metro.cz

Počasí v Praze

4 °C / 14 °C

Pátek 1. března 2024. Svátek má Bedřich
Čapkovo R.U.R. v podání Divadla D21 | foto: Divadlo D21

Vinohrady projde divadelní průvod. Přidat se můžete i vy

  17:58
Malé Vinohradské divadlo v Záhřebské ulici vstupuje do nové sezony pod novým názvem: Divadlo D21. Zahájí ji během pondělního podvečera průvodem, který projde pražskými Vinohrady, a následným představením zdarma.

Divadelní soubor, jenž se ukrývá pod novým názvem Divadlo D21, letos vstupuje již do své desáté sezony. A to je již dostatečně dlouho na to, aby se jednoznačně vymezil a představil jasné plány do budoucna. Jednou z hlavních změn je i nový název divadla, důvody pro jeho změnu jsou podle ředitelky Hany Mathauserové ryze praktické: „Po celou dobu od našeho vzniku až dodnes si nás někteří nezasvěcení lidé pletou s Divadlem na Vinohradech, většinou si myslí, že jsme jeho malá scéna,“ vysvětluje.

A to je samozřejmě velký omyl. Divadlo D21 je mladý progresivní soubor, který se charakterizuje osobitými večerními představeními, improvizací, nápaditou a originální režií (ať už v podání režijně-dramaturgické dvojice Petera Chmely a Jiřího Ondry, nebo ve spolupráci s externími renomovanými režiséry jako je David Drábek) a pak mladým, přesto velmi kvalitním hereckým souborem, z něhož od jeho vzniku v roce 2003 odešli jen dva členové. „Takový ansámbl jen málokde najdete, většina herců má své předsudky, hranice, za které si myslí, že nemůže. Tady je to jiné, zdejší herce nemusíte k ničemu přemlouvat, naprosto se poddají vůli režiséra, pro kterého je s takovým souborem velká radost spolupracovat,“ říká Peter Chmela. Soubor se také soustředí na hry pro děti. A v letošním večerním repertoáru nebudou chybět velmi zdařilé hry z minula jako R.U.R., Zvířata na toustech, 1984, Poslední lidojedi nebo Revizor.

A jaké novinky Divadlo D21 pro tuto sezonu pod názvem Prachy, moc a sláva připravilo? Vše odstartuje pondělní průvod, který vyjde v 18 hodin z divadla a projde Vinohrady. „Může se k nám přidat kdokoli, kdo na nás narazí, a věřte, že budeme hodně slyšet,“ láká diváky ředitelka Mathauserová. Poté se průvod vrátí na dvůr divadla, kde na návštěvníky čeká překvapení, bude se i soutěžit o ceny. Následovat bude nové chůdařské představení a vystoupení nové divadelní kapely Uran Theatre Pop Rock. Mělo by dojít i ke skandálnímu odhalení ředitelky divadla Hany Mathauserové. Zřejmě se mají diváci na co těšit.

Premiéry

Na sezonu 2012/2013 připravilo Divadlo D21, jenž sídlí v Záhřebské 21 na Vinohradech, tyto premiéry:

  • 25. října 2012 – Gulliverovy cesty (J. Swift)
  • 18. prosince 2012 – Nora (H. Ibsen)
  • 29. ledna 2013 – Tři veteráni (J. Werich)
  • 6. března 2013 – Luisa a Lotka (E. Kostner)
  • květen 2013 – Strakonický dudák (J. K. Tyl)

Novinkou letošní sezony bude projekt pod názvem Velký třesk na Malé scéně, který má za cíl prezentovat původní tvorbu významných českých umělců, ať už ze světa literatury, hudby, výtvarného umění či jakéhokoli jiného oboru.  Vybraní umělci dostanou pro svůj projekt naprosto volné ruce a bude záležet jen na nich, do jaké role se sami situují – režisér, herec, scénarista... Již nyní jsou známá dvě jména, která na spolupráci s Divadlem D21 kývla: výtvarník Egon Tobiáš a spisovatel Jaroslav Rudiš. 

Na Malé scéně by mělo dojít během letošní sezony také k řadě vystoupení nové divadelní kapely Uran Theatre Pop Rock a mimo budovu divadla budou oživována chůdařská představení. 

Neméně zajímavou novinkou na obnovené Malé scéně má být i autorský divadelní koncert s mírně surrealistickým nádechem Idiot Loci. V tomto případě mohou diváci očekávat velkou porci improvizace, těšit se na hudební um Davida Hlaváče a inspirací tomu všemu mají být nejen samotní aktéři, nýbrž také obecenstvo. „Jedná se o poctu všem dosud prokletým básníkům,“ dodává Mathauserová. 

Do nového hávu se zahalily také interiéry samotného divadla, kde si samotný soubor rozšířil na úkor malé místnůstky, kde bývala šatna, foyer.

Nejbližší představení:

  • 17. 9. BULVÁRNÍ ZAHÁJENÍ SEZÓNY 
  • 25. 9. 1984 (George Orwell / Jiří Roth)  Vstupte do světa, kde vládne Velký Bratr, a doufejte, že v něm nezmizíte... 
  • 26. 9. Výlety pana Broučka, tentokráte nejen do 15. století 
  • 27. 9. REVIZOR (Nikolaj Vasiljevič Gogol) Jsme tu všichni? Je zle, jede k nám Revizor!

Komentáře

Hlavní zprávy

Arrow zase řádí na Netflixu. Dvojka Kódu 8 je dražší, zato však utahanější, než jednička

Strážce streamu
vydáno 1. března 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Na streamovací platformu Netflix před pár dny dorazila očekávaná sci-fi jednohubka Kód 8: Část 2 (Code 8: Part II). Pokračování pět let starého...  celý článek

Neřiďte se kalendářem. Zima pro auta nekončí a v lyžařských střediscích se hodně bourá

vydáno 1. března 2024  6:01

Obleva vyhání lyžaře ze svahů českých hor rychlým tempem. Lidé se snaží urvat poslední radovánky na sněhu a ještě spěchají do hor.  celý článek

Podle studie více než čtvrtina novinářů zvažuje odchod z médií. Mohou za to i nízké platy

vydáno 29. února 2024  18:45

Žurnalistická profese (nejen) v Česku v současnosti čelí mnoha výzvám. Novinářský svět prošel v posledních letech velkými změnami.  celý článek

Čeká Pražany konec linky 190? Místním ji částečně vezme Dvorecký most

vydáno 29. února 2024  7:00,  aktualizováno  16:56

Cestující z Beránku na Smíchov budou mít na své trase bohužel o přestup víc. Modřanští nyní chystají petici.  celý článek