metro.cz

Počasí v Praze

14 °C / 27 °C

Čtvrtek 20. června 2024. Svátek má Květa

Vysočanské garáže nahradí řada domů

  13:07
Bývalí nájemci garáží varují před dalším bouráním. Garážový komplex v ulici Pod Krocínkou je již z velké části zbourán, podle místních ale buldozery neutichly nadlouho.

Garážový komplex v ulici Pod Krocínkou. | foto: Metro.cz

Radnice vydělává

Zisk z pozemků může být odhadem kolem 20 až 30 milionů korun.

  • Jeden metr čtvereční má podle radnice hodnotu asi 2890 korun. Reálná cena může být až dvojnásobná.
  • Z části zisku chce radnice opravit nedalekou školku, kterou budou případně využívat i děti obyvatel nových domů.

Radnice si totiž brousí zuby na další vysočanské garážové komplexy, odkud chce prý nájemníky odsunout podobně jako v případě garáží v ulici Pod Krocínkou.

„Radnice hodlá pozemek prodat a nechat tam vystavět bytový dům. Čeká prý na výhodnou nabídku,“ říká čtenář Karel Kýr, který bydlí v sousedství bývalých garáží. Ty měly být v červenci zbourány v souladu s přáním místních, které zde podle radnice obtěžovali bezdomovci.

Situace ale podle bývalých nájemců nebyla zdaleka tak závažná. „Bydlel tam jen jeden bezdomovec, který tu pobýval na základě dohody s majitelem jedné z garáží. Nejenže byl slušný, ale navíc hlídal komplex před zloději,“ říká Hana Hačecká, která byla spolu s ostatními nájemci k prodeji garážových stání dotlačena radnicí. Ta se teď údajně chystá vyštvat další nájemce, z garáží umístěných severněji od těch v Krocínce. Tam ale protestují razantněji. „Několik nájemníků se nechce nechat vystrnadit, budou se soudit. Jsou součástí bojovnějšího bytového družstva než my,“ říká Hačecká.

S bouráním garáží nesouhlasila ani členka zastupitelstva Prahy 9 Dana Balcarová, která se bojí nedostatku parkovacích míst, o něž by v případě prodeje pozemků do soukromého vlastnictví devítka nenávratně přišla. „Zbouráním šedesáti dvou garáží je situace už tak špatná. Nejlepším řešením je ponechání pozemku ve vlastnictví města. Jeho hodnota poroste, takže nevidím důvod jejich rychlého prodeje,“ kroutí hlavou Balcarová, podle níž chce městská část odkoupit i další garážové komplexy na devítce, které bude moct následně zbourat a prodat.

„Je důležité vyřešit i to, jak nahradit ztrátu 160 garáží, které v daném území zaniknou,“ dodává Balcarová.

Radnice Prahy 9 nekalé praktiky při vystěhovávání nájemníků garáží rezolutně odmítá. Jednali prý vždy zcela korektně. „Družstevníkům jsme za jejich garáže nabídli finanční kompenzaci nebo jiné garáže na jiném místě Prahy 9,“ uvedl pro deník Metro místostarosta Prahy 9 Marek Doležal.

Autor: , Metro.cz

Hlavní zprávy

Japonská Mazda MX-5 je nesmrtelná. Její milovníci zažijí o víkendu Rozkoš

vydáno 19. června 2024  17:20

Už za pár dní se bude okresem Náchod ozývat zvuk stovek motorů automobilů značky Mazda MX-5. Po pěti letech si tu totiž předposlední červnový víkend dají...  celý článek

Půllitr piva za 175, za vodu i 111 korun. „I tak to byl zážitek,“ popisují čeští fanoušci fotbalové Euro

vydáno 19. června 2024  5:00

Red Bull Aréna v německém Lipsku, která má kapacitu 41 122 míst, se včera otřásla v základech. Čeští fanoušci se totiž vydali na český úvodní zápas Eura,...  celý článek

Z Dlážděné je asfaltová. Rekonstrukci tratě u Masarykova nádraží se povedlo dokončit dřív

vydáno 19. června 2024  11:00

V Havlíčkově a Dlážděné ulici se má dnes brzy ráno po necelých dvou měsících opět začít ozývat cinkání tramvají. Dopravní podnik (DPP) zde totiž...  celý článek

Stopy po okupačních kulkách, které vydržely na fasádě a také vlajkodržáky na Letné

vydáno 16. června 2024  11:30

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek