metro.cz

Počasí v Praze

17 °C / 32 °C

Pátek 21. června 2024. Svátek má Alois

Z náplavek v centru se na konci léta stane obří autosalon

  6:15
Výstava aut bude zdarma. Láká na populární kapely i jednu českou premiéru.
Náplavka | foto: Michaela Endrštová, iDNES.cz

Tohle ještě náplavky nezažily. Na samotný závěr prázdnin ožijí plochy u řeky na Rašínově i Hořejším nábřeží netradiční výstavou Auta na Náplavce. Akce se tu koná od čtvrtka 31. srpna do 3. září.

„Už delší dobu všichni vědí, že svět klasických autosalonů je mrtev. Doby, kdy každá jen trochu vyspělá země měla svoji národní automobilovou přehlídku a její návštěva byla pro motoristy svátkem, jsou dávno pryč,“ vysvětluje volbu místa Zbyšek Pechr, šéfredaktor magazínu Svět motorů, který výstavu pořádá. Pořadatelé se přitom chtějí vyhnout trapasu, který zažila nedávná výstava aut v Brně. Organizátoři tamní akce tvrdili, že na náměstí Svobody, kde auta běžně neparkují, uspořádají neprodejní výstavu. Zaparkované vozy však měly za okny ceny i informace o možnostech splátek.

„Naše výstava je striktně neprodejní. O účasti na ní jsme jednali jen s výrobci, případně dovozci. V tomto případě, má naše výstava blíže ke klasickému autosalonu. Má to být akce pro celé rodiny,“ zve Pechr.

Organizátoři také berou v potaz, že obří výstavy na náplavce některé obyvatele dráždí. Například, když se tu v minulosti konala akce Lodě na vodě, řada lidí to nesla nelibě. Náplavka je totiž oblíbeným odpočinkovým místem Pražanů.

„My pořádáme výstavu na obou březích Vltavy. To znamená, že jsme museli oslovit jak hlavní město Prahu, tak i Prahu 2 a Prahu 5. K tomu přičtěte památkáře, Povodí Vltavy, hygieniky, policii, požárníky a i všechny provozovatele jakýchkoli činností na nábřeží. Tedy třeba majitele zakotvených lodí,“ jmenuje Pechr. I proto přípravy trvaly dva roky.

Účast na akci již přislíbilo sedmnáct automobilek. Absolutní českou premiéru si tu odbude Audi A8, jehož definitivní podoba stále ještě nebyla odhalena.

Nejen auta

  • V den zahájení na akci zahrají podle plánu kapely Jelen a Monkey Business.
  • Každý večer výstavy je připravena 3D projekce přímo na Vltavě. Speciálně pro tuto příležitost vytvořená podívaná připomene vznik automobilů. K dispozici budou i trenažéry simulující náraz či převrácení vozu.
Autor: Marek Hýř Metro.cz

Hlavní zprávy

Český James Bond se jmenoval Ladislav Bittman. Kariéru začal před 60 lety

vydáno 20. června 2024  12:20

Komunisti vylovili nacistický archiv! Žabím mužům se povedl nález desetiletí! Americký magazín Life přinesl před 60 lety sérii senzačních odhalení z...  celý článek

Stopy po okupačních kulkách, které vydržely na fasádě a také vlajkodržáky na Letné

vydáno 16. června 2024  11:30

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek

České pivovary kráčejí k udržitelnosti a zároveň se snaží šetřit životní prostředí

vydáno 15. června 2024  8:32

Radegast chce zadržet v krajině více vody, než sám spotřebuje. Tento projekt přijde na miliony korun. Plzeňský Prazdroj zase vyvinul úspornější chladič...  celý článek

Benjamin Netanjahu je pro Izrael větší hrozba než Hamás, říká muž, který sloužil v Gaze

vydáno 13. června 2024  18:20

David Shorf sloužil v izraelské armádě, byl zástupcem šéfredaktora Lidových novin, hrál v kapele Raketa Bořka Slezáčka, nyní se pohybuje v marketingu,...  celý článek