metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 22 °C

Středa 29. května 2024. Svátek má Maxmilián, Maxim

Víc pokutujte! Zavelel šéf strážníků v Praze 1

  9:55
Nečinně se procházet po městě můžete ve svém volnu, vynadal Stejskal podřízeným. Teď čelí kritice.
Ilustrační foto | foto: Filip Jaroševský, Metro.cz

„Těžko byste mi vysvětlili, že jsme v prvním pololetí roku poklesli v počtu zjištěných a řešených přestupků ve veřejném pořádku oproti stejnému období roku 2016 o polovinu, tedy o více než pět tisíc přestupků,“ píše na začátku své výtky podřízeným šéf strážníků Prahy 1 Miroslav Stejskal.

Pozor na rychlou jízdu

Stejskal také ve své výzvě vytknul strážníkům, že nemá přehled o přestupcích, které páchají cyklisté či jezdci na segwayích.

Od 1. srpna tak strážníci budou muset hlásit všechny přestupky spojené s jízdou na kole či koloběžce, po chodníku, v protisměru či na segwayích. Stejskal chce totiž přesně vědět, kolik přestupků v této oblasti strážníci řeší.

Přestupky v této oblasti podle něj přibývají, aniž by si toho strážníci všímali.

Dokument, ve kterém ředitel městské policie hrozí strážníkům, že z jejich lajdáctví vyvodí důsledky, unikl na sociální sítě a hned se stal terčem kritiky.

„Pokud je práce strážníka hodnocena podle toho, kolik vybral na přestupcích, je něco špatně. To je přesně ta buzerace lidí, která by tu být neměla,“ okomentoval výzvu jeden z uživatelů Facebooku.

„Po pravdě, když to čtu, je mi strážníků líto. Vyžírají si to z obou stran. Když dělají svoji práci a to, co mají takto shora nařízeno, lidi jim nadávají. Když se chovají lidsky a řeší jen vážnější prohřešky, jsou buzerováni shora a hrozí jim osobní postihy,“ píše další z diskutujících.

Poté, co začal dokument kolovat po internetu, k němu Stejskal zaujal stanovisko. Za svou výtkou směrem k strážníkům si stojí.

„Klesli jsme ve všech oblastech činnosti, tedy i v počtu řešených dopravních přestupků a s tím spojeným ukládáním sankcí,“ říká Miroslav Stejskal, MPP.

„Na základě vlastních poznatků o rozsahu protiprávního jednání na území Prahy 1 je zcela nepochybné, že k poklesu činnosti není žádný důvod, neboť rozsah protiprávního jednání v oblasti veřejného pořádku se nijak nesnížil,“ vysvětluje Stejskal. Ten také poukazuje na to, že své povinnosti zanedbávají jen někteří strážníci.

„Není přípustné, aby jeden strážník řešil dva přestupky za půl roku, a jiný strážník sto,“ podivuje se Stejskal.

Za značnou část případů narušování veřejného pořádku podle něj mohou především opilí turisté, kteří pijí, kde nemají, jsou hluční, způsobují potyčky, dělají nepořádek a podobně.

Autor: Marek Hýř Metro.cz
Témata: Facebook

Hlavní zprávy

Naši pozůstalí si často přejí, aby obřad nebyl truchlivý, říká zakladatelka spolku Ke kořenům

vydáno 29. května 2024  12:00

Za okny prší. Chmurné dopoledne by mohlo umocňovat i téma rozhovoru. Je to ale jinak. Při povídání s Blankou Javorovou panuje dobrá nálada. Jedna ze...  celý článek

Hnědásek na Hané i můry na Karlštejně. Svaz ochránců si přichystal exkurze do přírody

vydáno 28. května 2024  19:39

Český svaz ochránců přírody přichystal pro zájemce komentované exkurze do přírody. První se koná koncem týdne. Chcete se vydat po stopách nočních motýlů?...  celý článek

Zesláblo, bylo apatické a pohublé. Hodonínská zoo přišla o mládě vzácného lva

vydáno 29. května 2024  17:52

Zoo Hodonín přišla o mládě lva berberského, ani druhý pokus o odchov tak nebyl úspěšný. V tiskové zprávě to ve středu uvedl mluvčí zahrady Ivo Cencinger....  celý článek

Zlínský festival přiveze na tři stovky příběhů pro děti z celého světa

vydáno 29. května 2024  17:12

Ve Zlíně ve čtvrtek začíná nejstarší soutěžní přehlídka filmů pro děti a mládež. 64. ročník Zlín Film Festivalu připomene výročí slavných filmařů, nabídne...  celý článek