metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 21 °C

Středa 29. května 2024. Svátek má Maxmilián, Maxim

VIDEO: Do Prahy přijel nový slon. Mekonga vystřídá Ankhor z berlínské zoo

  17:39aktualizováno  13. srpna 10:09
Do zoologické zahrady v noci z Berlína převezli jedenatřicetiletého samce slona indického jménem Ankhor. „Je mu 31 let, pochází z Barmy a stal se otcem již 11 potomků,“ uvedla mluvčí zahrady Jana Pračinská - Jirátová. Návštěvníci by ho měli vidět již příští týden.
Sloní samec Ankhor

Sloní samec Ankhor | foto: Pavel Brandl, Zoo Praha

Na cestu slona chovatelé utlumili, aby ho mohli dostat do přepravního boxu. Do pražské zoo zvíře vážící 3,8 až čtyři tuny přivezl speciálně upravený kamion kolem druhé ráno. Jeřáb ho pak ráno v přepravním boxu přeložil na dvůr u slonince, se slonicemi bude zatím v kontaktu jen přes mříže. „Do Prahy přijel proto, aby vystřídal našeho samce Mekonga, který se ve vztahu ke slonicím neosvědčil,“ uvedl ředitel zoo Miroslav Bobek.

Mekongovi se nepodařilo zplodit mláďata

Zoo hledala vhodného samce pro svůj chov kvůli slonicím, které jsou už ve věku, kdy by měly mít první slůně. Chtěla získat samce z Ostravy, to se ale nepodařilo. Ankhora do Prahy předala berlínská zoologická zahrada, měl by pomoci rozšířit zdejší chov. V pražské zoo tak nyní budou dva samci slona indického. „Ti dva se nesmějí potkat,“ řekl Bobek. 

Původního samce se pražská zoo zbaví. „Mekong neodjede hned. Zatím zůstane v Praze, o jeho budoucnosti rozhodne jeho majitel a tím je lipská zoo,“ dodává Ptačinská Jirátová. Jednou z možností, kam by v budoucnu mohl zamířit, je i Řecko, kde by mohl najít nový domov v Zoo Attica ve skupině s mladšími samci.

Sloni mají své vlastní údolí

Stěhování slona Ankhora
Stěhování slona Ankhora

Stěhování slona Ankhora

Pražská zoo chová slony od roku 1933, včetně obou samců má nyní osm těchto zvířat. Loni se jí slony poprvé v její historii podařilo rozmnožit, v únoru se narodila sloní samička Sita. Pro oblíbené chobotnatce pražská zoo loni otevřela nový komplex Údolí slonů, který spolu s pavilonem hrochů vyšel na půl miliardy korun.

Ankhor ale není jediným přírůstkem v Troji. Už v sobotu se narodil žirafě Faře. „Je až symbolické, že právě v době, kdy v zoo slavíme Měsíc žiraf,“ uvedla Ptačinská-Jirátová. Zatím bezejmenný sameček se má podle ní čile k světu a už ve čtvrtek nebo v pátek ho zoo plánuje poprvé připojit se stádu žiraf.

Autoři: Robert Oppelt, ČTK

Hlavní zprávy

Naši pozůstalí si často přejí, aby obřad nebyl truchlivý, říká zakladatelka spolku Ke kořenům

vydáno 29. května 2024  12:00

Za okny prší. Chmurné dopoledne by mohlo umocňovat i téma rozhovoru. Je to ale jinak. Při povídání s Blankou Javorovou panuje dobrá nálada. Jedna ze...  celý článek

Hnědásek na Hané i můry na Karlštejně. Svaz ochránců si přichystal exkurze do přírody

vydáno 28. května 2024  19:39

Český svaz ochránců přírody přichystal pro zájemce komentované exkurze do přírody. První se koná koncem týdne. Chcete se vydat po stopách nočních motýlů?...  celý článek

Lázně nejsou jen pro seniory. Člověk by tam měl podle expertů zajet už ve čtyřiceti

vydáno 28. května 2024  16:00

„Do lázní jezdí důchodci.“ „Nic mě nebolí, nepotřebuju tam jet.“ „Nikdo mě tam nedostane, je tam nuda.“ Tyto a další domněnky panují u mnoha Čechů. Lázně...  celý článek

Obecním domem se polinou vetřelčí, vesmírné i muší tóny. Pražský filmový orchestr je zpět

vydáno 28. května 2024  8:00

Sedmdesátičlenný soubor Pražského filmového orchestru (PFO) začal jako první v Česku hrát hudbu ze slavných filmů, a to výhradně z původních notových...  celý článek