metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 9 °C

Úterý 23. dubna 2024. Svátek má Vojtěch

Úrazy z konce roku? Svíčky bez dozoru či nekvalitní petardy

  17:49
Na Vánoce i na Silvestra dejte pozor na otevřený oheň a pyrotechniku.

Tak to vypadá, když se to zvrtne. | foto: Thomas PriorMetro.cz

Kuriózní případy nehod

Během svátků se přihodí nejrůznější historky, které nepotěší, ale můžou i pobavit.

Shořelé peníze na šaty?
Klientka České pojišťovny nahlásila shořelý vánoční stromek, na němž kromě jiného visela také prázdná skořápka od ořechu s pětitisícovou bankovkou uvnitř. Peníze měly být dárkem pro dceru na nákup šatů. Podrobná expertíza popela však prokázala, že při požáru žádná bankovka neshořela a že šlo jen o nepříliš dobře vymyšlenou vánoční pohádku.

Předvánoční úklid s úrazem
„Při úklidu jsem sundávala květiny z parapetu, mezi fialkami a begoniemi mám i pár darovaných kaktusů. I ty jsem položila na podlahu a začala umývat okna. Když jsem seskočila ze židle na zem, tak jsem přímo dopadla na ty kaktusy,“ popsala vtipnou příhodu klientka pojišťovny Aegon.

Zabouchnuté dveře od bytu
Během Štědrého dne volal na linku asistenční služby klient ČSOB Pojišťovny, který šel kupovat dárky. Když se vrátil, zjistil, že má zabouchnuté dveře. Jeho paní byla i s dětmi u rodičů, ale měli se asi do dvou hodin vrátit. Naštěstí součástí pojištění jsou i asistenční služby. Dorazil tedy zámečník a pán ještě stihl ukrýt dárky v místnosti pod schody.

Hořící stromečky, popáleniny, ale i další úrazy a nehody se opakovaně v závěru roku objevují i kvůli nepozornosti. „Vyšší počet požárů v domácnostech vzniká zejména okolo Štědrého dne. Řešíme požáry adventních věnců, ale také vánočních stromků s tradičními svíčkami,“ varuje mluvčí České pojišťovny Ivana Buriánková.

Požár z balkonu se přenesl do bytu

Novoroční ohňostroj

Rizikový je pak také Silvestr, kdy se objevují škody způsobené zábavní pyrotechnikou. „Řešili jsme i případy, kdy pyrotechnika zapálila věci na balkóně a požár se přenesl až do interiéru bytu,“ dodává Buriánková. Jen v Praze loni záchranná služba řešila za noc stejný počet případů jako běžně za celých 24 hodin.

„Dominující příčinou výjezdů záchranné služby během silvestrovské noci jsou tradičně zdravotní potíže nebo úrazy vzniklé v souvislosti s požitím alkoholu (intoxikace, nevolnosti, řezná poranění od střepů), případně pádem na kluzkém terénu,“ říká Jiřina Ernestová, mluvčí Zdravotnické záchranné služby hl. m. Prahy. Napilno budou mít v nejbližších dnech i hasiči.

Alespoň jeden střízlivý

Alkohol (ilustrační foto)

„Nakládejte opatrně s jakýmkoliv otevřeným ohněm. Nikdy ho nenechávejte bez dozoru,“ varuje vedoucí směny pražských hasičů Miloš Němec. Pyrotechniku vždy nakupujte z prověřených zdrojů a odpalujte ji na dostatečně velkém prostranství.

„Vyhněte se nadměrnému požívání alkoholu. Vždy je dobré, když alespoň jeden člen rodiny může posloužit jako řidič,“ dodává mluvčí ČSOB Pojišťovny Petr Milata.

Autor: , Metro.cz

Hlavní zprávy

Braník ve víru změn. Nový biotop hlídá tučňáčí rodinka. Z ohořelé ostudy bude park

vydáno 23. dubna 2024  5:30

Kouř na obloze a zvuk sirén. V Braníku v poslední době evergeen. Opuštěný areál bývalých stavebnin hoří několikrát do roka. Objekt na začátku Vrbovy ulice...  celý článek

U sebe doma vyrobím, na chalupě si pak posvítím? Jenže je to trochu jinak

vydáno 22. dubna 2024  18:30

České obecné fotovoltaické prostředí srší optimismem, ale současně v něm vládne mezi lidmi hodně legend. Jednou z nich je třeba možnost sdílení energie...  celý článek

Závodili na Letné pštrosi? O Praze se lze stále dozvídat něco nového, říká spisovatelka

vydáno 22. dubna 2024  12:19

Nové putování Prahou. Právě vychází druhé pokračování Pražských okének – průvodce netradičními místy a událostmi Prahy od spisovatelky Stanislavy...  celý článek

Billie Eilish, Katy Perry, Bon Jovi a další mají konkurenci. Jmenuje se umělá inteligence

vydáno 22. dubna 2024  4:42

Stále se vyvíjející technologie pobouřila zahraniční umělce. Umělá inteligence (AI) ale hýbe celou společností. Někteří se jí bojí, jiní se s ní učí...  celý článek