metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 17 °C

Sobota 18. května 2024. Svátek má Nataša
Budova magistrátu na Mariánském náměstí (ilustrační foto) | foto: praha.eu

Vedení Prahy chystá reorganizaci magistrátu a rovněž propouštění

  16:38
Nové vedení magistrátu chce slučovat i rozdělovat odbory, měnit systém auditů a do tří let propustit až čtvrtinu zaměstnanců. Magistrát má nyní asi 2 tisíce zaměstnanců. První analýzy fungování úřadu mají být hotovy do letošního dubna. „Současná struktura úřadu, kterou máme, je nevhodná. Třetina mé práce nyní je věnovat se úřadu, protože tomu chudákovi se nikdo nevěnoval,“ uvedla primátorka Adriana Krnáčová. Primátorkou byla zvolena v listopadu loňského roku.

Podle Krnáčové funguje magistrát špatně například v oblasti školství nebo zdravotnictví. Některé odbory prý byly v minulosti nesmyslně rozdělovány, jiné zase spojovány - to se týká podle ní například odboru stavebního a odboru územního plánu. V minulosti byl rovněž odbor komunikace přesunut pod kancelář primátora, podle informací ČTK by měl být opět vyčleněn jako samostatný odbor. Slučování některých odborů se Krnáčová nebrání, konkrétně je ale nejmenovala.

Magistrátu byly kompetence odebrány a přeneseny na IPR

Změnit by se měl způsob přijímání zaměstnanců. „Následně se musí změnit rovněž práce s lidmi. Neexistuje kvalitní interní komunikace, ta tu evidentně nikdy nebyla,“ řekla primátorka. „Velký důraz budeme klást na kvalitu v oblasti ICT (informační a komunikační technologie), to je pro nás nástroj jak tužka a papír, akorát, že je to v nulách a jedničkách,“ dodala. Změnit by se měl i systém a postup v rámci interních auditů, řekla. Nyní si primátorka nechává vypracovat analýzu, jaké a kdy se na magistrátu dělaly a čeho se týkaly.

V příštích měsících by se měla reorganizace dotknout vedle magistrátu i Institutu plánování a rozvoje (IPR), který vznikl za bývalého primátora Tomáše Hudečka a má na starosti mimo jiné územní plánování a vypracovává urbanistickou strategii Prahy. Chybou podle Krnáčové bylo, že magistrátu byly některé kompetence odebrány a byly přeneseny na IPR. „Postavili tak úřad proti té organizaci. To je manažerské selhání,“ řekla. Dodala, že magistrát a IPR musí spolupracovat, ne bojovat. IPR by tak v budoucnu neměl mluvit například do zahraniční politiky města, kultury či školství.

Kdy reorganizace skončí, není zatím jasné

„IPR je městská plánovací, vědeckovýzkumná instituce, jejímž úkolem je mimo jiné bránit neefektivnímu plánování města a významně tak ušetřit veřejné prostředky, což špatní politici bez patřičného vzdělání a rozhledu neví,“ řekl ke kritice Hudeček s tím, že prý „těžko může stát městská instituce proti městu, když je městská“.

Kdy se plánované změny uskuteční a kdy reorganizace skončí, není jasné. „Moje představa je snížit počet zaměstnanců do tří let o 25 procent. Do konce letošního roku bych chtěla mít úřad stabilizovaný,“ řekla. Do dubna by měly být hotovy první analýzy fungování úřadu.

Komentáře

Hlavní zprávy

Dovolená je pro Čechy stěžejním bodem v kalendáři. Podle průzkumu balí až den před odjezdem

vydáno 18. května 2024  14:00

Ačkoli před odjezdem na dovolenou někteří prožívají mírnou nervozitu, u třetiny Čechů převládá radost a nadšení. Preferují kombinaci aktivní dovolené a...  celý článek

Je rozhodně lepší trávit čas v kolektivu než sedět doma a litovat se, říká parahokejista Krupička

vydáno 18. května 2024  7:00

Sport miluje. Česko reprezentoval na čtyřech paralympiádách. Při poslední výpravě se Zdeněk Krupička dokonce stal vlajkonošem.  celý článek

Paralelní světy, kočka a pocuchaný mozek. Bestseller Temná hmota nepřekvapuje

Strážce streamu
vydáno 17. května 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Štve vás manželka? Děti pořád jen pyskují? Šéf je blbec? Nevadí. Stačí, když si promyslíte, jaké vaše životní rozhodnutí vás do tohohle neutěšeného...  celý článek

Fanoušci MHD vymění letos na akci Autobusový den terminál metra Letňany za Letenskou pláň

vydáno 17. května 2024  5:00

„Po šesti minulých ročnících, které se konaly v terminálu u stanice metra C Letňany, se letošní akce uskuteční na zcela novém místě! V sobotu 18. května...  celý článek