metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 10 °C

Čtvrtek 18. dubna 2024. Svátek má Valérie

U kláštera v Břevnově se přemnožili potkani. Jedy proti nim mohou zabít i psa

  7:00
Na Břevnově mějte psa raději na vodítku. U rybníků a kláštera svaté Markéty totiž začala deratizace. Nástrahy proti škůdcům chutnají bohužel nejen potkanům, ale také psům, kteří břevnovském parku v hojné míře pobíhají.

„Žádáme zejména majitele psů, aby je v době, kdy bude deratizace prováděna, striktně drželi na vodítku,“ varuje pejskaře mluvčí šesté městské části Adam Halmoši. Podle Zdeňka Parkana, který pokládání granulovaných a­ voskových nástrah do nor potkanů provádí, se v parku nacházejí desítky škůdců. „Náš odhad je více než padesát potkanů.

Přemnožení způsobily především dvě mírné zimy po sobě,“ vysvětluje Parkan, podle kterého jsou pejskaři před jedy dostatečně varováni. „Na rozmístění nástrahy upozorňují letáky. Pejskaře jsem navíc v parku osobně varoval a ti si to mezi sebou řeknou,“ dodává Parkan, který bude škůdce hubit do konce měsíce dubna.

Jedy způsobují šok a křeče

Podle Petra Prokeše ze Záchranné služby pro zvířata na Chodově, který na záchranu otrávených psů vyráží pravidelně, by si měli pejskaři dávat pozor i v jiných částech Prahy. „Pasti, mnohdy i neodborné, se objevily v Dalovickém parku, ve Staré a Nové Roli i ve Staré Chodovské. V­ jednom z těchto případů měla otrava bohužel fatální následky,“ nabádá pejskaře k­ opatrnosti Prokeš.

Pozor na nástrahy

Pokud se jejich chlupatý miláček přece jen dostane do kontaktu s jedem, je nejdůležitější urychleně vyhledat pomoc veterináře. „Projevy jsou téměř u všech jedů podobné, tedy šok, prudké křeče, nadměrné slinění, průjmy, normální až nízká teplota, nepřiměřené reakce na podněty a­ panická úzkost psa,“ popisuje průběh otravy Petr Prokeš. „Majitel by měl, pokud je to možné, také opatrně zajistit vzorek otrávené návnady a vzít ho s sebou k veterináři,“ radí čtenářům deníku Metro.

Deratizace v Břevnově

  • Potkani budou hubeni během celého dubna.
  • K použití deratizačního zásahu budou použity granulované a voskové nástrahy s účinnou látkou bromadiolon a brofifacoum.
  • Protilátkou při případné otravě na výše uvedené účinné látky je vitamín K1 (Kanavit).
  • Každé místo položené nástrahy by mělo být označeno výstražným letákem, upozorňujícím na probíhající deratizaci s uvedením druhu použité nástrahy, datem provedení práce a razítkem odborné deratizační firmy.

Komentáře

Hlavní zprávy

Při hezkém počasí jsou dlahy na úrazovce denní chléb. Napilno mají nemocnice u cyklostezek

vydáno 17. dubna 2024  14:52

Prim hraje v těchto dnech venku spíš aprílové počasí. Kolařská sezona ale už vypukla naplno. Napilno mají prodejny, servisy i lékaři. S teplým počasím už...  celý článek

Potravina budoucnosti? Čeští vědci vylepšují jedlý hmyz. Krmí ho mrkví a špenátem

vydáno 17. dubna 2024  10:59

Červi, fuj. Takto asi vypadají reakce některých Čechů, když vidí na nejrůznějších food festivalech stánky s jedlým hmyzem. I když se může zdát, že Češi...  celý článek

Den, kdy se do Československa vplížila šedivá a nehybná normalizace

vydáno 17. dubna 2024  5:30

Před 55 lety nahradil Alexandra Dubčeka všehoschopný Gustáv Husák. Socialismus s lidskou tváří vystřídal socialismus s husí kůží. Život v Československu...  celý článek

Rozjíždějí mejdany v metru. Někdy se cestující zapojí, jindy je ve vagonu trapné „ticho“

vydáno 16. dubna 2024  16:10

Radek Lembacher dělá marketing, Vašek Komárek zase pracuje na Rádiu Impuls. Jejich společnou vášní je karaoke. Pro veřejnost ho pořádají v Elpíčku na...  celý článek