metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 11 °C

Čtvrtek 25. dubna 2024. Svátek má Marek

Dalších 7 fotografií v galerii
Ministr spravedlnosti Robert Pelikán si prohlíží zrekonstruované oddělení vazební věznice v Ruzyni. | foto: ČTK

Věznice v Ruzyni poskytne vazebně stíhaným příjemnější pobyt

  10:18
Vazební věznice v Ruzyni uvedla do provozu zrekonstruované oddělení. Devětadvacet místností, jejichž úprava stála zhruba dva miliony korun, má zlepšit ubytování vazebně stíhaných lidí.

Opravy vazebních věznic v Česku souvisejí s novelou zákona o výkonu vazby, která s účinností od loňského roku umožnila například telefonický kontakt obviněného s rodinou či častější návštěvy ve věznici.

„Ve vazební věznici je velmi důležité najít rovnováhu mezi často protichůdnými potřebami. Musíme zajistit vazbu obviněného a zabránit mu v útěku, zohlednit skutečnost, že není odsouzeným, a přístup k němu by proto měl být odlišný, a v neposlední řadě c nejméně přetrhat jeho sociální vazby a pracovní návyky,“ sdělil ministr spravedlnosti Robert Pelikán.

Přibyla šicí dílna i cela s bezbariérovým přístupem

Současná rekonstrukce v ruzyňské věznici se týkala zejména výměny rozvodů vody a elektřiny. V celách i po celé délce společné chodby je nově položená podlaha, všechny mají nový nábytek.

„Úpravou se mírně snížila kapacita, zvýšila se však kvalita ubytování a vybavenost oddělení,“ uvedla Vězeňská služba. Místo původně jedné kulturní místnosti nyní budou k dispozici tři, přibyla také šicí dílna, cela s bezbariérovým přístupem a nová společná sprcha.

Ruzyňská věznice představila prvních 22 zrekonstruovaných cel loni v lednu. Vězeňská služba tehdy uvedla, že obvinění budou moci trávit více času mimo cely.

Podle posledních statistik Vězeňské služby je v deseti českých vazebních věznicích celkem 2131 obviněných, z toho 158 žen. Ubytovací kapacity ve vazbě jsou naplněny ze zhruba 83 procent.

Komentáře

Hlavní zprávy

Generace Z snižuje průměr ve sjednávání životního pojištění. Co k tomu mladé lidi vede?

vydáno 25. dubna 2024  16:07

Mladá generace se mnohým může zdát jako nezodpovědná. Podle nové analýzy se ukazuje, že tomu tak není. Její zástupci totiž snižují průměr ve sjednávání...  celý článek

Dáte si lážo i plážo? Na kole za pivem, houpačkami, trampolínami i klobáskami

vydáno 25. dubna 2024  12:58

Vezměte děti na výlet v bezprostřední blízkosti Vltavy. Čekají na vás tři pecky, které jsou trochu gastronomické, trochu punkové a především velmi...  celý článek

Zemřel kardiochirurg Šantavý, špičkový lékař zachránil nespočet životů

vydáno 25. dubna 2024  16:42

Fakultní nemocnice v Olomouci oznámila, že v pátek 19. dubna náhle zemřel lékař a někdejší přednosta zdejší kardiochirurgické kliniky Petr Šantavý....  celý článek

Podvody přesáhly pět milionů, žalobce viní pojišťováka i jeho otce lékaře

vydáno 25. dubna 2024  16:32

Z pojistných podvodů s celkovou škodou přesahující pět milionů korun obžaloval krajský státní zástupce lékaře Zdeňka Šose z Domažlicka a jeho syna Petra,...  celý článek