metro.cz

Počasí v Praze

6 °C / 10 °C

Úterý 16. dubna 2024. Svátek má Irena
Vánoční strom pro Prahu pochází z okolí Nespek u Benešova. | foto: Taiko

V Nespekách na Benešovsku porazili vánoční strom pro Prahu

  8:33,  aktualizováno  11:57
V Nespekách na Benešovsku dnes porazili smrk určený pro vánoční trhy v Praze. Kácení stromu se podobně jako v minulosti ujal mistr republiky v práci s motorovou pilou Jiří Vorlíček. Strom po naložení na tahač a důkladném upevnění odpoledne čeká náročný převoz do Prahy, jeho rozsvícení na Staroměstském náměstí je plánováno příští sobotu.

Šestadvacetimetrový smrk vyrostl na soukromém pozemku a svou výškou začal ohrožovat nedaleký dům, proto ho majitel nabídl pořadatelům trhů. Odborníci ale museli nejdříve prověřit, že strom je zdravý. „Právník mě upozorňoval, že je to na mém pozemku a můj strom, a kdyby se někomu něco stalo, tak to všechno hradím. Z takové naivní hrdosti, že na Staroměstském náměstí bude můj strom, jsem to obětoval“, řekl majitel Miloslav Chum. Poražený strom bude zkrácen na délku 22 metrů. Těžká technika ho na Staroměstském náměstí usadí do dvoumetrové kotvící jámy, takže nakonec bude vysoký 20 metrů.

Pařížská musí být vyklizená

Vánoční smrk čeká zatím jen cesta do areálu v Modleticích u Prahy, na Staroměstské náměstí bude pokračovat v noci na úterý. „Bude se projíždět Pařížskou ulicí a musejí být vyklizena všechna auta,“ uvedla mluvčí vánočních trhů Hana Tietze. Po usazení se smrk začne zdobit, rozsvícen však bude až s oficiálním zahájením trhů v sobotu v podvečer.

Podle Tietze bude strom zajištěn proti případnému pádu, aby se nemohla opakovat situace z roku 2003, kdy se více než pětadvacetimetrový smrk na Staroměstském náměstí zřítil a zranil pět lidí. Bude dostatečně ukotven v zemi a navíc je zabezpečen i ocelovými lany, aby dobře odolával silným poryvům větru.

Vánoční stromy pro Prahu

  • Stromy určené pro pražské vánoční trhy se v posledních letech nekácejí v lesích, ale na pozemcích a v zahradách soukromníků nebo institucí.
  • Jde většinou o osamocené stromy, které je vhodné porazit kvůli bezpečnosti, nebo které stojí na pozemcích, na nichž se počítá s výstavbou.
  • V prvních letech vánoční stromy pocházely z Krkonoš, později putovaly do Prahy například z Rokycanska či Kladenska.
  • Loňský čtyřiadvacetimetrový vánoční strom pocházel z parku v Ratajích nad Sázavou na Kutnohorsku.

Komentáře

Hlavní zprávy

Rozjíždějí mejdany v metru. Někdy se cestující zapojí, jindy je ve vagonu trapné „ticho“

vydáno 16. dubna 2024  16:10

Radek Lembacher dělá marketing, Vašek Komárek zase pracuje na Rádiu Impuls. Jejich společnou vášní je karaoke. Pro veřejnost ho pořádají v Elpíčku na...  celý článek

„Teď můžeme určovat trendy a překvapit. To, co jsme už vydali, je odvážnější“

vydáno 16. dubna 2024  7:00

Kapela Mirai, nesoucí jméno svého frontmana Miraie Navrátila, obráží česká pódia už deset let. „Tak to pěkně vyšlo k výročí, že vydáváme čtvrtou desku,“...  celý článek

Češi si potrpí na kvalitu. Radši si připlatí za konopí než nějaké jiné bylinky

vydáno 15. dubna 2024  18:00

Svět kanabinoidů se rozpíná, aktivisté chtějí potlačit černý trh. Až tři rostlinky marihuany na dospělou osobu v jedné domácnosti a legální držení...  celý článek

Expřítelkyni bil paličkou a bodal. Vzala na mě lahev vína a nůž, hájí se souzený

vydáno 16. dubna 2024  18:12

Svoji bývalou družku podle kriminalistů tloukl dvaapadesátiletý muž paličkou na maso. A když se mu pokusila utéct, dostihl ji a chytil za čelist tak...  celý článek