metro.cz

Počasí v Praze

13 °C / 29 °C

Úterý 25. června 2024. Svátek má Ivan

Vedení Prahy chystá reorganizaci magistrátu a rovněž propouštění

  16:38
Nové vedení magistrátu chce slučovat i rozdělovat odbory, měnit systém auditů a do tří let propustit až čtvrtinu zaměstnanců. Magistrát má nyní asi 2 tisíce zaměstnanců. První analýzy fungování úřadu mají být hotovy do letošního dubna. „Současná struktura úřadu, kterou máme, je nevhodná. Třetina mé práce nyní je věnovat se úřadu, protože tomu chudákovi se nikdo nevěnoval,“ uvedla primátorka Adriana Krnáčová. Primátorkou byla zvolena v listopadu loňského roku.
Budova magistrátu na Mariánském náměstí (ilustrační foto) | foto: praha.eu

Podle Krnáčové funguje magistrát špatně například v oblasti školství nebo zdravotnictví. Některé odbory prý byly v minulosti nesmyslně rozdělovány, jiné zase spojovány - to se týká podle ní například odboru stavebního a odboru územního plánu. V minulosti byl rovněž odbor komunikace přesunut pod kancelář primátora, podle informací ČTK by měl být opět vyčleněn jako samostatný odbor. Slučování některých odborů se Krnáčová nebrání, konkrétně je ale nejmenovala.

Magistrátu byly kompetence odebrány a přeneseny na IPR

Změnit by se měl způsob přijímání zaměstnanců. „Následně se musí změnit rovněž práce s lidmi. Neexistuje kvalitní interní komunikace, ta tu evidentně nikdy nebyla,“ řekla primátorka. „Velký důraz budeme klást na kvalitu v oblasti ICT (informační a komunikační technologie), to je pro nás nástroj jak tužka a papír, akorát, že je to v nulách a jedničkách,“ dodala. Změnit by se měl i systém a postup v rámci interních auditů, řekla. Nyní si primátorka nechává vypracovat analýzu, jaké a kdy se na magistrátu dělaly a čeho se týkaly.

V příštích měsících by se měla reorganizace dotknout vedle magistrátu i Institutu plánování a rozvoje (IPR), který vznikl za bývalého primátora Tomáše Hudečka a má na starosti mimo jiné územní plánování a vypracovává urbanistickou strategii Prahy. Chybou podle Krnáčové bylo, že magistrátu byly některé kompetence odebrány a byly přeneseny na IPR. „Postavili tak úřad proti té organizaci. To je manažerské selhání,“ řekla. Dodala, že magistrát a IPR musí spolupracovat, ne bojovat. IPR by tak v budoucnu neměl mluvit například do zahraniční politiky města, kultury či školství.

Kdy reorganizace skončí, není zatím jasné

„IPR je městská plánovací, vědeckovýzkumná instituce, jejímž úkolem je mimo jiné bránit neefektivnímu plánování města a významně tak ušetřit veřejné prostředky, což špatní politici bez patřičného vzdělání a rozhledu neví,“ řekl ke kritice Hudeček s tím, že prý „těžko může stát městská instituce proti městu, když je městská“.

Kdy se plánované změny uskuteční a kdy reorganizace skončí, není jasné. „Moje představa je snížit počet zaměstnanců do tří let o 25 procent. Do konce letošního roku bych chtěla mít úřad stabilizovaný,“ řekla. Do dubna by měly být hotovy první analýzy fungování úřadu.

Autor: ČTK

Hlavní zprávy

Kdybych cestovala méně, mám na byt, říká moderátorka Primy. Určitě nelituje

vydáno 19. června 2024  18:42

Od začátku tohoto roku mohou diváci ranního zpravodajsko-publicistického bloku Nový den televize CNN Prima News vídat usměvavou tvář Sabiny Dračkové. Po...  celý článek

I po transplantaci ledviny atletka a zdravotní sestra miluje svůj život

vydáno 24. června 2024  11:17

Ve dvaceti letech jí lékaři diagnostikovali vážné onemocnění ledvin, později musela podstoupit transplantaci. V současnosti už padesátiletá zdravotní...  celý článek

Praha není nejdražší. Při placení vás „vykostí“ nejvíc ve středních Čechách

vydáno 24. června 2024  6:09

Zastrčený kout Krušných hor. Vyhledávaný hotel se stylovou restaurací. Tady to bude pálka, napadne vás. Když ale otevřete jídelní lístek, nestačíte se...  celý článek

České pivovary kráčejí k udržitelnosti a zároveň se snaží šetřit životní prostředí

vydáno 15. června 2024  8:32

Radegast chce zadržet v krajině více vody, než sám spotřebuje. Tento projekt přijde na miliony korun. Plzeňský Prazdroj zase vyvinul úspornější chladič...  celý článek