metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 22 °C

Středa 29. května 2024. Svátek má Maxmilián, Maxim

Václavské náměstí se změní asi za 200 milionů korun

  10:32
Václavské náměstí nepatří mezi místa, na která může být město příliš hrdé. Na ikonickém prostranství je vidět, že se tu od minulého století změnilo jen málo.
Náměstí se už změnilo na pěší zónu, teď ho čeká ještě oprava. | foto: MHMPMetro.cz

Obnova spodní části se sice připravuje, ale aby magistrát mohl opravit horní část, od Vodičkovy a Jindřišské k Muzeu, musí nejprve vybudovat podzemní kolektory, ve kterých budou nově vedeny všechny sítě. Než bude tahle náročná stavba hotová, nelze podle radní uvažovat o jakékoliv změně v horní části. Ale už letos se konečně práce na rekonstrukci dají do pohybu.

Na dvě stě milionů odhadem přijde oprava spodní části Václavského náměstí. Pokud získá město všechna povolení, měla by začít v roce 2018.

„Opravu bude připravovat přímo akciová společnost Kolektory, letos se začne projektovat,“ potvrzuje radní pro infrastrukturu Jana Plamínková.

Nejviditelnější letošní změnou na náměstí tak asi bude, že z něj zmizí některé stánky s občerstvením. Plán magistrátu ale překvapil některé trhovce. „Pokud vím, i nadále zůstáváme. Nikdo nás neinformoval o opaku,“ říká Světlana, která prodává klobásy ve stánku v dolní části Václaváku.

Stánky měly definitivně skončit s prodejem poslední prosincový den, ale zatím se tak nestalo. „Od prvního ledna nemohou na základě tržního řádu čtyři zmíněné stánky prodávat zboží. Po uběhnutí výpovědní lhůty by měly být odstraněny,“ slibuje mluvčí Prahy Vít Hofman.

Z původní dvacítky stánků tak na náměstí zůstane jen pět objektů s různým sortimentem.

Autoři: Filip Jaroševský Metro.cz, Robert Oppelt

Hlavní zprávy

Naši pozůstalí si často přejí, aby obřad nebyl truchlivý, říká zakladatelka spolku Ke kořenům

vydáno 29. května 2024  12:00

Za okny prší. Chmurné dopoledne by mohlo umocňovat i téma rozhovoru. Je to ale jinak. Při povídání s Blankou Javorovou panuje dobrá nálada. Jedna ze...  celý článek

Hnědásek na Hané i můry na Karlštejně. Svaz ochránců si přichystal exkurze do přírody

vydáno 28. května 2024  19:39

Český svaz ochránců přírody přichystal pro zájemce komentované exkurze do přírody. První se koná koncem týdne. Chcete se vydat po stopách nočních motýlů?...  celý článek

Litvínov vybral stavitele nového bazénu. Ještě čeká, zda dostane dotaci

vydáno 29. května 2024  16:02

Nový plavecký bazén v Litvínově zřejmě postaví za více než 367 milionů korun stejné sdružení firem, které mělo o zakázku zájem už před třemi lety. Tendr...  celý článek

Galerie i muzeum v centru Jihlavy se promění, instituce prostaví miliony

vydáno 29. května 2024  16:02

Dvě důležité kulturní instituce v Jihlavě se pustí do modernizací budov. V případě Muzea Vysočiny bude provoz během dva roky trvajících stavebních prací...  celý článek