metro.cz

Počasí v Praze

16 °C / 10 °C

Úterý 5. března 2024. Svátek má Kazimír
Petr Muk | foto: ČTK

U příležitosti nedožitých padesátin Petra Muka se uskuteční koncert na jeho počest

  10:27
V Lucerna Music Baru se 22. února uskuteční narozeninový koncert Petr Muk 50 s podtitulem Petrovy písně pro Petra. Populární zpěvák zemřel v květnu 2010 ve věku 45 let a letos 4. února by se dožil padesátin.

„Je dost důvodů ohlédnout se právě letos za muzikou a osudy Petra Muka. Vedle kulatého výročí narození a pátého výročí úmrtí vznikla kapela Oceán, v níž působil, v srpnu 1985. Jeho nejúspěšnější sólové album Jizvy lásky pak vyšlo v roce 2000,“ uvedla za českou pobočku vydavatelství Warner Music Marcela Kočandrlová.

Oceán v Británii předskakoval duu Erasure

Prvním z letošních ohlédnutí za Mukovou kariérou bude vydání 3CD Platinum Collection naplánované na 30. ledna. Bude se jednat o další posmrtnou nahrávku jeho písní. Před dvěma lety pod názvem Spolu vyšla kolekce jeho duetů s podtitulem Duety 1995-2013, která obsahuje známé, méně známé i dosud nikdy nevydané písně nazpívané Mukem a představiteli české i slovenské hudební scény. Další dosud nevydané nahrávky Muka vyšly v roce 2011. CD nazvané Outro obsahovalo mimo jiné ukázky z plánovaného alba nebo instrumentální předěly pro jeho připravované turné. „Vše v budoucnu budou jen archivní vzpomínky,“ upozornila tehdy Kočandrlová.

Muk zemřel v květnu 2010 ve věku 45 let. Policie bez bližších podrobností oznámila, že jeho smrt byla nešťastná událost. Příčinu úmrtí hudebníka, který se léčil s těžkými depresemi, nesdělila ani rodina. Zpěvák a muzikálový herec pocházel z Českého Krumlova. V Českých Budějovicích absolvoval stavební průmyslovku. Od 15 let hrál na kytaru a od roku 1985 působil v kapele Oceán. Novoromantická syntezátorová skupina se v socialistickém Československu stala senzací a v jistém smyslu nahrazovala domácím fandům Depeche Mode, Camouflage či The Cure dohromady. Oceán dokonce absolvoval 27 koncertů ve Velké Británii a Irsku jako předskokan dua Erasure.

V letech 2002 a 2003 byl stříbrným Českým slavíkem

Mukův tenorový romantický hlas byl léta nezaměnitelnou součástí tuzemské populární hudby. Vystupoval v muzikálech Rusalka, Johanka z Arku, Galileo či Golem. V letech 2002 a 2003 byl stříbrným Českým slavíkem, o rok později skončil na třetí příčce. „Jeho poslání určitě nekončí nedožitou padesátkou: téměř 77 tisíc facebookových přátel Petra Muka je důkazem,“ podotkla Kočandrlová.

Komentáře

Hlavní zprávy

První sirkárna v Sušicích? Ne, vznikla v pražském Karlíně, tvrdí filumenisté

vydáno 5. března 2024  4:12

Filumenie je sběratelský obor věnovaný hlavně sbírání zápalkových nálepek, ale také související dokumentace, stojánků na zápalky a dalších s tím spojených...  celý článek

Vědmy mají konkurenci. Věštit už umí také umělá inteligence a nemýlí se

vydáno 4. března 2024  12:00

V současném digitálním světě se umělá inteligence (AI) zarývá čím dál více do kůže společnosti.  celý článek

Říkáte, že žijete zdravě? Opravdu? Vaše lednička prozradí celou pravdu

vydáno 4. března 2024  6:00

O nedostatek pacientů se nemusejí bát v Česku kardiologové, odborníci na alkoholismus, plicní specialisté a také obezitologové. Přitom jejich zaměření...  celý článek

Svědkové minulosti. Mizejí poštovní schránky, vypařily se taky tradiční trafiky

PRAHA? AHA!
vydáno 3. března 2024  11:03

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek