metro.cz

Počasí v Praze

13 °C / 29 °C

Úterý 25. června 2024. Svátek má Ivan

Úpravy Staroměstské radnice by mohly stát přes 100 milionů korun. Přesto o nich Praha uvažuje

  11:07
Praha uvažuje o úpravách Staroměstské radnice. Kulturní výbor již dostal k prostudování studii, která navrhuje jiné využití jejích prostor. Mohl by třeba vzniknout průchod skrz radnici směrem ke kostelu svatého Mikuláše, v sousedním domě U Minuty by mohla být kavárna. Problém ale může představovat cena. Podle náměstka primátora Václava Novotného by mohla dosáhnout i přes 100 milionů korun.
Staroměstská radnice a orloj | foto: ČTK

Město se ke zpracování materiálu rozhodlo kvůli současnému využití prostor radnice, které označuje za nedostatečné a chaotické. "Těžko můžeme Pražany přesvědčit, že umíme zadministrovat město, když nejsme schopni zadministrovat Staroměstskou radnici," poznamenal Novotný. V budově se podle něj kříží více provozů. Turisté přicházející si pro informace do Pražské informační služby se tak potkávají se svatebčany nebo návštěvníky výstav.

Lidé se na radnici snadno ztratí

Výbor kultury si proto v červenci objednal architektonickou studii, kterou zpracoval SGL Projekt s.r.o. Členové výboru ji dostali k dispozici na jednání tento týden. Její projednávání přerušili a vzali si čas na její prostudování. Znovu se s ní budou zabývat na lednové schůzi. Autoři studie považují současně řešený prostor staré radnice za nekoncepční, lidé se v něm prý snadno ztratí. Rozdělili ho proto do čtyř funkčních celků, a to na prostory PIS, svatební, zábavně vzdělávací historickou zónu a zábavní suterén archeologie.

Každý z nich by měl mít svůj vlastní vstup, a to i díky chodbě propojující Staroměstské náměstí s Mikulášskou ulicí. Architekti také navrhují využít historická spojení mezi jednotlivými částmi budovy. "Je třeba využít jednotný styl vizuální komunikace a umožnit tak návštěvníkům snadnou orientaci v prostoru a nabízených službách," píše se ve studii. Studie také navrhuje do prostor navrátit historická zařízení, včetně sbírky portrétů pražských purkmistrů, starostů a primátorů. V sousedním domě U Minuty, který je v současné době nevyužitý, by mohla být kavárna.

Poslední investice proběhla po druhé světové válce

Pokud by výbor studii schválil, projekt by muselo ještě odsouhlasit vedení Prahy. Vzhledem k napjatému rozpočtu hlavního města tak může představovat problém především cena záměru. "Hovoříme o něčem v dimenzích desítek milionů korun," poznamenal na jednání výboru Novotný. Dodal, že pokud by se počítalo i s potřebnou rekonstrukcí vzduchotechniky a dalšího vybavení, cena by byla "100 milionů a více".

Zastupitel Jiří Liška poznamenal, že poslední investice do Staroměstské radnice byla někdy po druhé světové válce. "Od té doby je jen dojena. Když chceme krávu dojit, musíme ji také dát nažrat," poznamenal k výši předpokládaných nákladů.

Autor: ČTK

Hlavní zprávy

Kdybych cestovala méně, mám na byt, říká moderátorka Primy. Určitě nelituje

vydáno 19. června 2024  18:42

Od začátku tohoto roku mohou diváci ranního zpravodajsko-publicistického bloku Nový den televize CNN Prima News vídat usměvavou tvář Sabiny Dračkové. Po...  celý článek

I po transplantaci ledviny atletka a zdravotní sestra miluje svůj život

vydáno 24. června 2024  11:17

Ve dvaceti letech jí lékaři diagnostikovali vážné onemocnění ledvin, později musela podstoupit transplantaci. V současnosti už padesátiletá zdravotní...  celý článek

Praha není nejdražší. Při placení vás „vykostí“ nejvíc ve středních Čechách

vydáno 24. června 2024  6:09

Zastrčený kout Krušných hor. Vyhledávaný hotel se stylovou restaurací. Tady to bude pálka, napadne vás. Když ale otevřete jídelní lístek, nestačíte se...  celý článek

České pivovary kráčejí k udržitelnosti a zároveň se snaží šetřit životní prostředí

vydáno 15. června 2024  8:32

Radegast chce zadržet v krajině více vody, než sám spotřebuje. Tento projekt přijde na miliony korun. Plzeňský Prazdroj zase vyvinul úspornější chladič...  celý článek