„Vítejte na Staroměstském náměstí v roce 1900. V Praze nyní žije přibližně 220 tisíc obyvatel, kteří mluví česky i německy. Město je jedním z nejvýznamnějších měst slavného Rakouska-Uherska, ale císařové už nesídlí zde, ale ve Vídni. Současný císař František Josef truchlí. Před dvěma lety byla v Ženevě zavražděna jeho krásná manželka, císařovna Alžběta, známější pod jménem Sisi.“ Přesně toto vyprávění vám poběží ve sluchátkách, pokud se vydáte na vycházku s využitím virtuální reality (VR). Staroměstské náměstí je první zastávkou originální tour. Párminutová ukázka vám díky VR brýlím představí metropoli v době dávno minulé. Náměstím tehdy jezdily tramvaje a Staroměstská radnice měla ještě své novogotické křídlo.
Exkurze po Praze s virtuální realitou se snaží historii představit zábavně a v souvislostech. Každý detail má nějaký smysl. Třeba i plakáty vyvěšené na Staroměstském náměstí. Je na nich italský anarchista Luigi Lucheni. Byl to právě on, kdo zavraždil císařovnu Sisi.
Temnějším částem historie se procházka nevyhýbá ani v dalších scénách. Už jen z míst, kudy tour vede, se dát vytušit, že se tu něco semele. Jednou ze zastávek je totiž například i pravoslavný chrám sv. Cyrila a Metoděje v Resslově ulici. Nejen znalci historie vědí, že kostel je místem posledního odporu českých parašutistů, kteří se podíleli na spáchání atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha.
Krev tekla i před Novoměstskou radnicí. Vycházka sem dorazí přesně ve chvíli, kdy probíhá první pražská defenestrace. Protihusitští konšelé jsou právě vyhazováni z oken. Když se ve VR brýlích ohlédnete za sebe, uvidíte, že se události zúčastnil i Jan Žižka.
Mimochodem, celá procházka má i herní prvek. Po virtuální Praze jsou totiž schované korunovační klenoty, pokud se budete dobře dívat, určitě je najdete.
Na zhruba dvouhodinovou vycházku se můžete dostat dvěma způsoby. Prague City Tourism netradiční exkurzi nabízí jako zážitek na míru, kdy se na vycházku vydáte v čas, který si zvolíte, a průvodce se bude věnovat jen vám, respektive vaší skupině. Ta může čítat dva až patnáct členů. Pro dva vyjde zážitek na 3500 korun.
Společnost VR Guide Me zase prohlídky pořádá v přesně stanovený čas v pátek a v sobotu. Přihlásit se můžete do naplnění kapacity. Jeden dospělý zaplatí za netradiční prohlídku Prahy 690 korun.
První zmiňovanou možnost, tedy individuální procházku, zatím podle mluvčí Prague City Tourism Kláry Janderové využívají spíše zahraniční turisté. U VR Guide Me je to naopak.
Ač by se mohlo na první pohled zdát, že zážitek je spíš pro mladší ročníky, oblíbili si ho už také senioři. „Obvykle exkurze s virtuální realitou dostávají jako dárek od mladších členů rodiny,“ vysvětluje Polina Jaštěnková z týmu VR Guide Me.
Bát se VR brýlí nemusí ani zájemci s brýlemi dioptrickými. Na vlastní kůži jsme zařízení vyzkoušeli a výlet do minulosti jsme si užili bez problému. Obavy nemusíte mít ani z nepřízně počasí. „Vycházky probíhají celý rok, tedy i v zimě,“ upřesňuje mluvčí Prague City Tourism. Jaštěnková z týmu VR Guide Me zároveň ale doplňuje, že o jejich vycházky je v lednu, únoru a březnu zájem minimální. „V těchto měsících jsou k dispozici omezené termíny, obvykle dva až čtyři za měsíc,“ upřesňuje.
Netradiční zážitek vyzkoušíte i na dalších místech
|