metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 10 °C

Čtvrtek 18. dubna 2024. Svátek má Valérie

Další 1 fotografie v galerii
Kvůli velkého horku už hradní stáž nestojí na obvyklých místech a v obvyklých uniformách. | foto: Roman KubaričMetro.cz

V létě se zapotí i Hradní stráž. Schovává se do stínu bran

  13:27
Pokud se v letních měsících vydáte na procházku po Pražském hradu a budete si chtít udělat fotografii s vojákem Hradní stráže, můžete být překvapeni podobně jako čtenář Roman Kubarič. Ten zde místo uniformované stráže v­ nehybném postoji nalezl jen dřevěné budky zející prázdnotou.

„Teplo asi zahnalo do stínu už i Hradní stráž,“ divil se Kubarič, který si po chvíli všimnul vojáků ukrytých ve stínu masivních kamenných bran. Podle mluvčího Správy Pražského hradu Davida Šebka jde v letních měsících o běžné opatření.

„Extrémnější podmínky, které momentálně panují, stráž nutí k přesouvání,“ řekl deníku Metro Šebek, podle něhož vojáci přes léto fungují ve speciálním režimu.

„Velení Hradní stráže umožňuje v ­těchto mimořádných klimatických podmínkách výkon služby v pohyblivém režimu. Vojáci dočasně opouštějí pevná stanoviště a­ ostrahu vstupů do areálu Hradu vykonávají v jejich blízkosti,“ uvedl Šebek.

Stráž v horkých dnech mění nejen svá stanoviště, ale i oblečení. Fasuje letní světle modré čestné uniformy, ve kterých je přece jen o­něco chladněji. Méně šťastní pracovníci se musí potit v maskáčových stejnokrojích, které jsou spíše polního typu, a mají tedy hlavně praktickou funkci.

„V těchto dnech je vojáci vykonávají službu ve standardním letním reprezentačním stejnokroji. V nich jsou zhruba od začátku června do září, a­ to v oděvu vzor devadesát pět, tedy v maskáčích,“ popisuje uniformy stráže Šebek. O rozdělování uniforem stejně jako o změnách průběhu služeb rozhoduje velení Hradní stráže, případně Vojenská kancelář prezidenta republiky. Tyto případy jsou však ojedinělé a v porovnání s počtem hodin odsloužených v­ budkách zanedbatelné.

Přestože jsou horké dny pro stráž zkouškou odolnosti, žádný kolaps se zatím nekonal. „Pro příslušníky stráže je zabezpečeno zvýšené množství tekutin,“ uzavřel Šebek.

Komentáře

Hlavní zprávy

Při hezkém počasí jsou dlahy na úrazovce denní chléb. Napilno mají nemocnice u cyklostezek

vydáno 17. dubna 2024  14:52

Prim hraje v těchto dnech venku spíš aprílové počasí. Kolařská sezona ale už vypukla naplno. Napilno mají prodejny, servisy i lékaři. S teplým počasím už...  celý článek

Potravina budoucnosti? Čeští vědci vylepšují jedlý hmyz. Krmí ho mrkví a špenátem

vydáno 17. dubna 2024  10:59

Červi, fuj. Takto asi vypadají reakce některých Čechů, když vidí na nejrůznějších food festivalech stánky s jedlým hmyzem. I když se může zdát, že Češi...  celý článek

Den, kdy se do Československa vplížila šedivá a nehybná normalizace

vydáno 17. dubna 2024  5:30

Před 55 lety nahradil Alexandra Dubčeka všehoschopný Gustáv Husák. Socialismus s lidskou tváří vystřídal socialismus s husí kůží. Život v Československu...  celý článek

Rozjíždějí mejdany v metru. Někdy se cestující zapojí, jindy je ve vagonu trapné „ticho“

vydáno 16. dubna 2024  16:10

Radek Lembacher dělá marketing, Vašek Komárek zase pracuje na Rádiu Impuls. Jejich společnou vášní je karaoke. Pro veřejnost ho pořádají v Elpíčku na...  celý článek