metro.cz

Počasí v Praze

20 °C / 31 °C

Neděle 21. července 2024. Svátek má Vítězslav

Video: Dnešní dívky již od útlého věku tancují u striptýzové tyče

  7:00
Hledáte pohybový kroužek, kam byste mohli zapsat své ratolesti? Fitness studio v Kanadě letos otevřelo kurzy, v nichž učí děti tancovat u tyče. Přestože to vyvolalo vlnu kritiky, nejde o nic nového. Známým jménem tohoto sportu je třeba i osmiletá holčička Justice Haileyová.
Osmiletá Justice Haileyová je už v útlém věku legendou tance u tyče.

Osmiletá Justice Haileyová je už v útlém věku legendou tance u tyče. | foto: Justice Hailey

Kurzy pro malé tanečnice zvané Little Spinners, které tento podzim spouští studio Twisted Grip Dance and Fitness v Duncanu v Britské Kolumbii, způsobily hodně kontroverze. Mnozí lidé studio kritizovali, protože děti jsou příliš mladé na to, aby se učily něco, co má mezi značnou částí populace sexuální konotace. Další ale tvrdí, že je to skvělý způsob, jak dětem zajistit potřebné a zdravé cvičení.

Přijdou striptérky o své tyče?

Příznivce moderního tance u tyče říkají, že se nálepky "sexuální" musí tato oblast jednou provždy zbavit. Podle nich mohou kurzy pro děti být jedním ze způsobů, jak dostat tyče ze striptýzových barů do tělocvičen a na prestižní závody. "Já osobně nevidím s tím, že se dětí učí tancovat u tyče, žádný problém," řekla Metru například  spoluzakladatelka Americké federace tanečníků u tyče Wendy Traskosová.

Dnešní děti tancují u tyče.
Dnešní děti tancují u tyče.

Dnešní děti tancují u tyče.

Traskosová tancuje už šestnáct let a v New Yorku vede tři střediska zaměřená na tento sport. Přestože se všechno naučila sama, v nové kariéře ji pomohla předchozí zkušenost osobní fitness trenérky a gymnastické závodnice. Ve svém boji, aby veřejnost přijala tanec u tyče jako neškodnou zábavu, se objevila jako expertka v německé verzi reality show Amerika hledá topmodelku a v estrádě Peep Show, která je k vidění v Las Vegas.

Dnes osmiletá Justice Haileyová je v tanci u tyče přebornicí.

Tancování u tyče je velmi podobné baletu

"Nemyslím si, že je ve skutečnosti tolik rozdílu mezi tancováním u tyče a baletem," vysvětlila Traskosová. "V baletu jsou dívky prohnuté, mají vyšpulené pozadí, smyslně se pohybují, aby se vyjádřily, nosí přiléhavé miniaturní kostýmky a neatletické botky, které nejsou příliš bezpečné. Jediný rozdíl je, že při tancování u tyče se tělo stává odolnějším a zdravějším," dodala.

Majitelka tanečního fitness studia Kristy Craigová se o využití tance u tyče jako sportu dozvěděla, když s přítelem navštěvovala ve Victorii rekreační kurz. Metru prozradila, že děti se na jejích hodinách zaměří především na správné držení těla, rovnováhu a na správnou techniku chvatů. Děti se naučí, jak využít své pohybové energie při točení okolo tyče a jak se na tyči pomocí rukou a nohou udržet. Craigová sice učí i jak přidat do tancování smyslné pohyby, ale to jen v kurzech pro dospělé. "V kurzech pro děti nebudou žádné sexy pohyby. Jen cvičení, skoro jako gymnastika," zdůraznila instruktorka.

Osmiletá Justice Haileyová je už v útlém věku legendou tance u tyče.

Osmiletá Justice Haileyová je už v útlém věku legendou tance u tyče.

Kurzy tance u tyče pro děti si vyžádali sami rodiče

Craigová uvedla, že s nápadem na kurzy pro děti přišli její dospělí studenti a někteří její známí. Poté, co si v časopise Pole Spin přečetla o Justice Haileyové, o oslňující dětské tanečnici u tyče, rozhodla se, že kurz pro děti otevře. Přihlásily se jí děti ve věkové skupině od pěti do dvanácti let. A kde je vůbec věková hranice pro to, aby se dítě mohlo začít učit tancovat u tyče? Podle expertů jsou to již dva roky. V této době již je motorika dostatečně vyvinutá a dítě dokáže chytnout pevně tyč.

Děti se mohou tanec u tyče učit již od dvou let.

Podle Traskosové je pro děti tanec u tyče přínosem. Kurzy cvičení jim dají větší sílu, odolnost, flexibilitu, smysl pro načasování a koordinaci. Navíc to prospěje i jejich postavě a sebevědomí. Podle jejích zkušeností je jediným důvodem, proč se k tomu lidé staví odmítavě, je jen zastaralý většinový názor ve společnosti, která na děti tancující u tyče ještě není připravená. "Myslím, že spousta rodičů by své dítě na kurz nezapsala kvůli strachu z toho, co by tomu řekli lidi," řekla Traskosová. Ani ona by ale také děti rozhodně neučila žádné smyslné pohyby. "Sexy tanečky bych z toho určitě vynechala," dodala.

Autor:

Hlavní zprávy

Řadová garáž? Před pěti lety za 150 tisíc, teď dokonce za půl milionu

vydáno 21. července 2024  5:04

Když Československo zasáhla vlna automobilismu, vzrostl zájem o garáže. Ulice se začaly plnit auty, najednou nebylo kde parkovat a také při permanentním...  celý článek

RECENZE: V hlavě 2 je nejúspěšnějším filmem roku. Baví, je to ale klasická dvojka

vydáno 20. července 2024  16:58

Ještě ani neběžel v některých zemích a už bylo jasné, že jde o nejvýnosnější dílo značky Pixar. Animák V hlavě 2 je první a dosud jedinou letošní...  celý článek

Stověžaté středověké město se konečně nadechlo a rozepjalo svá křídla

vydáno 20. července 2024  5:40

Před 150 lety, 20. července 1874, začalo bourání hradeb, které chránily Prahu před útoky a ostřelováním. Začalo se ve čtyři hodiny ráno na procitající...  celý článek

Odpočinková úchylárna a infantilní nuda. S dvojicí nových animáků pro dospělé neztrácejte čas

Strážce streamu
vydáno 19. července 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Opět tu máme po dlouhé době seriálový tuplák. Dva animované seriály pro dospělé - Buchty a klobásy: Ráj potravin a Výbušná koťátka - si totiž před pár dny...  celý článek