metro.cz

Počasí v Praze

11 °C / 21 °C

Neděle 19. května 2024. Svátek má Ivo

V Praze se v senátních volbách utká 47 kandidátů. O křeslo senátora má zájem řada osobností

  14:22
O čtyři uvolněná místa v Senátu se v Praze utká celkem 47 kandidátů. Úřady jednotlivých městských částí už zaregistrovaly kandidátky. O post v horní komoře bude usilovat například bývalý rektor Karlovy univerzity Václav Hampl, exministr Martin Bursík, dřívější fotbalista Antonín Panenka nebo ředitelka Nadace Naše dítě Zuzana Baudyšová.
Jednací síň Senátu | foto: senat.cz

V hlavním městě budou v říjnu volby ve třech senátních obvodech, navíc lidé v září vyberou nového senátora za Prahu 10 místo Jaromíra Štětiny (za TOP 09), který se stal europoslancem.

Na jedničce bude největší boj

Největší konkurence bude v Praze 1, kde se utká 15 kandidátů. Senátorský mandát tu obhajuje ředitel pražské záchranné služby Zdeněk Schwarz (za ODS). Proti němu se postaví Bursík, který byl šéfem Strany zelených, nyní má vlastní Liberálně ekologickou stranu, ale ve volbách kandiduje za TOP 09. Mezi dalšími kandidáty je Hampl nominovaný lidovci a zelenými, sexuoložka Laura Janáčková (za ANO) či šéf poradců ministra školství Petr Pavlík (za ČSSD). Za stranu Republika kandiduje bývalá televizní hlasatelka Eva Jurinová.

V Praze 5, kde úřad zaregistroval 11 uchazečů, už svůj mandát nebude obhajovat Miroslav Škaloud (ODS). Místo něj občanští demokraté nasadili exředitele Ústavu pro studium totalitních režimů Pavla Žáčka. Utká se mimo jiné s advokátem Václavem Láskou (za KDU-ČSL a SZ), profesorem psychologie Stanislavem Štěchem (za ČSSD) a kardioložkou Věrou Adámkovou (za ANO).

Nejmenší zájem byl o desítku

Stejný počet kandidátů eviduje Praha 9, kde bude o pokračování v horní komoře Parlamentu usilovat Tomáš Kladívko (ODS). Mezi dalšími kandidáty je Baudyšová (za ANO), bývalý stíhací pilot a náhradník kosmonauta Vladimíra Remka Oldřich Pelčák (za ČSSD) nebo vědec Jiří Vávra (za TOP 09).

Nejméně, a to deset, kandidátů bude bojovat o mandát v Praze 10, kde se doplňovací volby uskuteční už 19. a 20. září. Za Štětinu nominovala TOP 09 učitelku tance Renatu Sabongui. ANO postavilo lékařku Janu Duškovou, ODS advokáta Oldřicha Choděru a ČSSD podpoří místostarostku Prahy 10 za zelené Ivanu Cabrnochovou. Lidovci v rámci koalice Vlasta, kterou vytvořili s místními spolky a Liberálně ekologickou stranou, nominovali prezidenta České lékárnické komory Lubomíra Chudobu. Mezi kandidáty je i bývalý fotbalista Panenka (za hnutí Nezávislí pro Prahu 10 - Hnutí pro lepší Desítku).

Autor: ČTK

Hlavní zprávy

Opravdu věříme, že v každém z nás dřímá umělec, říká spoluzakladatel projektu ArtMoment

vydáno 19. května 2024  7:00

Během covidu parta tří studentů v Praze rozjela ArtMoment, projekt se zážitkovým malováním. Jejich kurzy už prošly tisíce lidí a vymýšlejí novinky – nyní...  celý článek

Dovolená je pro Čechy stěžejním bodem v kalendáři. Podle průzkumu balí až den před odjezdem

vydáno 18. května 2024  14:00

Ačkoli před odjezdem na dovolenou někteří prožívají mírnou nervozitu, u třetiny Čechů převládá radost a nadšení. Preferují kombinaci aktivní dovolené a...  celý článek

Je rozhodně lepší trávit čas v kolektivu než sedět doma a litovat se, říká parahokejista Krupička

vydáno 18. května 2024  7:00

Sport miluje. Česko reprezentoval na čtyřech paralympiádách. Při poslední výpravě se Zdeněk Krupička dokonce stal vlajkonošem.  celý článek

Paralelní světy, kočka a pocuchaný mozek. Bestseller Temná hmota nepřekvapuje

Strážce streamu
vydáno 17. května 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Štve vás manželka? Děti pořád jen pyskují? Šéf je blbec? Nevadí. Stačí, když si promyslíte, jaké vaše životní rozhodnutí vás do tohohle neutěšeného...  celý článek