metro.cz

Počasí v Praze

10 °C / 23 °C

Sobota 13. dubna 2024. Svátek má Aleš

Dalších 14 fotografií v galerii
Modelářství je ve stanici také. | foto: Metro.cz

Výprava do Středozemě má ještě volná místa. Stanice techniků láká na letní tábor

  15:30
Tam a zase zpátky - tak zní název letního tábora Stanice techniků, který se koná koncem července. Desetidenní výprava do krkonošských Janských Lázní láká na draka Šmaka i tématické hry.

Letní tábor „Tam a zase zpátky“ na motivy příběhů od J.R.R Tolkiena má stále volnou kapacitu. „Další ročník tábora se odehraje v krásné krkonošské krajině v prostředí Janských Lázní, kde na nás čekají dobrodružství, putování, prožitky, překvapení a spousta her,“ zve na tábor Irena Friedrichová, ředitelka Stanice techniků.

Na desetidenní tábor, který začíná 22. července, je možné se registrovat na webu Stanice techniků. „Tábor je určen pro děti od osmi do šestnácti let,“ připomíná Friedrichová. 

Kurzy v dejvická Stanice techniků sice přes léto nefungují, ale už v těchto dnech je možné se na jednotlivé kurzy pomocí internetového formuláře přihlásit. 

Součástí stanice je železniční modelové kolejiště. Koleje modelu měří přes 400 metrů.

Autodráha na stanici měří 40 metrů.

Je z čeho vybírat

Stanice nabízí desítky různých kurzů:

  • Mezi oblíbené kurzy patří automodelářství, dramatický kroužek, elektronika, fotokluby, hra na bicí a na kytaru, animovaný film, kurz šití, lego robotika a lego mechanika, plastikové modelářství či kurz tvorby webových stránek.
  • Dejvická Stanice techniků sídlí v ulici Pod Juliskou v Praze 6. Otevřeno je od pondělí do pátku od osmi do desíti večer.

Chodí sem i holky
Stanice techniků, umění a řemesel v Praze 6 už dávno není jen o technice. „V devadesátých letech sem chodili hlavně kluci. Měli jsme tu modelářství nebo například kurz elektroniky. Pak se tu ale začal učit tanec a to k nám přilákalo i dívky,“ vzpomíná dlouholetý lektor Jaromír Santler.

Nabídka klubů je dnes opravdu pestrá. Učí se tu výtvarná výchova, modelářství nebo třeba také robotika. „Oblíbené jsou i fotokluby. Na ně chodí zhruba šedesát zájemců,“ připomíná Santler. Zdejší kurzy focení jsou i výbornou přípravou na talentové zkoušky na umělecké školy. „Naši studenti mají na přijímačkách téměř stoprocentní úspěšnost,“ chlubí se Santler, který je vedoucím úseku fotoklubu pro začátečníky Líheň. O fotokluby je však zájem nejen mezi dětmi. „Našimi studenty jsou i starší lidé se zájmem o focení,“ dodává Santler.

Kolejiště je stavěno podle motivů ze skutečné tratě Posázavského pacifiku. 

Kurz legorobotiky baví hlavně kluky.

Tátu baví výtvarka
Dospělým zájemcům se však nebrání ani jiní lektoři. „Hodně maminek sem chodí na šití, tatínkové mají překvapivě zájem o výtvarku a oblíbený je i kurz dřevodílny s rodiči, kam chodí děti i rodiče dohromady,“ jmenuje některé možnosti ředitelka stanice Irena Friedrichová. „Pokud ale rodiče zaujme i jiný kurz, klidně se do něj mohou zapsat. Nejsme proti,“ dodává.

Mezi nejoblíbenější kurzy patří ale i kluby technické. „Naši studenti si ve stanici staví vlastní modely letadel a aut a sestrojují se tu i fungující roboti,“ jmenuje další aktivity ředitelka. Celkem kurzy navštěvuje přes pět set zájemců o techniku, umění i řemesla. Stanice je rozdělena do několika částí. „Kromě tanečních sálů tu máme i výtvarné dílny, obří autodráhu či velký železniční model. Nechybí tu ani fotoateliér a filmové studium,“ chlubí se největšími lákadly stanice Friedrichová.

Perličky stanice

Klub je i technickým rájem.

  • Součástí stanice je železniční modelové kolejiště. Koleje modelu měří přes 400 metrů. Kolejiště je stavěno podle motivů ze skutečné tratě Posázavského pacifiku. V současnosti je kolejiště dále vylepšováno a upravováno dětmi z modelářského kroužku. Členové kroužku, kteří si chtějí vyzkoušet práci výpravčího, musí prokázat znalosti základních pravidel a předpisů.
  • Autodráha na stanici měří 40 metrů. Jízdy pro veřejnost se konají každý čtvrtek od 18 do 19 hodin a každý pátek od 15 do 17 hodin. Na autodráze se jezdí české i evropské mistrovské závody. Rekord trati je 3,511 vteřiny. Hodina na dráze stojí 60 korun.  

Komentáře

Hlavní zprávy

Zpěvák a skladatel Michal Penk si během koncertu Pop in Symphony zahraje se symfonickým orchestrem

vydáno 13. dubna 2024  12:00

Bohemian Symphony Orchestra Prague společně se svou sólistkou Leticií Krotkou zvou své publikum na show s názvem Pop in Symphony. Smetanovu síň Obecního...  celý článek

Slunce, seno, jahody slaví letos 40 let. Co jste o nyní již kultovním snímku asi (ne)věděli?

vydáno 13. dubna 2024  7:00

Jakou náhodou první díl trilogie vznikl? Jak do něj zasáhla komunistická cenzura? Kdo ujížděl na posteli po Hošticích a kdo si na tvůrce stěžoval až na...  celý článek

Sugar a bič. Cukrouš Colin Farrell je na streamech soukromé očko. A nerad mlátí lidi

Strážce streamu
vydáno 12. dubna 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Jmenuje se John Sugar, je to soukromý detektiv takřka noirového střihu, a má tvář s lety víc a víc vyzrálého Colina Farrela. Potřebujete vědět ještě něco...  celý článek

Díky nové lanovce se možná také zamilujete, říká s úsměvem designérka Anna Marešová

vydáno 12. dubna 2024  5:00

Produktová designérka Anna Marešová má za sebou návrhy výletní tramvaje pro Prahu T3 Coupé a petřínské lanovky. Kromě designu veřejné dopravy je mimo jiné...  celý článek