metro.cz

Počasí v Praze

6 °C / 10 °C

Úterý 16. dubna 2024. Svátek má Irena
Národní technické muzeum | foto: Adam Zivner - Wikimedia Commons

Vyhoďte starý vysavač! Možná ho pak budou obdivovat lidé v muzeu

  13:25
Sbírky Národního technického muzea v Praze na Letné se po tomto víkendu asi rozšíří. Kurátoři vyberou nové exponáty mezi vysloužilými elektrospotřebiči, které jim mají přinést návštěvníci v rámci akce pořádané ve spolupráci s neziskovou společností Elektrowin.

"Připravíme z nich samostatnou výstavku a budeme s nimi počítat při obměně stálé expozice Technika v domácnosti," komentovala to kurátorka NTM Lucie Střechová. Podle ředitele firmy Elektrowin Romana Tvrzníka získá každý dospělý návštěvník, který přinese vysloužilý elektrospotřebič, slevu na vstupném a drobný dárek. Sleva bude platit i na rodinné vstupné.

Přitom nejcennější exponát prý nemusí nutně být ten nejstarší. "Hodnotu mu dodá věrohodně zdokumentovaný příběh - například v podobě původního obalu, návodu k použití či pokladního dokladu," vysvětlila Střechová.

Spotřebiče stály dříve i měsíční plat

Expozice Technika v domácnosti je z devadesáti procent tvořena předměty, které jsou dlouhodobě ve sbírkách NTM. "Základ sbírky tvoří předměty, které shromáždil ještě Vojta Náprstek,“ upřesnila kurátorka. Sbírka je rozvíjena od založení muzea v roce 1908. Zbytek tvoří dary a zápůjčky současných výrobců i spotřebiče, které donedávna sloužily v domácnostech. Některé pocházejí z internetových aukcí či ze starožitnictví, většinu ale nabídli a darovali jejich dosavadní uživatelé.

Starých elektrických spotřebičů se dříve domácnosti zbavovaly výjimečně. Opravovaly se, dokud to bylo jen trochu možné, a když dosloužily, končily ve sklepě či na půdě. K zásadnější obměně vybavení domácností došlo až ve druhé polovině 50. let a v 60. letech minulého století, kdy se také dočkaly většího rozšíření. Důvod byl prostý: ještě ve 30. letech stál například vysavač 1200 korun, tedy měsíční plat středoškolského pedagoga. "Nejlevnější český osobní automobil Aero 500 přišel na 18 tisíc korun," nabídl srovnání Jiří Hulák z oddělení průmyslového designu muzea.

Spotřebiče do popelnice nepatří

  • S recyklací v dnešním slova smyslu začal Elektrowin a další kolektivní systémy v roce 2005.
  • Tehdy se do českého zákona o odpadech promítla evropská směrnice, která mimo jiné určuje, kolik vysloužilých spotřebičů na obyvatele se musí ročně vysbírat v každém z členských států.
  • Kvótu čtyř kilogramů na osobu a rok prý splnila Česká republika jako první ze zemí nově přistoupivších do Evropské unie, Češi jsou mezi nimi v recyklaci stále na špici.
  • Elektrowin je největším kolektivním systémem zaměřeným na zpětný odběr vysloužilých elektrospotřebičů v České republice.
  • Od založení v roce 2005 již zrecykloval přes osm milionů vyřazených elektrospotřebičů o celkové hmotnosti 160 tisíc tun.
  • Sběrnou síť tvoří na 1200 sběrných míst v 1050 městech a obcích, 2500 provozoven posledních prodejců a mobilní svozy ve více než 3000 obcích.

Komentáře

Hlavní zprávy

Rozjíždějí mejdany v metru. Někdy se cestující zapojí, jindy je ve vagonu trapné „ticho“

vydáno 16. dubna 2024  16:10

Radek Lembacher dělá marketing, Vašek Komárek zase pracuje na Rádiu Impuls. Jejich společnou vášní je karaoke. Pro veřejnost ho pořádají v Elpíčku na...  celý článek

„Teď můžeme určovat trendy a překvapit. To, co jsme už vydali, je odvážnější“

vydáno 16. dubna 2024  7:00

Kapela Mirai, nesoucí jméno svého frontmana Miraie Navrátila, obráží česká pódia už deset let. „Tak to pěkně vyšlo k výročí, že vydáváme čtvrtou desku,“...  celý článek

Češi si potrpí na kvalitu. Radši si připlatí za konopí než nějaké jiné bylinky

vydáno 15. dubna 2024  18:00

Svět kanabinoidů se rozpíná, aktivisté chtějí potlačit černý trh. Až tři rostlinky marihuany na dospělou osobu v jedné domácnosti a legální držení...  celý článek

Expřítelkyni bil paličkou a bodal. Vzala na mě lahev vína a nůž, hájí se souzený

vydáno 16. dubna 2024  18:12

Svoji bývalou družku podle kriminalistů tloukl dvaapadesátiletý muž paličkou na maso. A když se mu pokusila utéct, dostihl ji a chytil za čelist tak...  celý článek