metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 9 °C

Úterý 23. dubna 2024. Svátek má Vojtěch
Prezident Václav Havel v krátkých kalhotách | foto: ČTK

Vyhrňte si nohavice, nabádá iniciativa. Chce tak uctít památku Václava Havla

  13:53
Ve středu 18. prosince to bude dva roky od úmrtí Václava Havla. Kardinál Dominik Duka bude za bývalého prezidenta sloužit mši svatou. Řada lidí uctí památku tím, že si jednoduše ohrne nohavice.

Připravte si ponožky a vyhrňte si nohavice, nabádá iniciativa Krátké kalhoty pro Václava Havla. Ta loni vznikla na sociální síti Facebook na počest našeho prvního porevolučního prezidenta. Památku Václava Havla chtějí členové iniciativy ve středu 18. prosince uctit tím, že si ohrnou nohavice.

Havlovy povytažené kalhoty

Vzpomínka v Arše

  • Ve středu proběhne v pražské Divadle Archa akce Od Velvet Underground k Velvet Revolution.
  • Na vzpomínkovém večeru k poctě Lou Reeda a Václava Havla vystoupí skupiny jako Plastic People of the Universe, Tony Ducháček, Garage a další.

Gesto má připomenout všeobecně známé Havlovo vkročení do politického života v roce 1989, inauguraci do prezidentského úřadu ve viditelně povytažených kalhotách. "Umět se brát s rezervou, udělat si ze sebe legraci – byť je člověk třebas hlavou státu – je jedna ze vzácných lidských vlastností, pro které si Václava Havla vážíme," říká mluvčí Kalhotového výboru Martin Benda.

Ke krátkým kalhotám se hlásí tisíce lidí. Jsou mezi nimi i osobnosti jako například Marta Kubišová, Ladislav Špaček, Eva Jiřičná a další osobnosti a díky médiím a sociálním sítím také desítky tisíc dalších lidí.

Nohavice se ohrnují i v zahraničí

Krátké kalhoty pro Václava Havla

Na sociálních sítích pak lidé, kteří se do akce zapojí, zveřejňují fotky svých ohrnutých nohavic. Iniciativě loni přišla řada fotek nejen z Česka, ale také ze Slovenska, Polska, Německa a dokonce i Tchaj-wanu. "Letos chceme globální rozměr ještě více podpořit. Kampaň povedeme i ve francouzštině, španělštině či ruštině," dodává Benda.

Mše za Václava Havla

  • Pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka bude v kostele sv. Anny (Pražská křižovatka) sloužit 18. prosince 2013 od 18.00 hodin rekviem za Václava Havla.
  • Slavnostní mši doprovodí zpěvem Dětský pěvecký sbor Mariella, Dětský pěvecký sbor Kamarádi, pěvecký sbor Camerata a Svatovítská katedrální schóla. 
  • Kardinála Dominika Duku o sloužení mše svaté za svého zesnulého manžela, prezidenta Václava Havla, požádala choť Dagmar Havlová.

Komentáře

Hlavní zprávy

Braník ve víru změn. Nový biotop hlídá tučňáčí rodinka. Z ohořelé ostudy bude park

vydáno 23. dubna 2024  5:30

Kouř na obloze a zvuk sirén. V Braníku v poslední době evergeen. Opuštěný areál bývalých stavebnin hoří několikrát do roka. Objekt na začátku Vrbovy ulice...  celý článek

U sebe doma vyrobím, na chalupě si pak posvítím? Jenže je to trochu jinak

vydáno 22. dubna 2024  18:30

České obecné fotovoltaické prostředí srší optimismem, ale současně v něm vládne mezi lidmi hodně legend. Jednou z nich je třeba možnost sdílení energie...  celý článek

Závodili na Letné pštrosi? O Praze se lze stále dozvídat něco nového, říká spisovatelka

vydáno 22. dubna 2024  12:19

Nové putování Prahou. Právě vychází druhé pokračování Pražských okének – průvodce netradičními místy a událostmi Prahy od spisovatelky Stanislavy...  celý článek

Billie Eilish, Katy Perry, Bon Jovi a další mají konkurenci. Jmenuje se umělá inteligence

vydáno 22. dubna 2024  4:42

Stále se vyvíjející technologie pobouřila zahraniční umělce. Umělá inteligence (AI) ale hýbe celou společností. Někteří se jí bojí, jiní se s ní učí...  celý článek