metro.cz

Počasí v Praze

14 °C / 23 °C

Pondělí 27. května 2024. Svátek má Valdemar

Ulice V Holešovičkách musí kvůli hluku a emisím pod zem. Hned tak to ale nebude

  12:29
Praha 8 by ráda, aby pod ulicí V Holešovičkách vznikl tunel. Projekt je však stále v plenkách. Rámus a smrad z aut projíždějících rušnou ulicí trápí obyvatele už řadu let.

Další 3 fotografie v galerii
Okolí ulice V Holešovičkách s křížením se Zenklovou po navržené úpravě. | foto: SatraMetro.cz

„Hluk a emise zde poškozují zdraví obyvatel. Hrozí, že stav ještě zhorší zprovoznění tunelu Blanka,“ popisuje situaci mluvčí Prahy 8 Anna Patočková. Proto se vedení radnice rozhodlo podpořit vybudování tunelu, který by měl dopravě ulevit.

„Holešovičky musí pod zem, o tom není sporu. Nesmí to být ani za padesát, ani za dvacet let, ale co nejdříve,“ říká místostarosta osmičky Petr Vilgus.

Kdo by měl platit zahloubení? Stálo by asi 10 miliard

Vysněný kilometrový tunel je však zatím jen hudbou daleké budoucnosti. Město si totiž chce nejprve nechat vypracovat od ČVUT propočet, jak zatíží ulici otevření tunelu Blanka, na který ulice navazuje. Také si dá vypracovat akustickou studii dopadu zprovoznění Blanky, která bude zahrnovati ulici V Holešovičkách. Teprve potom by magistrát mohl rozhodnout o budoucnosti ulice.

Že je projekt stále ještě na začátku, potvrzuje i Technická správa komunikací. „Realizace bude schválena až přidělením peněz, jednalo by se odhadem o deset miliard korun,“ dodává mluvčí TSK Barbora Lišková.

Zahloubení Holešoviček by mělo zaplatit město. „Holešovičky jsou ulicí celopražského významu. Město Praha přivedlo do této oblasti desítky tisíc automobilů, další nárůst způsobí Blanka,“ myslí si místostarosta Vilgus.

Problém si uvědomuje i magistrát. „V nejbližší době se sejdu s panem starostou Petrusem a jsem připraven s ním maximálně spolupracovat na zmírnění dopadů automobilové dopravy v ulici V Holešovičkách. Budu požadovat zintenzivnění projektové přípravy, abychom se řešení dobrali co nejdříve,“ uvedl náměstek primátorky a radní pro dopravu Petr Dolínek.

Autor: Marek Hýř Metro.cz

Hlavní zprávy

„Bitcoin bude brzy stejně běžný jako psaní e-mailů,“ říkají bratři Kuchařovi

vydáno 27. května 2024  19:00

Bratři Martin a Matyáš Kuchařovi dostanou již v polovině příštího měsíce do Prahy nejvlivnější jména bitcoinového, respektive kryptoměnového světa. Po...  celý článek

Panoramatický výhled, kolonáda i výroba skla. Co zažít v Karlových Varech?

vydáno 27. května 2024  16:00

Historické lázeňské budovy, přilehlé kolonády, hotely, vyhlídky, kostely. O čem jiném by měla být řeč než o Karlových Varech. Ty vás uchvátí především...  celý článek

Rostlinné výrobky provází mnohé mýty. Přitom jsou zdravé a dá se z nich uvařit chutné jídlo

vydáno 27. května 2024  12:00

Když se řekne tofu, málokdo si v duchu řekne „mňam“. Spíš si představí náhražku masa bez chuti. Jenže ve skutečnosti jde spíš o mýty, které dnes už nemají...  celý článek

Skládat v touze vytvořit hit je cesta do pekel, říká hudebník Michal Prokop

vydáno 27. května 2024  5:00

Není čas ztrácet čas, jako by si řekl Michal Prokop, když si plánoval aktivity na letošní rok. Na jaře se pustil do nahrávání své desáté řadové desky a od...  celý článek