metro.cz

Počasí v Praze

20 °C / 27 °C

Úterý 23. července 2024. Svátek má Libor

Už to jede, nebo co? Apka PID Lítačka nově ukazuje, kde se zasekl váš autobus

  5:30
Aplikace PID Lítačka už dávno není jen nástrojem pro kontrolu jízdenek. Nyní nabízí širokou škálu funkcí, které mají za úkol usnadňovat každodenní cestování po Praze a Středočeském kraji. Nově si v mobilu můžete zobrazit mapu se všemi vozy metra, tramvají, busů i vlaků v reálném čase.
„Kdepak mám tu tramvaj? Aha, tady je.“ S upgradovanou verzí PID Lítačky snadno zjistíte, kde se nachází váš spoj. Vaše tramvaj se v mapce zobrazí jako pohybující se čísílko. | foto: PID

Webová aplikace Mapa PID zobrazuje již nějaký ten pátek v reálném čase aktuální polohy všech spojů metra, tramvají, autobusů, vlaků i přívozů, a to v celém systému Pražské integrované dopravy. Pokrývá tedy jak MHD, tak příměstské linky ve Středočeském kraji. Aktuální polohy spojů nově najdete také v mobilní aplikaci PID Lítačka. Tím se má podle politiků a organizátora dopravy ROPID výrazně zjednodušit a zefektivnit cestování po Praze a Středočeském kraji. Společně s nedávno přidaným vyhledávačem nové generace se navíc jedná o další upgrade, který oblíbená aplikace v poslední době nafasovala.

„Ve Středočeském kraji, kde lidé často musí přestupovat a kombinovat různé druhy dopravy, je schopnost sledovat polohu spojů v reálném čase klíčová. Uživatelé aplikace tak mohou okamžitě reagovat na aktuální dopravní situaci, což zvyšuje efektivitu a spolehlivost jejich každodenního dojíždění a zlepšuje celkový komfort cestování veřejnou dopravou,“ říká radní Středočeského kraje pro dopravu Petr Borecký.

Budoucnost v mikromobilitě
Aplikace PID Lítačka už dávno není jen nástrojem pro kontrolu jízdenek. Nyní nabízí širokou škálu funkcí, které mají za úkol usnadňovat každodenní cestování po Praze a Středočeském kraji. Uživatelé mohou prostřednictvím aplikace platit za parkování, vyhledávat nejrychlejší a nejefektivnější spojení kombinací různých dopravních možností včetně sdílených dopravních prostředků.

„PID Lítačka se zaměřuje na budoucnost městské mobility, a proto do svých funkcí zahrnula i mikromobilitu, jako jsou například sdílená kola. Tímto způsobem aplikace přispívá k modernímu a ekologickému cestování, které je šetrné k životnímu prostředí a pohodlné pro uživatele,“ vysvětluje Luboš Kratochvíl, předseda představenstva městské společnosti Operátor ICT, která má vývoj a provoz aplikace na starosti.

Apka i pro řidiče
„Mapa spojů PID nyní funguje jako webová stránka a mezi uživateli je mimořádně oblíbená pro svou názornost a užitečnost. Implementací tohoto nástroje do PID Lítačky plníme přání mnoha cestujících, pro které tak bude mobilní aplikace skutečně komplexním nástrojem pro cestování nejen veřejnou dopravou po Praze, ale i celém Středočeském kraji,“ popisuje ředitel ROPID Petr Tomčík a dodává, že Mapu spojů PID používá i spousta řidičů tramvají a autobusů, kteří si tak třeba před střídáním řidičů na odpolední směnu snadno najdou svoji tramvaj nebo autobus, má-li nějaké zpoždění.

První kritika
Shrňme si to. Nově si v aplikaci můžete zobrazit mapu se všemi vozy metra, tramvají, autobusů a vlaků v reálném čase. Navíc v rozšířeném vyhledávači při rozkliknutí detailu spoje uvidíte kromě jízdního řádu i poslední známou polohu. Takže snadno zjistíte, kde se nachází autobus, na který čekáte. „Nová funkce se propisuje postupně, ve svém telefonu byste ji měli mít do sedmi dnů. Aplikace vám sama řekne. Budeme moc rádi, když si mapu vyzkoušíte a dáte nám následně vědět své první dojmy,“ uvádí na Facebooku ROPID.

Reakce na sebe nenechaly dlouho čekat. „Čekal bych, že když mi má aplikace zobrazit aktuální polohu, bude to opravdu aktuální poloha. Zatím to funguje tak, že vidím tramvaj na zastávce tak dlouho, dokud není na další, kde se pak na mapě zničehonic objeví. Postrádá to tedy smysl,“ kritizuje uživatel Karel Šimek.

Autor: Filip Jaroševský Metro.cz

Hlavní zprávy

První chytrá tramvaj jezdí v Plzni. Umí reagovat na překážky a v provozu pustit spěchající hasiče

vydáno 23. července 2024  15:17

Hned v úvodu si řekněme, že doba, kdy se českými městy budou prohánět tramvaje bez řidiče, není úplně za rohem. Přesto je v dohlednu. Jak by mohla...  celý článek

Víte, jaký je rozdíl mezi kryptoměnovou burzou a kryptoměnovou směnárnou?

vydáno 23. července 2024  12:00

V případě směnárny jde o platformu, která umožňuje přímou výměnu jedné kryptoměny, například bitcoinu, za jinou. Lidé zde nakupují a prodávají za ceny...  celý článek

V kůži mechanika. Přezouvání formule 1 si můžete vyzkoušet na nábřeží Vltavy

vydáno 22. července 2024  21:00

V polovině srpna zavítá do centra Prahy tým Red Bull Racing se svou našlapanou událostí Red Bull Showrun. Než se tak ale stane, budou mít fanoušci závodů...  celý článek

GALERIE: Až se vydáte na výlet podél Bílé Opavy, neudělejte tu samou chybu jako my

vydáno 21. července 2024  15:26

Horké dny jde strávit u vody nebo v horách. Pokud máte chuť na druhou variantu, máme pro vás tip. Naučná stezka Bílá Opava je sice náročná, v létě je ale...  celý článek