metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 22 °C

Středa 29. května 2024. Svátek má Maxmilián, Maxim

Vojáci slaví za Prahou, předvedou to nejlepší ze svého arzenálu

  12:09
V sobotu se letos poprvé otevřou brány pražského Vojenského technického muzea Lešany u Týnce nad Sázavou. Program otevíracího dnese ponese ve znamení 20. výročí Armády České republiky.
T-72 M4CZ

T-72 M4CZ | foto: VHÚ

"Návštěvníci se mohou těšit na dynamické ukázky, ve kterých představí početné tanky, obrněná vozidla i těžké dělostřelectvo. Součástí hlavního programu bude i průlet letounů JAS 39 Gripen a L-159 Alca, na obloze se objeví i vrtulník Mi-17 a historické stroje Zlín Z-235," láká k návštěvě mluvčí muzea Andrej Halada. V sobotu bude vstup zdarma.

Areál bude veřejnosti otevřen v 9.30, hlavní program začíná o hodinu později. V osmi dynamických ukázkách projede před zraky diváků minulá i současná technika Armády České republiky nebo historické exponáty pocházejí ze sbírek Vojenského historického ústavu.

Land Rover Kajman

Pandur

Na co se můžete těšit

  • V první ukázce se představí technika meziválečného Československa a Malé dohody, včetně tanku LT-38. V následující části vjede do arény několik exemplářů techniky z období Varšavské smlouvy, následovat bude ukázka kolové techniky Armády České republiky. Ve čtvrté ukázce se v aréně sjedou čtyři zástupci mechanizovaného vojska - obrněný transportér OT-64, dvě verze bojového vozidla pěchoty BVP-1 a BVP-2 a také současný obrněný transportér Pandur.
  • V sekci tankového vojska bude k vidění tank T-55, který patřil k nejpočetnějším tankům v celé historii československé armády. Dále to bude tank T-72 a jeho současná modernizovaná verze T-72 M4CZ. Dělostřelecké vojsko bude zastupovat v šesté ukázce samohybná houfnice 122 ShH 2S1 Gvozdika, ale také moderní houfnice 152 ShKH vz. 77 DANA. Ženijní vojsko v následující ukázce zastoupí minový ukladač MU-90 se sbírek VHÚ i odminovací komplet BOŽENA 5 Armády České republiky.
  • V sedmé části věnované protiletadlovému vojsku vjede do arény tzv. ještěrka, neboli 30 mm protiletadlový komplet, ale také pásový prostředek protivzdušné obrany 9K35mm STRELA-10 M. V závěrečné osmé ukázce se pak předvede v jízdě několik strojů, které využívají či využívali vojáci AČR v zahraničních misích: Toyota Hilux, legendární HMMWV "humvee", Land Rover Kajman, obrněné vozidlo Iveco a další.
Autor: Robert Oppelt

Hlavní zprávy

Hnědásek na Hané i můry na Karlštejně. Svaz ochránců si přichystal exkurze do přírody

vydáno 28. května 2024  19:39

Český svaz ochránců přírody přichystal pro zájemce komentované exkurze do přírody. První se koná koncem týdne. Chcete se vydat po stopách nočních motýlů?...  celý článek

Lázně nejsou jen pro seniory. Člověk by tam měl podle expertů zajet už ve čtyřiceti

vydáno 28. května 2024  16:00

„Do lázní jezdí důchodci.“ „Nic mě nebolí, nepotřebuju tam jet.“ „Nikdo mě tam nedostane, je tam nuda.“ Tyto a další domněnky panují u mnoha Čechů. Lázně...  celý článek

Obecním domem se polinou vetřelčí, vesmírné i muší tóny. Pražský filmový orchestr je zpět

vydáno 28. května 2024  8:00

Sedmdesátičlenný soubor Pražského filmového orchestru (PFO) začal jako první v Česku hrát hudbu ze slavných filmů, a to výhradně z původních notových...  celý článek

Bitcoin bude brzy stejně běžný jako psaní e-mailů, říkají bratři Kuchařovi

vydáno 27. května 2024  19:00

Bratři Martin a Matyáš Kuchařovi dostanou již v polovině příštího měsíce do Prahy nejvlivnější jména bitcoinového, respektive kryptoměnového světa. Po...  celý článek