metro.cz

Počasí v Praze

4 °C / 10 °C

Pátek 1. března 2024. Svátek má Bedřich

Další 2 fotografie v galerii
Janita je březí, slůně se má narodit příští jaro, otcem je samec Mekong | foto: Zoo Praha

V zoo čekají radostnou událost. Slonice Janita je březí s Mekongem

  11:25,  aktualizováno  12:27
Mužská ješitnost funguje i u zvířat. Samec Mekong se dlouho neměl k činu a slonic si nevšímal. Po příjezdu nového samce je ale všechno jinak a ze zoo hlásí, že příští jaro by se mělo narodit malé slůně.

štastnou matkou bude jedenáctiletá slonice Janita, kterou pražská zoo v roce 2012 získala spolu s o rok mladší Tamarou ze Srí Lanky. To že je březí potvrdily to analýzy vzorků krve. Otcem očekávaného slůněte je býk Mekong., který – vyprovokován přítomností dalšího samce - Janitu v létě několikrát úspěšně pářil. 

„Můžeme se těšit na další slůně. To první se narodilo Donně, která k nám ovšem přišla už ve vysokém stádiu březosti. Janitin potomek by se tak mohl stát prvním opravdu stoprocentně pražským slůnětem. Byl by to další významný mezník ve více než osmdesátileté historii naší zoologické zahrady,“ prozrazuje ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek.

V očekávání je poprvé

Janita je v současné chvíli v první fázi březosti, která u slonic trvá zhruba 22 měsíců. V očekávání je vůbec poprvé. „U sloních prvorodiček je úspěšnost odchovů jen asi poloviční. Zažijeme tedy ještě hodně napětí a nejistoty,“ zdůrazňuje kurátor chovu slonů Pavel Brandl.

Chovatelé si začali poprvé všímat změn v Janitině chování v září. Zdálo se jim také zvláštní, že o Janitu - na rozdíl od Tamary - nejeví zájem nově příchozí samec Ankhor. Definitivně pak březost potvrdily krevní testy, které odhalily vysokou hladinu hormonu progesteronu indikující březost. Dalším příznakem jsou zvětšené mléčné žlázy.

Jmenuje se Plodná

  • Janita se narodila 17. října 2004 a její jméno znamená plodná.
  • Společně s její nevlastní sestrou Tamarou je v roce 2012 pražské zoo věnovala po více než dvouletém diplomatickém jednání srílanská vláda.
  • „Když jsme je tehdy přiváželi armádním herculesem ze Srí Lanky, doufali jsme právě v to, že se u nás obě tyto mladé slonice stanou matkami. V případě Janity se tato naděje začíná naplňovat,“ dodává ředitel pražské zoo Miroslav Bobek.

Komentáře

Hlavní zprávy

Arrow zase řádí na Netflixu. Dvojka Kódu 8 je dražší, zato však utahanější, než jednička

Strážce streamu
vydáno 1. března 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Na streamovací platformu Netflix před pár dny dorazila očekávaná sci-fi jednohubka Kód 8: Část 2 (Code 8: Part II). Pokračování pět let starého...  celý článek

Neřiďte se kalendářem. Zima pro auta nekončí a v lyžařských střediscích se hodně bourá

vydáno 1. března 2024  6:01

Obleva vyhání lyžaře ze svahů českých hor rychlým tempem. Lidé se snaží urvat poslední radovánky na sněhu a ještě spěchají do hor.  celý článek

Podle studie více než čtvrtina novinářů zvažuje odchod z médií. Mohou za to i nízké platy

vydáno 29. února 2024  18:45

Žurnalistická profese (nejen) v Česku v současnosti čelí mnoha výzvám. Novinářský svět prošel v posledních letech velkými změnami.  celý článek

Čeká Pražany konec linky 190? Místním ji částečně vezme Dvorecký most

vydáno 29. února 2024  7:00,  aktualizováno  16:56

Cestující z Beránku na Smíchov budou mít na své trase bohužel o přestup víc. Modřanští nyní chystají petici.  celý článek