metro.cz

Počasí v Praze

15 °C / 25 °C

Neděle 23. června 2024. Svátek má Zdeňka

Z popelky zpět na špičku? Nová ředitelka Bulovky má velké plány

  7:00
Po tříleté snaze získala Bulovka akreditaci, kupuje nové přístroje, pouští se do oprav a chtěla by vybudovat pohotovost. Vše ale bude záležet na financích.
Nemocnici Na Bulovce řídí Andrea Vrbovská. | foto: Nemocnice Na Bulovce

Nemocnice Na Bulovce byla dlouho vnímána jako popelka mezi pražskými nemocnicemi. To připouští i nová ředitelka Andrea Vrbovská, která to chce změnit. "Již z pohádek víme, že i pod pláštěm z myších kožíšků může být princezna," říká v rozhovoru pro Metro.

Čím si podle vás Bulovka tuto pověst "zasloužila"?
Dá se říct, že minulých deset let bylo pro nemocnici více než nešťastným obdobím poznamenaným především častým střídáním managementu a podceněním jak obnovy budov a přístrojů, tak i zlepšování práce zaměstnanců. Jak ale ukázalo akreditační šetření, zaměstnanci mají svou nemocnici rádi a chtějí a umí jí vrátit původní glanc. Bulovka je klinickým pracovištěm tří lékařských fakult Univerzity Karlovy. Může se pyšnit ortopedií evropského významu, pracovišti infekčních klinik s celorepublikovou působností, výbornou neonatologií, kožní klinikou, zobrazovacími metodami a podobně. Vše je především o lidech a ty se srdcem Bulovka opravdu má.

Co byste ráda jako ředitelka změnila? Kam byste chtěla nemocnici posunout?
Na Bulovku zamíří vozy záchranné služby nejčastěji, ročně je to přes dvacet tisíc příjezdů, tedy nejvíc v Praze. Je zde akutní potřeba vybudovat emergency – urgentní příjem, dnes je to zcela běžným standardem, bez kterého nemocnice takovéto velikosti a spádu nemůže kvalitně existovat.

Chystáte nějaké novinky pro pacienty?
Začátkem února nemocnice získala a instalovala nové CT, které bude sloužit především onkologickým pacientům. K onkologické prevenci a diagnostice bude sloužit i nový mamograf, který by měl být dodán v horizontu týdnů. Bulovka je předním komplexním onkologickým centrem, a i to je jeden z důvodů, proč věnujeme takovou pozornost modernizaci. Věřím, že v brzké době přibude i nový lineární urychlovač. Dalším podstatnějším investičním krokem bude rozsáhlá rekonstrukce lékárny, aby nové prostory lépe uspokojovaly neustále rostoucí nápor pacientů. Je tu velká potřeba investic a rekonstrukcí, vše ale musíme podřídit finančním možnostem.

O nemocnici

Andrea Vrbovská řídí Bulovku od loňského prosince.

  • Šest let zde předtím působila jako anesteziolog, později byla náměstkyní ředitele.
  • V nemocnici je ročně hospitalizováno zhruba padesát tisíc pacientů.
  • Koncem minulého měsíce Bulovka získala akreditaci, čímž se zařadila po bok nemocnic, jako je Motol nebo FN Královské Vinohrady.
Autor: Tomáš Belica Metro.cz

Hlavní zprávy

Ovčí střeva, dvoumetrový černoch a zrádný robot. Vetřelec slaví 45 let

vydáno 22. června 2024  5:08

„Vetřelec je bezchybný organismus. Jeho dokonalosti se může vyrovnat jenom jeho zrůdnost,“ cedí mezi zuby android Ash. Tváří v tvář Ripleyové obdivuje...  celý článek

Stopy po okupačních kulkách, které vydržely na fasádě a také vlajkodržáky na Letné

vydáno 16. června 2024  11:30

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek

České pivovary kráčejí k udržitelnosti a zároveň se snaží šetřit životní prostředí

vydáno 15. června 2024  8:32

Radegast chce zadržet v krajině více vody, než sám spotřebuje. Tento projekt přijde na miliony korun. Plzeňský Prazdroj zase vyvinul úspornější chladič...  celý článek

Superhrdinové opět zlobí! Butcher a Homelander pořád kopou nejvyšší seriálovou ligu

Strážce streamu
vydáno 21. června 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Krvavá, brutální, dekadentní, místy až úchylná a hlavně neskutečně zábavná seriálová odpověď na superhrdinské trháky se nedávno, vlastně jen před pár dny,...  celý článek