2024  7:00

Během covidu parta tří studentů v Praze rozjela ArtMoment, projekt se zážitkovým malováním. Jejich kurzy už prošly tisíce lidí a vymýšlejí novinky – nyní...  celý článek

Dovolená je pro Čechy stěžejním bodem v kalendáři. Podle průzkumu balí až den před odjezdem

vydáno 18. května 2024  14:00

Ačkoli před odjezdem na dovolenou někteří prožívají mírnou nervozitu, u třetiny Čechů převládá radost a nadšení. Preferují kombinaci aktivní dovolené a...  celý článek