Vídeň je moderní město. Namátkou lze pro příklad uvést progresivnější vývoj městské hromadné dopravy, infrastruktury i celou řadu originálních projektů á la kurýři v MHD, jež u nás bohužel nejde z různých důvodů realizovat. Jednou z takových technologických vychytávek, jež by se v tuzemsku asi nechytla, je nová vídeňská lavička.
„Vídeň neustále hledá způsoby, jak v letních vedrech ochladit ulice a náměstí. Nebojí se přitom netradičních novinek. V sousedství městské spalovny Spittelau, která vyniká uměleckou fasádou od Friedensreicha Hundertwassera, nyní připravuje unikát: lavičku, která příchozí ochladí. Mobiliář je totiž napojen na zpětné potrubí městské chladicí soustavy,“ říká pro deník Metro mediální zástupkyně Zahraniční kanceláře města Vídně Martin Landa.
Chytrá lavička i reklama
Dálkové vytápění je již řadu desetiletí ve velké části českých domácností a podniků běžnou praxí. S dálkovým chlazením, které funguje na podobném principu, se však setkal málokdo. A nejinak tomu doposud bylo ve Vídni. Ta sice provozuje a postupně rozšiřuje síť dálkového chlazení, na niž jsou aktuálně napojeny asi dvě stovky budov, pro velkou část obyvatel města se přesto stále jedná o poměrně neznámý fenomén. Nově si jej proto budou moct vyzkoušet na vlastní kůži. Lavička tedy slouží í jako PR nástroj.
„Novou lavičku má na starost vídeňský energetický podnik Wien Energie. Lavička-lednička je kreativním dílem na cestě ke klimaticky přívětivé Vídni,“ dodává městský radní Peter Hanke, který má v gesci mimo jiné právě i komunální firmy jako je Wien Energie.
Miliony „v čudu“
Chytré lavičky se ve velkém instalovaly i v Praze, a to za vlády primátorky Adriany Krnáčové. Pořízení deseti chytrých laviček stálo tehdy tuzemské hlavní město 1,85 milionu korun bez DPH. Na jejich slavnostní spuštění došlo 1. srpna 2017 a měly spoustu různých funkcí. Lidé se na nich mohli připojit na veřejně přístupný internet, který lavičky vysílaly díky wi-fi. V USB portech mohli zájemci nabíjet různé elektronické přístroje a zároveň se mohli dozvědět aktuální informace o ovzduší a v případě nouze se spojit s záchrankou, policií či hasiči.
Bohulibý záměr ale neplnil svůj účel. Kromě četných poruch, které provázely jejich testovací provoz, se totiž lavičky obratem staly terčem vandalů a o některé své funkce brzy přišly. Například z nich postupně vymizely nejrůznější senzory. Záhy se navíc ukázalo, že je projekt pro tuzemské hlavní město neekonomický. Během prvních šesti měsíců měla Praha za provoz a údržbu chytrého posezení zaplatit několik set tisíc korun. Nové vedení města proto v prosinci roku 2020 rozhodlo, že další lavičky pořizovat nebude.
„Z ekonomických důvodů je pro hlavní město vhodné najít nové vlastníky/správce stávajících deseti kusů chytrých laviček,“ psalo se tehdy v dokumentu, který schválili pražští radní. Ti kritizovali i fakt, že mají lavičky nejednotný design. Podle dokumentu schváleného radními však měl pilotní projekt i pozitiva. Lavičky Pražanům poskytly vhled do oblasti provozu takzvaných ostrovních fotovoltaických systémů v městském mobiliáři.
V menších městech je milují
Solárními panely vybavené lavičky, které díky nim zajišťují napájení nabíječek na telefony, wi-fi připojení a podobně, najdete například v Ostravě či Opavě. Paradoxně jich však v posledních letech přibývá spíše v menších městech. Relativně nedávno se objevily v Otrokovicích, ve Zlíně a zhruba před čtyřmi lety také v Uherském Hradišti. Posledně jmenovaná metropole má mít údajně nejméně potíží s vandaly. Stojí totiž na Palackého náměstí, tedy přímo před okny sídla zdejší městské policie.
„Máme posprejované odpadkové koše i jiné lavičky, ale tady jsme zatím nemuseli nic řešit. Pořizovací náklady byly vyšší a byli jsme kritizováni za to, že platíme za zbytečnosti, ale jsme kulturní město a lidé se tam zastavují. Navíc jde o zajímavý architektonický prvek,“ svěřil v loňském roce serveru iDnes.cz Radek Chybík z odboru správy majetku uherskohradišťské radnice.