Včera to byly přesně dva roky, kdy se ve stanici Anděl rozjely k povrchu dva výtahy za 90 milionů korun. Od té doby čtenáři zásobují deník Metro fotkami takřka kdykoliv, když je mimo provoz.
Zejména poslední dny dostává výtah zabrat, protože ze stanice se dá vystoupit po eskalátorech pouze směrem k Ženským domovům a jeho využití v blízkosti nákupního centra a tramvajové křižovatky citelně zkracuje cestu do metra.
Naposled tento pátek však uvízla ve výtahu čtenářka Lucie, která poslala fotku ze zásahu hasičů a získává za ni odměnu 300 korun. „Výtah se zasekl. Hasiči přijeli do patnácti minut. Zkoušeli otevřít dveře, ale nešlo to, tak jsme lezli po žebříku stropem ven a prošli vedlejším výtahem. Celkem jsem tam strávila asi čtyřicet minut,“ řekla Lucie.
Dopravní podnik se brání, že odstávky výtahu na Andělu bývají způsobeny zejména častými útoky vandalů, vynuceným uzavíráním na žádost police a v minulosti také kvůli průsakům vody do podzemních prostor.
Kvůli těm to bylo například loni v únoru a v červenci. „Je nutné také připomenout složitost výstavby samotného přestupu, kdy bylo nutné odstřelit skalní masiv, kterým svislá štola prochází,“ uvedla mluvčí dopravního podniku Aneta Řehková. Zdůrazňuje, že nejčastějším problémem výtahů v pražském metru bývá jejich přetížení. Většinou podle ní stačí, když část cestujících vystoupí.
„I když ve stanici metra Anděl probíhá výluka eskalátorů ve vestibulu sever, tedy Anděl, stále beze změny platí, že osobní výtahy v pražském metru jsou přednostně určeny pro imobilní cestující a cestující s kočárky,“ uvedla k vytíženosti výtahů, které právě oslavily druhé narozeniny. „Všechny výtahy v síti pražského metra jsou vybaveny informacemi o jejich využití. Předpokládáme, že je to také o určité lidské slušnosti a toleranci,“ dodává Řehková.