metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 23 °C

Neděle 28. dubna 2024. Svátek má Vlastislav

Další 3 fotografie v galerii
Nepovolený památník Jana Palacha a Josefa Toufara v Legerově ulici | foto: ČTK

Tváře Palacha a Toufara nikdo neodstraní. Nezákonná malba na domě zůstane

  14:51
Nepovolená pietní připomínka smrti Jana Palacha a Josefa Toufara zůstane na fasádě domu v pražské Legerově ulici zachována. Umělecké dílo se líbí pražským hasičům, kterým nemovitost patří, i vedení Prahy 2. Podobizny Palacha a Toufara na bývalé sanatorium umístil při výročí Palachovy smrti umělec Otakar Dušek.

V domě bylo v minulosti umístěno sanatorium, do kterého byl převezen v lednu 1969 těžce popálený Palach. V roce 1950 v něm také zemřel na následky bití při výslechu farář Toufar. Duškovi vadilo, že jejich památku na domě nic nepřipomíná, na fasádu proto připevnil jejich černobílé podobizny s daty úmrtí. K umístění díla ale neměl žádné povolení. Hasiči, kterým dům patří, se ale proti památníku nechystají nijak zasáhnout. "Nevadí nám. Je to důstojná a pietní připomínka," řekla mluvčí pražských hasičů Pavlína Adamcová.

Za vyvedené považuje dílo i starostka Prahy 2 Jana Černochová, na budově by jej proto nechala. Nelíbí se jí ale současný stav domu. "Jakákoli hezká graffiti na starém domě nevypadají pěkně," poznamenala. Chce se proto sejít se zástupci hasičů a domluvit se s nimi na budoucnosti domu.

Dům v centru je na spadnutí, bydleli v něm bezdomovci

Hasiči pro dům, který získali v roce 2009 bezúplatným převodem od Akademie věd, využití nemají, a hledají proto pro něj nového vlastníka. Jak ten s připomenutím Palacha a Toufara naloží, bude záležet již na něm. Když hasiči před čtyřmi lety dům získali, náklady na jeho rekonstrukci byly odhadovány asi na 80 milionů korun. Dům má v současné době zazděná okna, v minulosti se totiž do něj nastěhovali bezdomovci.

Dvě oběti komunistického režimu

  • Palach, student pražské filozofické fakulty, chtěl v lednu 1969 svým sebeupálením vyburcovat své spoluobčany i politiky k odporu proti okupaci vojsky Varšavské smlouvy. Zemřel 19. ledna 1969 ve dvaceti letech a jeho pohřeb v Praze o šest dní později se stal velkou manifestací za svobodu a demokracii.
  • Toufar byl umučen za komunistického režimu v roce 1950 v souvislosti s takzvaným číhošťským zázrakem. V prosinci 1949 se při mši v katolickém kostele v Číhošti na Havlíčkobrodsku během kázání faráře Toufara údajně několikrát pohnul kříž umístěný na hlavním oltáři. Dodnes neobjasněný úkaz se prý později ještě opakoval. Tato událost posloužila totalitní moci k perzekuci církve. Vyšetřovatelé chtěli, aby se kněz přiznal, že pohyb kříže zinscenoval. Toufar byl zatčen a mučen. Týraný sedmačtyřicetiletý duchovní zemřel 25. února 1950 na následky prasklého žaludečního vředu.

Komentáře

Hlavní zprávy

Pražské mrakodrapy. Víte, že ten úplně první na světě měl pouhopouhých deset pater?

vydáno 28. dubna 2024  11:48

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek

Písni Nothing Else Matter trumpeta velmi sluší, říkají kluci z kapely Melanchollica

vydáno 28. dubna 2024  5:33

Tribute kapely oslavující svoje vzory jsou běžnou součástí hudební scény. V Česku se ale před rokem zrodil projekt, který se běžnému napodobování cizích...  celý článek

Když opravdu chcete, tak tomu dáte sto procent, říká běžkyně Marcela Joglová

vydáno 27. dubna 2024  6:48

Otevřela oči mnoha lidem. Přiznala se k bulimii. Sport jí pomohl přes mnohé starosti se „převalit“. To je Marcela Joglová, česká běžecká vytrvalkyně. Když...  celý článek

Opavský chrám získal část žeberní kosti Karla I., relikvii přivítá bohoslužba

vydáno 28. dubna 2024  17:02

Nejprve zkompletovat a připevnit ke zdi plochý sloup, jenž ji bude podpírat, a na ten pak umístit reliéfní plastiku posledního císaře rakousko-uherského a...  celý článek