metro.cz

Počasí v Praze

1 °C / 9 °C

Neděle 21. dubna 2024. Svátek má Alexandra

Víc pokutujte! Zavelel šéf strážníků v Praze 1

  9:55
Nečinně se procházet po městě můžete ve svém volnu, vynadal Stejskal podřízeným. Teď čelí kritice.
Ilustrační foto | foto: Filip Jaroševský, Metro.cz

„Těžko byste mi vysvětlili, že jsme v prvním pololetí roku poklesli v počtu zjištěných a řešených přestupků ve veřejném pořádku oproti stejnému období roku 2016 o polovinu, tedy o více než pět tisíc přestupků,“ píše na začátku své výtky podřízeným šéf strážníků Prahy 1 Miroslav Stejskal.

Pozor na rychlou jízdu

Stejskal také ve své výzvě vytknul strážníkům, že nemá přehled o přestupcích, které páchají cyklisté či jezdci na segwayích.

Od 1. srpna tak strážníci budou muset hlásit všechny přestupky spojené s jízdou na kole či koloběžce, po chodníku, v protisměru či na segwayích. Stejskal chce totiž přesně vědět, kolik přestupků v této oblasti strážníci řeší.

Přestupky v této oblasti podle něj přibývají, aniž by si toho strážníci všímali.

Dokument, ve kterém ředitel městské policie hrozí strážníkům, že z jejich lajdáctví vyvodí důsledky, unikl na sociální sítě a hned se stal terčem kritiky.

„Pokud je práce strážníka hodnocena podle toho, kolik vybral na přestupcích, je něco špatně. To je přesně ta buzerace lidí, která by tu být neměla,“ okomentoval výzvu jeden z uživatelů Facebooku.

„Po pravdě, když to čtu, je mi strážníků líto. Vyžírají si to z obou stran. Když dělají svoji práci a to, co mají takto shora nařízeno, lidi jim nadávají. Když se chovají lidsky a řeší jen vážnější prohřešky, jsou buzerováni shora a hrozí jim osobní postihy,“ píše další z diskutujících.

Poté, co začal dokument kolovat po internetu, k němu Stejskal zaujal stanovisko. Za svou výtkou směrem k strážníkům si stojí.

„Klesli jsme ve všech oblastech činnosti, tedy i v počtu řešených dopravních přestupků a s tím spojeným ukládáním sankcí,“ říká Miroslav Stejskal, MPP.

„Na základě vlastních poznatků o rozsahu protiprávního jednání na území Prahy 1 je zcela nepochybné, že k poklesu činnosti není žádný důvod, neboť rozsah protiprávního jednání v oblasti veřejného pořádku se nijak nesnížil,“ vysvětluje Stejskal. Ten také poukazuje na to, že své povinnosti zanedbávají jen někteří strážníci.

„Není přípustné, aby jeden strážník řešil dva přestupky za půl roku, a jiný strážník sto,“ podivuje se Stejskal.

Za značnou část případů narušování veřejného pořádku podle něj mohou především opilí turisté, kteří pijí, kde nemají, jsou hluční, způsobují potyčky, dělají nepořádek a podobně.

Autor: Marek Hýř Metro.cz
Témata: Facebook

Hlavní zprávy

Poslední adresa Jaroslava Klabíka byla na Hradčanech. Prožil život dobrodruha

vydáno 21. dubna 2024  11:53

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek

Herci neustále bojují o práci, je to kolotoč pádů a vzestupů, říká agentka Daňková

vydáno 21. dubna 2024  7:00

Lenka Daňková vystudovala germanistiku a hudební vědu na MUNI v Brně, poté se věnovala hudební produkci jak v Česku, tak v rakouském Grazu a od roku 2010...  celý článek

Americký sen. Češka z New Yorku prožívá lakrosové vrcholy ve Spojených státech amerických

vydáno 20. dubna 2024  13:00

Předloni zažila s českou lakrosovou reprezentací velké úspěchy. Na mistrovství světa byly Češky sedmé, vzápětí si zahrály mezi osmi nejlepšími zeměmi na...  celý článek

Přála jsem si oslovit a motivovat ty nejmenší, říká Marie Šnajdrová

vydáno 20. dubna 2024  7:00

Ilustrátorka, cestovatelka, ale hlavně horská duše. Marie Šnajdrová poslední roky tráví většinu času na cestách, z nichž své poznatky promítá do knih. Ve...  celý článek