metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 11 °C

Čtvrtek 25. dubna 2024. Svátek má Marek
Průmyslový palác na Výstavišti | foto: Tony Hisgett - Wikimedia Commons

Výstaviště by mohla spravovat akciová společnost hlavního města

  14:08
Pražské Výstaviště by od roku 2015 mohla spravovat již existující akciová společnost hlavního města. Připustil to náměstek primátora Václav Novotný. Nyní jej má ve správě Incheba, Praze ho vrátí podle dohody na začátku roku 2015. Novotný nyní připravuje koncepci budoucnosti Výstaviště. Přestavba areálu by podle ní mohla začít v roce 2015 a stát bude asi 1,6 miliardy korun.

"Nějakou strukturu toho, kdo bude Výstaviště provozovat, potřebujeme mít už dneska," řekl Novotný. Praha podle něj potřebuje mít někoho, kdo bude například pro Průmyslový palác přijímat objednávky na budoucí veletrhy. "Všechno to směřuje k tomu, abychom za účelem správy Výstaviště využili jednu z akciových společností, které máme," uvedl. Jaká z existujících společností hlavního města to bude, budou rozhodovat radní hlavního města.

Areál je dlouhodobě zanedbaný, podepsaly se na něm také povodně. Praha se se společností Incheba po dlouhých jednáních dohodla, že její nájem skončí již k 31. prosinci 2014. Pokud bude hlavní město rozlehlý areál samo spravovat, bude jej muset za své prostředky opravit.

Palác se dostaví, Lapidárium opraví

Novotný má připravenou koncepci budoucnosti Výstaviště. Materiál počítá s dostavbou vyhořelého křídla Průmyslového paláce, opravou Lapidária nebo úpravou dolní části areálu. Celá oprava by měla stát asi 1,6 miliardy korun, začít v roce 2015 a trvat zhruba pět až šest let.

Architektonická kancelář Ciegler Marani Architekts na zadání bývalého vedení města navrhla dostavbu Průmyslového paláce a vybudování podzemních prostor za tři miliardy korun. Nová politická reprezentace tento projekt odmítla. Podle Novotného by dostavba měla být střízlivější, nové podzemní prostory považuje za zbytečné, protože výstavnictví je v depresi.

Na Výstaviště se bude chodit i ze Stromovky

Koncepce počítá se zbořením divadla Spirála, odstraněny by mohly být i Křižíkovy pavilony. Ty byly podle Novotného postaveny jako dočasné a navíc je poničily povodně. Vstupní část Výstaviště chtějí autoři studie propojit se Stromovkou, přístupnější by tak od Průmyslového paláce bylo třeba planetárium. Pro akce spojené s Výstavištěm by tak mohl být využíván jeho sál pro 250 lidí. Návštěvníci Stromovky by se tak snadněji také dostali k Maroldovu panoramatu.

Koncepce také navrhuje, aby u areálu vznikla zastávka plánované rychlodráhy na ruzyňské letiště. Vlakové spojení by se tak mělo stát jedním z hlavních dopravních spojení Výstaviště.

Na Výstavišti vznikne nová hala

Součástí konceptu má být i budoucnost okolí takzvaných sportovních hal a okolních budov. Praha má zpracovaný projekt, který počítá s výstavbou nové multifunkční arény pro hokej, míčové sporty, ale i kulturní a společenské akce. "Představa sportovního centra by byla logická. Jiná věc je, jestli to je město ochotno financovat," poznamenal náměstek primátora.

Na Výstavišti je několik významných budov, především Průmyslový palác. Jeho západní křídlo ale v roce 2008 zničil požár. Od té doby na jeho místě stojí stan. Areál je od 50. let minulého století památkově chráněn.

Komentáře

Hlavní zprávy

Dáte si lážo i plážo? Na kole za pivem, houpačkami, trampolínami i klobáskami

vydáno 25. dubna 2024  12:58

Vezměte děti na výlet v bezprostřední blízkosti Vltavy. Čekají na vás tři pecky, které jsou trochu gastronomické, trochu punkové a především velmi...  celý článek

Omezí příjezd Středočechů do Prahy závory a buspruhy? Kraji se plány nelíbí

vydáno 25. dubna 2024  15:02

Vedení Středočeského kraje se ohradilo vůči záměrům Prahy 6 na regulaci dopravy. Jednat se má například o prodloužení pruhů vyčleněných pro MHD na tazích,...  celý článek

Oprava bazénu v Liberci je v nedohlednu, provizorně by mohl otevřít letos

vydáno 25. dubna 2024  14:52

Očekávaný začátek rekonstrukce libereckého bazénu se stále odkládá. Přesto je od konce března pro veřejnost uzavřený a jen zčásti slouží sportovním...  celý článek

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

vydáno 25. dubna 2024  12:42,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky znepokojila přednáška s psycholožkou.  celý článek