metro.cz

Počasí v Praze

17 °C / 20 °C

Středa 22. května 2024. Svátek má Emil
Staroměstská radnice a orloj | foto: ČTK

Úpravy Staroměstské radnice by mohly stát přes 100 milionů korun. Přesto o nich Praha uvažuje

  11:07
Praha uvažuje o úpravách Staroměstské radnice. Kulturní výbor již dostal k prostudování studii, která navrhuje jiné využití jejích prostor. Mohl by třeba vzniknout průchod skrz radnici směrem ke kostelu svatého Mikuláše, v sousedním domě U Minuty by mohla být kavárna. Problém ale může představovat cena. Podle náměstka primátora Václava Novotného by mohla dosáhnout i přes 100 milionů korun.

Město se ke zpracování materiálu rozhodlo kvůli současnému využití prostor radnice, které označuje za nedostatečné a chaotické. "Těžko můžeme Pražany přesvědčit, že umíme zadministrovat město, když nejsme schopni zadministrovat Staroměstskou radnici," poznamenal Novotný. V budově se podle něj kříží více provozů. Turisté přicházející si pro informace do Pražské informační služby se tak potkávají se svatebčany nebo návštěvníky výstav.

Lidé se na radnici snadno ztratí

Výbor kultury si proto v červenci objednal architektonickou studii, kterou zpracoval SGL Projekt s.r.o. Členové výboru ji dostali k dispozici na jednání tento týden. Její projednávání přerušili a vzali si čas na její prostudování. Znovu se s ní budou zabývat na lednové schůzi. Autoři studie považují současně řešený prostor staré radnice za nekoncepční, lidé se v něm prý snadno ztratí. Rozdělili ho proto do čtyř funkčních celků, a to na prostory PIS, svatební, zábavně vzdělávací historickou zónu a zábavní suterén archeologie.

Každý z nich by měl mít svůj vlastní vstup, a to i díky chodbě propojující Staroměstské náměstí s Mikulášskou ulicí. Architekti také navrhují využít historická spojení mezi jednotlivými částmi budovy. "Je třeba využít jednotný styl vizuální komunikace a umožnit tak návštěvníkům snadnou orientaci v prostoru a nabízených službách," píše se ve studii. Studie také navrhuje do prostor navrátit historická zařízení, včetně sbírky portrétů pražských purkmistrů, starostů a primátorů. V sousedním domě U Minuty, který je v současné době nevyužitý, by mohla být kavárna.

Poslední investice proběhla po druhé světové válce

Pokud by výbor studii schválil, projekt by muselo ještě odsouhlasit vedení Prahy. Vzhledem k napjatému rozpočtu hlavního města tak může představovat problém především cena záměru. "Hovoříme o něčem v dimenzích desítek milionů korun," poznamenal na jednání výboru Novotný. Dodal, že pokud by se počítalo i s potřebnou rekonstrukcí vzduchotechniky a dalšího vybavení, cena by byla "100 milionů a více".

Zastupitel Jiří Liška poznamenal, že poslední investice do Staroměstské radnice byla někdy po druhé světové válce. "Od té doby je jen dojena. Když chceme krávu dojit, musíme ji také dát nažrat," poznamenal k výši předpokládaných nákladů.

Komentáře

Hlavní zprávy

Stěny koupelny ze skla byly v minulosti zcela nemyslitelné, říká architektka Jiřičná

vydáno 22. května 2024  11:00

„Většinu života se člověk účastní nejrůznějších soutěží a většinu jich prohrává,“ říká velice upřímně světoznámá architektka, která do českého prostředí...  celý článek

Veduta z roku 1829 ukazuje čilý život na Jiřském náměstí na Pražském hradě

vydáno 22. května 2024  5:00

Projekt Miluju Prahu a deník Metro v pravidelném seriálu vybírají nejkrásnější pražské veduty. Znáte sochu plnou hříchů? A víte, kde stála původně?  celý článek

Centru sociálních služeb Tloskov je 65 let a oslaví to ve velkém stylu

vydáno 21. května 2024  16:22

Tuto sobotu 25. května se za branami domova pro lidi se zdravotním postižením bude konat hudební festival, který si tu vyzkoušeli už před pěti lety. U...  celý článek

Šéf festivalu Rock for People sní o Red Hot Chilli Peppers a System Of A Down

vydáno 20. května 2024  12:57

Michal Thomes dokázal z lokální akce vydupat mezinárodně uznávaný festival obřích rozměrů. Šéf festivalu Rock for People deníku Metro říká, že se letos...  celý článek