metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 16 °C

Pondělí 4. března 2024. Svátek má Stela
Přejíždět zprava doleva musejí autobusáci i v Braníku. | foto: Metro.cz

Z buspruhu do buspruhu. Na Strakonické se řidiči chápou

  4:25
U Branického mostu není nouze o kuriózní dopravní situace. Podobné lze zažít u krematoria.

„Jediné místo, kde bude buspruh na Strakonické z technických důvodů krátce přerušen, je u napojení Mezichuchelské ulice,“ prohlásil před rokem pro deník Metro Filip Drápal, mluvčí Regionálního organizátora pražské integrované dopravy.

Tehdy se totiž čerstvě schválilo rozšíření tepny spojující Prahu s jihem Čech od Chuchle po Barrandovský most o preferenční pruh pro autobusy. Díky tomu mohou busy nyní objíždět kolony, které se tu často tvoří.

Kvůli hustšímu provozu, který je spojen i se začátkem oprav Barrandovského mostu, tu však vznikají neobvyklé situace. Autobus, jenž přijel pravým buspruhem, který začíná zhruba u Lahovického mostu, se musí na inkriminovaném místě před Branickým mostem dostat přes dva pruhy na levou stranu. Zde se může zařadit do druhého buspruhu na levé straně apoté svištět dál. Pokud je ale zácpa, musejí automobilisté autobusáky pustit.

„Je to dáno šířkovými poměry komunikací v kombinaci s existencí zastávek a dalšího pokračování buspruhů. Pokud je nám známo, jsou ksobě řidiči ohleduplní a vše tak funguje bez jakýchkoli větších problémů,“ shrnuje pro deník Metro Drápal.

Podobné místo, kde musejí řidiči autobusů podobným způsobem vyměnit jeden buspruh za druhý, najdeme podle Drápala ještě například v Praze 5. „Tato situace nastává také mezi zastávkami Krematorium Motol a Hlušičkova,“ popisuje pro Metro Drápal. Obdobný příklad tohoto jevu lze nalézt také ve Vrbově ulici v Braníku, na dohled od autobusové zastávky Ve Studeném.

Po dokončené Strakonické se řidiči prohánějí od minulého pátku. Aby bylo možné dopravní tepnu rozšířit v celé délce dvou kilometrů, byla vybudována i opěrná zeď. Nový jízdní pruh se otevřel o dva měsíce dříve, než bylo původně v plánu.

Přejíždění z jednoho buspruhu do druhého není jediným neobvyklým jevem, který se na Strakonické u zmiňovaného železničního mostu pravidelně odehrává. V opačném směru z Prahy na Příbram je podjezd pod zmiňovaným mostem řidičům nákladních vozů znám z jiného důvodu. Místo se dostalo do nejednoho instruktážního videa tuzemských autoškol jako typický příklad situace, kdy musejí řidiči osobníchy aut pustit před sebe při jízdě v levém pruhu kamion. Ten totiž kvůli nízko posazenému pilíři „Mostu inteligence“ neprojede.

Omezení pod mostem

  • Ode dneška do 25. května je zrušen buspruh na Strakonické směrem do Prahy (300 metrů) pod Barrandovským mostem. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Vědmy mají konkurenci. Věštit už umí také umělá inteligence a nemýlí se

vydáno 4. března 2024  12:00

V současném digitálním světě se umělá inteligence (AI) zarývá čím dál více do kůže společnosti.  celý článek

Říkáte, že žijete zdravě? Opravdu? Vaše lednička prozradí celou pravdu

vydáno 4. března 2024  6:00

O nedostatek pacientů se nemusejí bát v Česku kardiologové, odborníci na alkoholismus, plicní specialisté a také obezitologové. Přitom jejich zaměření...  celý článek

Svědkové minulosti. Mizejí poštovní schránky, vypařily se taky tradiční trafiky

PRAHA? AHA!
vydáno 3. března 2024  11:03

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek

Komerční sdělení

Senioři, zatočte s dluhy, které vás tíží!

vydáno 3. března 2024

Pan Karel žije sám, je mu 71 let a má problém, který mu nedává spát. Hrozí mu, že kvůli nesplacenému úvěru přijde o byt. Nyní mu svitla naděje, že...  celý článek