metro.cz

Počasí v Praze

17 °C / 20 °C

Středa 22. května 2024. Svátek má Emil

Z popelky zpět na špičku? Nová ředitelka Bulovky má velké plány

  7:00
Po tříleté snaze získala Bulovka akreditaci, kupuje nové přístroje, pouští se do oprav a chtěla by vybudovat pohotovost. Vše ale bude záležet na financích.
Nemocnici Na Bulovce řídí Andrea Vrbovská. | foto: Nemocnice Na Bulovce

Nemocnice Na Bulovce byla dlouho vnímána jako popelka mezi pražskými nemocnicemi. To připouští i nová ředitelka Andrea Vrbovská, která to chce změnit. "Již z pohádek víme, že i pod pláštěm z myších kožíšků může být princezna," říká v rozhovoru pro Metro.

Čím si podle vás Bulovka tuto pověst "zasloužila"?
Dá se říct, že minulých deset let bylo pro nemocnici více než nešťastným obdobím poznamenaným především častým střídáním managementu a podceněním jak obnovy budov a přístrojů, tak i zlepšování práce zaměstnanců. Jak ale ukázalo akreditační šetření, zaměstnanci mají svou nemocnici rádi a chtějí a umí jí vrátit původní glanc. Bulovka je klinickým pracovištěm tří lékařských fakult Univerzity Karlovy. Může se pyšnit ortopedií evropského významu, pracovišti infekčních klinik s celorepublikovou působností, výbornou neonatologií, kožní klinikou, zobrazovacími metodami a podobně. Vše je především o lidech a ty se srdcem Bulovka opravdu má.

Co byste ráda jako ředitelka změnila? Kam byste chtěla nemocnici posunout?
Na Bulovku zamíří vozy záchranné služby nejčastěji, ročně je to přes dvacet tisíc příjezdů, tedy nejvíc v Praze. Je zde akutní potřeba vybudovat emergency – urgentní příjem, dnes je to zcela běžným standardem, bez kterého nemocnice takovéto velikosti a spádu nemůže kvalitně existovat.

Chystáte nějaké novinky pro pacienty?
Začátkem února nemocnice získala a instalovala nové CT, které bude sloužit především onkologickým pacientům. K onkologické prevenci a diagnostice bude sloužit i nový mamograf, který by měl být dodán v horizontu týdnů. Bulovka je předním komplexním onkologickým centrem, a i to je jeden z důvodů, proč věnujeme takovou pozornost modernizaci. Věřím, že v brzké době přibude i nový lineární urychlovač. Dalším podstatnějším investičním krokem bude rozsáhlá rekonstrukce lékárny, aby nové prostory lépe uspokojovaly neustále rostoucí nápor pacientů. Je tu velká potřeba investic a rekonstrukcí, vše ale musíme podřídit finančním možnostem.

O nemocnici

Andrea Vrbovská řídí Bulovku od loňského prosince.

  • Šest let zde předtím působila jako anesteziolog, později byla náměstkyní ředitele.
  • V nemocnici je ročně hospitalizováno zhruba padesát tisíc pacientů.
  • Koncem minulého měsíce Bulovka získala akreditaci, čímž se zařadila po bok nemocnic, jako je Motol nebo FN Královské Vinohrady.
Autor: Tomáš Belica Metro.cz

Hlavní zprávy

Stěny koupelny ze skla byly v minulosti zcela nemyslitelné, říká architektka Jiřičná

vydáno 22. května 2024  11:00

„Většinu života se člověk účastní nejrůznějších soutěží a většinu jich prohrává,“ říká velice upřímně světoznámá architektka, která do českého prostředí...  celý článek

Veduta z roku 1829 ukazuje čilý život na Jiřském náměstí na Pražském hradě

vydáno 22. května 2024  5:00

Projekt Miluju Prahu a deník Metro v pravidelném seriálu vybírají nejkrásnější pražské veduty. Znáte sochu plnou hříchů? A víte, kde stála původně?  celý článek

Centru sociálních služeb Tloskov je 65 let a oslaví to ve velkém stylu

vydáno 21. května 2024  16:22

Tuto sobotu 25. května se za branami domova pro lidi se zdravotním postižením bude konat hudební festival, který si tu vyzkoušeli už před pěti lety. U...  celý článek

Šéf festivalu Rock for People sní o Red Hot Chilli Peppers a System Of A Down

vydáno 20. května 2024  12:57

Michal Thomes dokázal z lokální akce vydupat mezinárodně uznávaný festival obřích rozměrů. Šéf festivalu Rock for People deníku Metro říká, že se letos...  celý článek