metro.cz

Počasí v Praze

16 °C / 27 °C

Úterý 25. června 2024. Svátek má Ivan

V Praze je nejpravděpodobnější koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice

  15:50
Na pražském magistrátu se zdá být dál nejpravděpodobnější spolupráce vítězného ANO s ČSSD a Trojkoalicí (SZ, KDU-ČSL a STAN). Měla by ale jen těsnou většinu 33 z 65 zastupitelů, vyjednává proto i o podpoře Pirátů. O další případné koalici ale jedná i TOP 09, která Prahu vedla dosud. Z velkých městských částí už jsou dohodnuté koalice jen v Praze 5 a 7, ostatní ještě rozhodnuté nejsou.
Budova magistrátu na Mariánském náměstí (ilustrační foto) | foto: praha.eu

Vyjednat koalici na magistrátu se kromě vítězného ANO snaží i TOP 09, situaci ale zkomplikoval rozkol mezi primátorem Tomášem Hudečkem a předsedou pražské stranické buňky Jiřím Vávrou, kteří ve straně skončili, protože ji nechtěli dál vzájemnými spory poškozovat. Hudečka následovali i pražská radní Eva Vorlíčková a exguvernér ČNB Zdeněk Tůma, který vedl pražskou kandidátku TOP 09 při minulých volbách. ANO vyhrálo volby v Praze se ziskem 17 zastupitelů, metropoli dosud vládnoucí TOP 09 skončila za ním se 16 křesly. Po osmi mandátech má v 65členném zastupitelstvu Trojkoalice, ODS a ČSSD. KSČM získala stejně jako Piráti čtyři křesla.

V Praze 7 už je jasno

Jako první z pražských městských částí se dohodli na společném vládnutí v Praze 7 nové hnutí Praha 7 sobě, které volby s velkým náskokem vyhrálo, a Koalice PRO 7. Koalice vystřídá dosud vládnoucí ODS a ČSSD, v 29členném zastupitelstvu bude mít 19 mandátů. Lídr vítězného hnutí, lidovec Jan Čižinský na sebe upozornil právě neúnavným bojem proti stavbě obchodního centra a také referendem o stavbě radnice. Hnutí získalo 43,69 procenta hlasů.

Prahu 5 společně povede koalice TOP 09, SZ, KDU-ČSL, ČSSD a Piráti, vítězné ANO zůstane v opozici. Starostou by měl být zástupce nejsilnější koaliční strany TOP 09. V 45členném zastupitelstvu městské části bude mít koalice většinu 25 hlasů. Z menších městských částí je o vedení radnice jasno v Praze 16-Radotíně, kde vládnoucí ODS získala 12 z 15 mandátů. Nadprůměrná tam byla i volební účast, volit přišlo přes polovinu lidí, ve většině ostatních městských částí byla účast do 40 procent. Také ve většině dalších okrajových městských částí Prahy ve volbách zvítězilo současné vedení radnic.

V Praze 2 bude hlavním tématem privatizace bytů

O koalicích jednají i na ostatních městských částech. Vyjednávání v Praze 1 vede dosavadní starosta Oldřich Lomecký (TOP 09). Koalice My, co tady žijeme, která ve volbách skončila druhá i Zelená pro jedničku už ale spolupráci s ním vyloučily. V Praze 2 bude hlavním tématem jednání privatizace bytů. Vítězná ODS tam začala vyjednávat se všemi zvolenými subjekty. V Praze 3 vedou povolební vyjednávání o možné koalici dosavadní partneři - vítězný Žižkov (nejen) sobě, druhá TOP 09 a ČSSD. Koalice se ale zatím nerýsuje, možná by ale byla i bez vítěze voleb.

Hnutí ANO jako vítěz voleb jedná o sestavení koalice v Praze 4, 8 a 10. V Praze 6 jednala vítězná TOP 09 se všemi zvolenými stranami kromě KSČM, o sestavení koalice by se mohlo pokusit i druhé ANO, které získalo osm mandátů. V Praze 9 se očekává pokračování stávající koalice TOP 09 a ODS, jednání ale ještě neskončila. Na pražském Jižním Městě vede vyjednávání vítěz víkendových voleb - Hnutí pro Prahu 11, v 45členném zastupitelstvu bude mít 18 křesel.

Autor: ČTK

Hlavní zprávy

Svět lidí, kteří jsou odkázáni na druhé. Tady jsou potřeba ruce, nohy a hlavně srdce

vydáno 25. června 2024  10:54

V Česku žije něco mezi 10 a 15 tisíci lidí s handicapem, kteří potřebují asistenci. lidí s handicapem, kteří potřebují asistenci. Není to snadný život.  celý článek

Kliďte se z cesty. Jede „šlechta na kolečkách“, často opilá a lidé se jí bojí.

vydáno 25. června 2024  6:50

Elektromobilitu v „malém“ žádný Brusel neinicioval. Přesto se rozvíjí takovým tempem, že už se začínají bouřit chodci.   celý článek

České pivovary kráčejí k udržitelnosti a zároveň se snaží šetřit životní prostředí

vydáno 15. června 2024  8:32

Radegast chce zadržet v krajině více vody, než sám spotřebuje. Tento projekt přijde na miliony korun. Plzeňský Prazdroj zase vyvinul úspornější chladič...  celý článek

Kdybych cestovala o něco méně, tak jsem si už našetřila na byt v Praze, říká moderátorka Primy

vydáno 19. června 2024  18:42

Od začátku tohoto roku mohou diváci ranního zpravodajsko-publicistického bloku Nový den televize CNN Prima News vídat usměvavou tvář Sabiny Dračkové. Po...  celý článek