metro.cz

Počasí v Praze

15 °C / 23 °C

Úterý 21. května 2024. Svátek má Monika
Budova magistrátu na Mariánském náměstí (ilustrační foto) | foto: praha.eu

V Praze je nejpravděpodobnější koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice

  15:50
Na pražském magistrátu se zdá být dál nejpravděpodobnější spolupráce vítězného ANO s ČSSD a Trojkoalicí (SZ, KDU-ČSL a STAN). Měla by ale jen těsnou většinu 33 z 65 zastupitelů, vyjednává proto i o podpoře Pirátů. O další případné koalici ale jedná i TOP 09, která Prahu vedla dosud. Z velkých městských částí už jsou dohodnuté koalice jen v Praze 5 a 7, ostatní ještě rozhodnuté nejsou.

Vyjednat koalici na magistrátu se kromě vítězného ANO snaží i TOP 09, situaci ale zkomplikoval rozkol mezi primátorem Tomášem Hudečkem a předsedou pražské stranické buňky Jiřím Vávrou, kteří ve straně skončili, protože ji nechtěli dál vzájemnými spory poškozovat. Hudečka následovali i pražská radní Eva Vorlíčková a exguvernér ČNB Zdeněk Tůma, který vedl pražskou kandidátku TOP 09 při minulých volbách. ANO vyhrálo volby v Praze se ziskem 17 zastupitelů, metropoli dosud vládnoucí TOP 09 skončila za ním se 16 křesly. Po osmi mandátech má v 65členném zastupitelstvu Trojkoalice, ODS a ČSSD. KSČM získala stejně jako Piráti čtyři křesla.

V Praze 7 už je jasno

Jako první z pražských městských částí se dohodli na společném vládnutí v Praze 7 nové hnutí Praha 7 sobě, které volby s velkým náskokem vyhrálo, a Koalice PRO 7. Koalice vystřídá dosud vládnoucí ODS a ČSSD, v 29členném zastupitelstvu bude mít 19 mandátů. Lídr vítězného hnutí, lidovec Jan Čižinský na sebe upozornil právě neúnavným bojem proti stavbě obchodního centra a také referendem o stavbě radnice. Hnutí získalo 43,69 procenta hlasů.

Prahu 5 společně povede koalice TOP 09, SZ, KDU-ČSL, ČSSD a Piráti, vítězné ANO zůstane v opozici. Starostou by měl být zástupce nejsilnější koaliční strany TOP 09. V 45členném zastupitelstvu městské části bude mít koalice většinu 25 hlasů. Z menších městských částí je o vedení radnice jasno v Praze 16-Radotíně, kde vládnoucí ODS získala 12 z 15 mandátů. Nadprůměrná tam byla i volební účast, volit přišlo přes polovinu lidí, ve většině ostatních městských částí byla účast do 40 procent. Také ve většině dalších okrajových městských částí Prahy ve volbách zvítězilo současné vedení radnic.

V Praze 2 bude hlavním tématem privatizace bytů

O koalicích jednají i na ostatních městských částech. Vyjednávání v Praze 1 vede dosavadní starosta Oldřich Lomecký (TOP 09). Koalice My, co tady žijeme, která ve volbách skončila druhá i Zelená pro jedničku už ale spolupráci s ním vyloučily. V Praze 2 bude hlavním tématem jednání privatizace bytů. Vítězná ODS tam začala vyjednávat se všemi zvolenými subjekty. V Praze 3 vedou povolební vyjednávání o možné koalici dosavadní partneři - vítězný Žižkov (nejen) sobě, druhá TOP 09 a ČSSD. Koalice se ale zatím nerýsuje, možná by ale byla i bez vítěze voleb.

Hnutí ANO jako vítěz voleb jedná o sestavení koalice v Praze 4, 8 a 10. V Praze 6 jednala vítězná TOP 09 se všemi zvolenými stranami kromě KSČM, o sestavení koalice by se mohlo pokusit i druhé ANO, které získalo osm mandátů. V Praze 9 se očekává pokračování stávající koalice TOP 09 a ODS, jednání ale ještě neskončila. Na pražském Jižním Městě vede vyjednávání vítěz víkendových voleb - Hnutí pro Prahu 11, v 45členném zastupitelstvu bude mít 18 křesel.

Komentáře

Hlavní zprávy

Banán bez kalhot a hláškující Reynolds. Komedie, která možná připomene Pelíšky

vydáno 20. května 2024  18:02

Režisér John Krasinski natočil fantasy komedii o dívce, která po nehodě začne vidět imaginární přátele ostatních lidí. Autoři hledají odpovědi na...  celý článek

Šéf festivalu Rock for People sní o Red Hot Chilli Peppers a System Of A Down

vydáno 20. května 2024  12:57

Michal Thomes dokázal z lokální akce vydupat mezinárodně uznávaný festival obřích rozměrů. Šéf festivalu Rock for People deníku Metro říká, že se letos...  celý článek

Mládí vpřed! Slavný pochod obsadili teenageři, neztratil se ani editor deníku Metro

vydáno 20. května 2024  5:03

Nejslavnější český pochod Praha-Prčice ovládl deštivou sobotu. Ti největší odvážlivci se vydali na nejdelší, 75 kilometrů dlouhou trasu. V cíli panovaly...  celý článek

Deset hodin čekání. Pětiapůltunovému motýlovi hrozil nekoordinovaný let

vydáno 19. května 2024  18:55

Praha v sobotu zažila nečekanou podívanou. Lidé, kteří mířili k Národní třídě vstoupit do běžně nepřístupných domů a užít si výjimečné výhledy na město z...  celý článek