metro.cz

Počasí v Praze

10 °C / 19 °C

Pátek 14. června 2024. Svátek má Roland

Video: Dnešní dívky již od útlého věku tancují u striptýzové tyče

  7:00
Hledáte pohybový kroužek, kam byste mohli zapsat své ratolesti? Fitness studio v Kanadě letos otevřelo kurzy, v nichž učí děti tancovat u tyče. Přestože to vyvolalo vlnu kritiky, nejde o nic nového. Známým jménem tohoto sportu je třeba i osmiletá holčička Justice Haileyová.
Osmiletá Justice Haileyová je už v útlém věku legendou tance u tyče.

Osmiletá Justice Haileyová je už v útlém věku legendou tance u tyče. | foto: Justice Hailey

Kurzy pro malé tanečnice zvané Little Spinners, které tento podzim spouští studio Twisted Grip Dance and Fitness v Duncanu v Britské Kolumbii, způsobily hodně kontroverze. Mnozí lidé studio kritizovali, protože děti jsou příliš mladé na to, aby se učily něco, co má mezi značnou částí populace sexuální konotace. Další ale tvrdí, že je to skvělý způsob, jak dětem zajistit potřebné a zdravé cvičení.

Přijdou striptérky o své tyče?

Příznivce moderního tance u tyče říkají, že se nálepky "sexuální" musí tato oblast jednou provždy zbavit. Podle nich mohou kurzy pro děti být jedním ze způsobů, jak dostat tyče ze striptýzových barů do tělocvičen a na prestižní závody. "Já osobně nevidím s tím, že se dětí učí tancovat u tyče, žádný problém," řekla Metru například  spoluzakladatelka Americké federace tanečníků u tyče Wendy Traskosová.

Dnešní děti tancují u tyče.
Dnešní děti tancují u tyče.

Dnešní děti tancují u tyče.

Traskosová tancuje už šestnáct let a v New Yorku vede tři střediska zaměřená na tento sport. Přestože se všechno naučila sama, v nové kariéře ji pomohla předchozí zkušenost osobní fitness trenérky a gymnastické závodnice. Ve svém boji, aby veřejnost přijala tanec u tyče jako neškodnou zábavu, se objevila jako expertka v německé verzi reality show Amerika hledá topmodelku a v estrádě Peep Show, která je k vidění v Las Vegas.

Dnes osmiletá Justice Haileyová je v tanci u tyče přebornicí.

Tancování u tyče je velmi podobné baletu

"Nemyslím si, že je ve skutečnosti tolik rozdílu mezi tancováním u tyče a baletem," vysvětlila Traskosová. "V baletu jsou dívky prohnuté, mají vyšpulené pozadí, smyslně se pohybují, aby se vyjádřily, nosí přiléhavé miniaturní kostýmky a neatletické botky, které nejsou příliš bezpečné. Jediný rozdíl je, že při tancování u tyče se tělo stává odolnějším a zdravějším," dodala.

Majitelka tanečního fitness studia Kristy Craigová se o využití tance u tyče jako sportu dozvěděla, když s přítelem navštěvovala ve Victorii rekreační kurz. Metru prozradila, že děti se na jejích hodinách zaměří především na správné držení těla, rovnováhu a na správnou techniku chvatů. Děti se naučí, jak využít své pohybové energie při točení okolo tyče a jak se na tyči pomocí rukou a nohou udržet. Craigová sice učí i jak přidat do tancování smyslné pohyby, ale to jen v kurzech pro dospělé. "V kurzech pro děti nebudou žádné sexy pohyby. Jen cvičení, skoro jako gymnastika," zdůraznila instruktorka.

Osmiletá Justice Haileyová je už v útlém věku legendou tance u tyče.

Osmiletá Justice Haileyová je už v útlém věku legendou tance u tyče.

Kurzy tance u tyče pro děti si vyžádali sami rodiče

Craigová uvedla, že s nápadem na kurzy pro děti přišli její dospělí studenti a někteří její známí. Poté, co si v časopise Pole Spin přečetla o Justice Haileyové, o oslňující dětské tanečnici u tyče, rozhodla se, že kurz pro děti otevře. Přihlásily se jí děti ve věkové skupině od pěti do dvanácti let. A kde je vůbec věková hranice pro to, aby se dítě mohlo začít učit tancovat u tyče? Podle expertů jsou to již dva roky. V této době již je motorika dostatečně vyvinutá a dítě dokáže chytnout pevně tyč.

Děti se mohou tanec u tyče učit již od dvou let.

Podle Traskosové je pro děti tanec u tyče přínosem. Kurzy cvičení jim dají větší sílu, odolnost, flexibilitu, smysl pro načasování a koordinaci. Navíc to prospěje i jejich postavě a sebevědomí. Podle jejích zkušeností je jediným důvodem, proč se k tomu lidé staví odmítavě, je jen zastaralý většinový názor ve společnosti, která na děti tancující u tyče ještě není připravená. "Myslím, že spousta rodičů by své dítě na kurz nezapsala kvůli strachu z toho, co by tomu řekli lidi," řekla Traskosová. Ani ona by ale také děti rozhodně neučila žádné smyslné pohyby. "Sexy tanečky bych z toho určitě vynechala," dodala.

Autor:

Hlavní zprávy

Být gamer už není stigma, říká muž, jenž pamatuje válku mezi Levelem a Score

vydáno 14. června 2024  5:17

Kde jsou ty časy, když si vývojáři videoher museli na všechno přijít sami – od napsání programu až po jejich vydání. Jak vznikly legendy jako Dungeon...  celý článek

Nájemní zabijáci neexistují? Vrah naoko je romantická komedie šmrncnutá krimi zápletkou

Strážce streamu
vydáno 14. června 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Skutečnými událostmi inspirovaná komedie o učiteli a policejním důstojníkovi v jednom, který se pro úspěch tajných akcí musí vydávat za nájemné zabijáky...  celý článek

Benjamin Netanjahu je pro Izrael větší hrozba než Hamás, říká muž, který sloužil v Gaze

vydáno 13. června 2024  18:20

David Shorf sloužil v izraelské armádě, byl zástupcem šéfredaktora Lidových novin, hrál v kapele Raketa Bořka Slezáčka, nyní se pohybuje v marketingu,...  celý článek

Pořádná kontrola spotřeby je lepší než další solární panely na střeše, radí odborník

vydáno 13. června 2024  10:02

Zjednodušení instalací fotovoltaických elektráren a jejich vzájemné propojení mezi soukromými osobami nebo třeba obcemi zajistilo boom střešních...  celý článek