metro.cz

Počasí v Praze

15 °C / 25 °C

Neděle 23. června 2024. Svátek má Zdeňka

Z kostelů se stanou kina. Noc kostelů zpřístupní více než tisíc staveb

  8:15
Křesťanské farnosti na území pražské arcidiecéze otevřou dnes své kostely zájemcům o křesťanství i architekturu. Letos na Noc kostelů naváže festival křesťanství Dny víry.
Noc kostelů v kostele svatého Prokopa na Žižkově.

Noc kostelů v kostele svatého Prokopa na Žižkově. | foto: nockostelu.czMetro.cz

Kromě divadelních představení či varhanních koncertů se letos mohou návštěvníci těšit i na filmovou premiéru. „První díl historické trilogie Jan Hus bude v den své televizní premiéry promítán také v desítkách kostelů a modliteben,“ zve na premiéru Aleš Pištora, organizátor Noci kostelů.

V souvislosti s letošním 600. výročím upálení mistra Jana Husa je spojeno hned několik dalších akcí a na své si přijdou i ti nejmenší. „Za zmínku stojí projekt V kole po kostelech s mistrem Janem Husem. Pro děti je připraven zábavný program. V každém z kostelů, který je do projektu zapojen, děti plní zábavnou formou drobné úkoly a sbírají body,“ říká o dětské hře Pištora.

Novinkou letošní ročníku jsou Dny víry. Tento projekt se uskuteční v Praze od 30. května do 6. června. Na mnoha místech v centru i okrajových částech Prahy se uskuteční přednášky, koncerty, výstavy, duchovní programy, ale i filmový festival či programy pro děti a rodiny.

Na projektu, který navazuje na již zavedenou Noc kostelů, se společně podílí zhruba sedmdesát farností, sborů a křesťanských církví, které si dosud připravily více než 250 bodů programu.

Pražská Noc kostelů

V metropoli a Středočeském kraji se Noc kostelů koná již pošesté. Letos se jí zúčastní více než 250 farností a sborů.

  • Praha 1 – V katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha je připraveno několik varhanních koncertů. Večer budou veřejnosti i představeny i samotné svatovítské varhany. V kostele sv. Tomáše se zase dozvíte o svatotomášském pivu a klášterních legendách.
  • Praha 2 – Vůbec poprvé se otevře rotunda sv. Longina Na Rybníčku.
  • Praha 3 – Žižkův sbor na náměstí Barikádníků si od 18 hodin připravil pro zájemce hru s názvem Jaké je to být sociálně znevýhodněný, kde si každý může zkusit být sociálně vyloučený a také jaké to je, když vám může někdo pomoci.
  • Praha 4 – V kostele Panny Marie Královny Míru začíná od 18 hodin poutavé uvedení do křížové cesty od akademického sochaře Karla Stádníka. Husův sbor v Táborské ulici chce letos připomenout upálení mistra Jana Huse čtením jeho osobních listů z vězení.
  • Praha 5 – V kostele sv. Jana Nepomuckého zahájí Noc kostelů v 18 hodin vyzvánění trojice zvonů laděných do C-dur. Součástí akce bude i komentovaná prohlídka funkcionalistického chrámu s bohatou symbolikou.
  • Praha 6 – Bazilika sv. Markéty má od 20.30 hodin připravené představení Popelka nazaretská v podání břevnovské scholy pod vedením manželů Salákových.
  • Praha 7 – V kostele sv. Antonína Paduánského návštěvníky během Noci kostelů pustí i na běžně nepřístupné věže.
  • Praha 8 – Kostel sv. Terezie od Dítěte Ježíše si pro děti i dospělé nachystal výtvarnou dílnu a prohlídku kostela. Součástí večera bude i ochutnávka mešního vína.
  • Praha 10 – Kostel sv. Mikuláše ve Vršovicích si připravil loutkové divadlo. Farní nadnárodní teátr sehraje jeden ze svých veleúspěšných divadelních kusů od 18.30 hodin. Součástí akce je i noční komentovaná prohlídka kostela, ta začíná ve 22.15 hodin.
Autor: Marek Hýř Metro.cz

Hlavní zprávy

Ovčí střeva, dvoumetrový černoch a zrádný robot. Vetřelec slaví 45 let

vydáno 22. června 2024  5:08

„Vetřelec je bezchybný organismus. Jeho dokonalosti se může vyrovnat jenom jeho zrůdnost,“ cedí mezi zuby android Ash. Tváří v tvář Ripleyové obdivuje...  celý článek

Stopy po okupačních kulkách, které vydržely na fasádě a také vlajkodržáky na Letné

vydáno 16. června 2024  11:30

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek

České pivovary kráčejí k udržitelnosti a zároveň se snaží šetřit životní prostředí

vydáno 15. června 2024  8:32

Radegast chce zadržet v krajině více vody, než sám spotřebuje. Tento projekt přijde na miliony korun. Plzeňský Prazdroj zase vyvinul úspornější chladič...  celý článek

Superhrdinové opět zlobí! Butcher a Homelander pořád kopou nejvyšší seriálovou ligu

Strážce streamu
vydáno 21. června 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Krvavá, brutální, dekadentní, místy až úchylná a hlavně neskutečně zábavná seriálová odpověď na superhrdinské trháky se nedávno, vlastně jen před pár dny,...  celý článek