metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 21 °C

Středa 29. května 2024. Svátek má Maxmilián, Maxim

V Praze 10 se kupčilo s hlasy pro Zoufalíka a ODS. Budou se přepočítávat?

  13:33aktualizováno  18:03
Při víkendových volbách se kupčilo s hlasy. Nevládní organizace upozorňují, že se to pravděpodobně nedělo jen v problematických lokalitách v odlehlých oblastech, ale třeba i v Praze 10, kde si údajně k lepšímu výsledku pomáhala ODS a sdružení Nezávislí pro Prahu 10 současného starosty Bohumila Zoufalíka. Může dojít i na přepočítávání.
Volební lístky | foto: ČTK

Nakupování voličských hlasů se podle nevládních organizací stalo v Česku běžným jevem. Zástupce nevládních organizací překvapilo, že se tak dělo i v Praze. V Centru sociální a ošetřovatelské pomoci v Sámově ulici byly k dispozici předvyplněné lístky.

Setkali jste se také s vyplněným lístkem

„Máme k disposici svědectví členů volební komise z Prahy 10, minimálně jedna seniorka zjistila, že dostala upravený volební lístek,“ uvedla Petra Bielinová z organizace Oživení. Zaškrtnuta byla stana Nezávislí pro Prahu 10 - hnutí pro lepší desítku a preferenční volba pro ředitele centra sociální pomoci Prahy 10 Richarda Černého z ODS, pod něhož domov v Sámově ulici spadá.. „Očekáváme, že se nám ozvou další lidé, kteří se s upravenými lístky setkali,“ dodala Bielinová.

Praha 10 je situací znepokojena. „Šlo o jediný volební lístek. Přesto se celým případem se intenzivně zabýváme a vyzvali jsme členy volební komise, aby doplnili podrobnosti k celé události,“ vysvětluje mluvčí Prahy 10 Jan Charvát.

Desítka pro domácí zvažuje podání stížnosti

Pokud předvyplněných lístků bylo víc, mohlo to na desítce volby výrazně ovlivnit. Zoufalíkovo hnutí totiž překročilo pětiprocentní kvórum potřebné pro vstup do zastupitelstva jen těsně, naopak strana místních fotbalových fanoušků Desítka pro desítku získala 4,96 procenta hlasů a obhajoba mandátu mu nevyšla jen o deset hlasů. „Co se stalo, je skandální. Necháme si vypracovat právní posudek a předpokládáme, že stížnost podáme,“ potvrdil předseda hnutí Desítka pro domácí Jiří Vrba.

Kupčilo se i mimo Prahu

  • V Brně se kupování hlasů týkalo i senátních voleb. Voliči, které doprovázeli „volební koordinátoři“, přišli hlasovat výměnou za náramky, které jim umožňovali vstup a pohoštění zdarma v klubu Musilka. „I realativně malý počet hlasů může být při malé volební účasti zásadní,“ varuje Bielinová.
  • Nakupování hlasů se ale týkalo především sociálně vyloučených lokalit. “Nakupování hlasů v těchto lokalitách je naprosto běžným jevem,“ uvedl Lukáš Landa ze sdružení Oživení. Podle něj o tom svědčí informace z Ústí na Labem, Bíliny, Českého Těšína, Ostravy nebo z Opavy. V Horním Jiřetíně se zase k trvalému pobytu v obci přihlašovali letos znovu stejní lidé, kteří při minulých volbách podnikli tento krok před čtyřmi lety za 10 tisíc korun, řekl Landa. Podle něj se obchodování s hlasy týká hlavně lidí, kteří netuší koho volí, určitě by k volbám nešli a peníze za hlas jsou pro ně vítaným přivýdělkem.
  • V Českém Těšíně se zase podle svědectví kupčilo s hlasy ve prospěch ČSSD a uskupení SOS pro Český Těšín. V případě ČSSD mělo organizovanou formu, nákupčí podle Janusze Koniecznyho z Nadačního fondu proti korupci nabízeli 500 korun za hlas v salonku baru na sídlišti Svibice.
  • V Kadani byli koupení voliči svážení k urnám taxislužbou z městské části Prunéřov. V exponovaných okrscích se účast zvýšila až o 70 procent. V Opavě byl podle Landy zmapován případ, kdy dvě osoby nabízely kandidujícím politikům sehnání 800 voličských hlasů v ceně 450 korun za hlas. Organizovanou formu mělo kupčení s hlasy v Bílině, figuroval v něm jeden z místních obchodníků, uvedl analytik sdružení Naši politici Michal Voda.
  • Organizace své poznatky předali policii. Případ ústecké čtvrti Mojžíř, kde o zneužívání voličských hlasů sociálně slabých za 200 korun vypovídala i předsedkyně volební komise, ale policie podle Bielinové uzavřela s tím, že k nezákonnému jednání nedošlo.
  • Kupčení s hlasy se objevilo už při minulých komunálních volbách. V pěti obcích se kvůli tomu musely volby z rozhodnutí soudů opakovat, odsouzen byl ale jen jeden člověk, uvedla Bielinová. Podle ní by proto byla vhodná změna trestního řádu, aby policie mohla k odhalení trestného činu maření přípravy a průběhu voleb využívat odposlechy stejně jako při odhalování úplatků. Kupčení s hlasy by mohlo omezit také vydávání hlasovacích lístků až ve volebních místnostech. Účelové sestěhovávání voličů by pak mohl řešit zákaz změny trvalého pobytu voličů v době šesti měsíců před volbami, míní sdružení.
Autoři: Robert Oppelt, ČTK

Hlavní zprávy

Naši pozůstalí si často přejí, aby obřad nebyl truchlivý, říká zakladatelka spolku Ke kořenům

vydáno 29. května 2024  12:00

Za okny prší. Chmurné dopoledne by mohlo umocňovat i téma rozhovoru. Je to ale jinak. Při povídání s Blankou Javorovou panuje dobrá nálada. Jedna ze...  celý článek

Hnědásek na Hané i můry na Karlštejně. Svaz ochránců si přichystal exkurze do přírody

vydáno 28. května 2024  19:39

Český svaz ochránců přírody přichystal pro zájemce komentované exkurze do přírody. První se koná koncem týdne. Chcete se vydat po stopách nočních motýlů?...  celý článek

Lázně nejsou jen pro seniory. Člověk by tam měl podle expertů zajet už ve čtyřiceti

vydáno 28. května 2024  16:00

„Do lázní jezdí důchodci.“ „Nic mě nebolí, nepotřebuju tam jet.“ „Nikdo mě tam nedostane, je tam nuda.“ Tyto a další domněnky panují u mnoha Čechů. Lázně...  celý článek

Obecním domem se polinou vetřelčí, vesmírné i muší tóny. Pražský filmový orchestr je zpět

vydáno 28. května 2024  8:00

Sedmdesátičlenný soubor Pražského filmového orchestru (PFO) začal jako první v Česku hrát hudbu ze slavných filmů, a to výhradně z původních notových...  celý článek