metro.cz

Počasí v Praze

17 °C / 32 °C

Pátek 21. června 2024. Svátek má Alois

VIDEO: Cyklostezka Praha-Klecany spojí středočeské obce s hlavním městem

  11:06
V obci Brnky v okrese Praha-východ zástupci Středočeského kraje otevřeli cyklostezku Praha-Klecany, která spojí středočeské obce s hlavním městem. Cyklostezka o délce 1,75 kilometru a šířce tři metry vede na pravém břehu Vltavy ze severního okraje Prahy k místní komunikaci Klecany-Brnky. Prodlužuje pražskou pravobřežní cyklostezku A2 a propojuje tak centrum Prahy a obce na území středních Čech.

Investorem stavby je Středočeský kraj, kterému byla na stavbu poskytnuta dotace z Regionálního operačního programu Střední Čechy ve výši přibližně 4,21 milionu korun. Zbývajících zhruba 1,77 milionu korun poskytl na stavbu ze svého rozpočtu kraj. V letošním roce investuje kraj do rozvoje cyklostezek téměř 35 milionů korun.

Otevření cyklostezky posunuly povodně

"Původně měla být otevřena 21. června, termín byl posunut, protože na začátku června byla cyklostezka při povodni zaplavena Vltavou do výše přibližně tří metrů a bylo nutné opravit vyvrácené dopravní značky, odplavené krajnice, odstranit naplavené bahno a odpad a zlikvidovat poškozené stromy," uvedl náměstek hejtmana pro oblast životního prostředí a zemědělství Marek Semerád z ČSSD.

Kromě obyvatel Středočeského kraje, kteří mohou cyklostezku využívat pro každodenní cesty do zaměstnání a škol, poslouží i rekreačním cyklistům z Prahy a dálkovým cyklistům projíždějícím po mezinárodní cyklotrase Prahy-Drážďany. Zároveň po cyklostezce vede dálková cyklotrasa Vltavská cyklistická cesta a cyklotrasa Eurovelo 7 Sun Route Nordkapp-Valletta.

Cyklisté Středočeský kraj milují

  • Cyklostezka Praha-Klecany rozšíří nabídku cyklostezek a cyklotras ve středních Čechách, kde k vyhledávaným patří trasy podél Labe, Sázavy a Jizery.
  • Mezi kraji je Středočeský na třetím místě v oblíbenosti právě díky cykloturistice. Získal ocenění v internetové anketě o nejoblíbenější kraj nazvané Kraj mého srdce 2012.
  • Doménou cykloturistů je díky rovinaté krajině Polabí. Také kolem Sázavy si cyklisté mohou vybrat z mnoha stezek a tras, mezi oblíbené patří cyklotrasa začínající v Davli, která končí u Velkého Dářka v kraji Vysočina.
  • Projekt velké cyklostezky podél Jizery s názvem Greenway Jizera nabídne do budoucna až 190 kilometrů dlouhou trasu přes několik krajů.
  • Ve Středočeském kraji se chystají například úseky Lázně Toušeň-Benátky nad Jizerou, Mladá Boleslav Dalovice-Hrdlořezy.
Autor: ČTK

Hlavní zprávy

Železnice se rozrůstá příliš pomalu. Hrozí kolaps, varují mnozí odborníci

vydáno 20. června 2024  5:14

Organizátor dopravy si nechal vypracovat podrobnou analýzu kapacity tratí. Kritické přetížení hrozí v první řadě velmi využívaným vlakům z Prahy do...  celý článek

Český James Bond se jmenoval Ladislav Bittman. Kariéru začal před 60 lety

vydáno 20. června 2024  12:20

Komunisti vylovili nacistický archiv! Žabím mužům se povedl nález desetiletí! Americký magazín Life přinesl před 60 lety sérii senzačních odhalení z...  celý článek

Stopy po okupačních kulkách, které vydržely na fasádě a také vlajkodržáky na Letné

vydáno 16. června 2024  11:30

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek

České pivovary kráčejí k udržitelnosti a zároveň se snaží šetřit životní prostředí

vydáno 15. června 2024  8:32

Radegast chce zadržet v krajině více vody, než sám spotřebuje. Tento projekt přijde na miliony korun. Plzeňský Prazdroj zase vyvinul úspornější chladič...  celý článek