Na cestu slona chovatelé utlumili, aby ho mohli dostat do přepravního boxu. Do pražské zoo zvíře vážící 3,8 až čtyři tuny přivezl speciálně upravený kamion kolem druhé ráno. Jeřáb ho pak ráno v přepravním boxu přeložil na dvůr u slonince, se slonicemi bude zatím v kontaktu jen přes mříže. „Do Prahy přijel proto, aby vystřídal našeho samce Mekonga, který se ve vztahu ke slonicím neosvědčil,“ uvedl ředitel zoo Miroslav Bobek.
Mekongovi se nepodařilo zplodit mláďata
Zoo hledala vhodného samce pro svůj chov kvůli slonicím, které jsou už ve věku, kdy by měly mít první slůně. Chtěla získat samce z Ostravy, to se ale nepodařilo. Ankhora do Prahy předala berlínská zoologická zahrada, měl by pomoci rozšířit zdejší chov. V pražské zoo tak nyní budou dva samci slona indického. „Ti dva se nesmějí potkat,“ řekl Bobek.
Původního samce se pražská zoo zbaví. „Mekong neodjede hned. Zatím zůstane v Praze, o jeho budoucnosti rozhodne jeho majitel a tím je lipská zoo,“ dodává Ptačinská Jirátová. Jednou z možností, kam by v budoucnu mohl zamířit, je i Řecko, kde by mohl najít nový domov v Zoo Attica ve skupině s mladšími samci.
Sloni mají své vlastní údolí
Stěhování slona Ankhora
Pražská zoo chová slony od roku 1933, včetně obou samců má nyní osm těchto zvířat. Loni se jí slony poprvé v její historii podařilo rozmnožit, v únoru se narodila sloní samička Sita. Pro oblíbené chobotnatce pražská zoo loni otevřela nový komplex Údolí slonů, který spolu s pavilonem hrochů vyšel na půl miliardy korun.
Ankhor ale není jediným přírůstkem v Troji. Už v sobotu se narodil žirafě Faře. „Je až symbolické, že právě v době, kdy v zoo slavíme Měsíc žiraf,“ uvedla Ptačinská-Jirátová. Zatím bezejmenný sameček se má podle ní čile k světu a už ve čtvrtek nebo v pátek ho zoo plánuje poprvé připojit se stádu žiraf.