„Z oslovených vlastníků vyjádřilo téměř osmdesát procent nesouhlasný názor, popřípadě na zaslanou výzvu nezareagovalo,“ uvádějí radní ve svém včerejším usnesení. Pohyb čtyřnohých mazlíčků si mají řešit jednotlivé radnice městských částí samy. Některé z nich ale v minulosti buďto zcela odmítly pozemky pro volný pohyb psů vytipovat, nebo magistrátní výzvy zcela ignorovaly. Úředníkům tak nakonec nezbylo nic jiného, než aby sami na žádost primátorky vybrali vhodné pozemky.
Psi bez pravidel
|
Vyhlášku ale radní nakonec stejně označili za nadbytečnou. „S ohledem na úroveň stávající právní úpravy není nutné vydávat obecně závaznou vyhlášku či jiným způsobem řešit tuto problematiku na celoměstské úrovni,“ uvádí se dále v dokumentu.
V jednacím dokumentu se navíc magistrát zavázal k tomu pokusit se najít v rozpočtu peníze, kterými by jim na řešení problémů se psy přispěl. V Praze bude nadále pohyb psů regulovat pouze vyhláška o ochraně zeleně, která zakazuje vstup psů na pozemky vedené jako zeleň. Platí také zákaz vstupu psů na dětská hřiště, povinnost majitelů po zvířatech uklízet i zákon o provozu na silničních komunikacích zakazující volné běhání psů na silnicích.
„Praha by měla přijmout zvláštní jednotnou úpravu alespoň v případě pohybu na ulici. Je absurdní, aby šel člověk se psem z jedné městské části do druhé a uprostřed cesty by měl měnit situaci, protože ve druhé městské části mají jiná pravidla,“ míní starosta Prahy 7 Jan Čižinský, který naopak chválí rozhodnutí magistrátu ponechat rozhodování o pohybu psů v parcích na jednotlivých radnicích.
V Praze 1 celoplošné vyhlášce vždycky spíše fandili. Volné pobíhání chtěla radnice zachovat například v parku Kampa, Jelení, v části Vrchlického sadů, na Klárově či Petříně. „Zůstali bychom u toho, co jsme navrhovali dříve,“ doplňuje mluvčí Prahy 1 Veronika Blažková.
V metropoli je evidováno kolem sto tisíc psů. Nejvíce jich je v Praze 4, kolem devíti tisíc zvířat. O něco méně jich mají v Praze 6, zhruba osm a půl tisíce.