metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 7 °C

Pondělí 22. dubna 2024. Svátek má Evženie
Václav Láska a Pavel Žáček | foto: Metro.cz

Za Prahu 5 byl do Senátu zvolen advokát Václav Láska

  15:06,  aktualizováno  17:38
Advokát Václav Láska (za SZ) byl zvolen senátorem za Prahu 5. Ve druhém kole voleb porazil někdejšího ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů Pavla Žáčka (za ODS). Vyplynulo to z konečných výsledků senátních voleb, které zveřejnil na webu Český statistický úřad. Láska v horní parlamentní komoře nahradí senátora Miroslava Škalouda (ODS), který mandát už neobhajoval. Zaměřit se chce hlavně na oblast justice a na boj proti korupci.

Druhého kola senátních voleb se v obvodu zúčastnilo 18,83 procenta lidí, o týden dřív k urnám přišlo 36 procent voličů. Čtyřicetiletý Láska získal největší počet hlasů již v prvním kole voleb, v druhém ho volilo 65,08 procenta lidí. V jeho prospěch tak bylo 12.752 hlasů. Žáček vyšel z finále voleb se ziskem 34,91 procenta hlasů, podpořilo ho 6842 lidí.

Už teď ví, jaký zákon by rád připravoval a prosazoval

„Věřil jsem v úspěch, ale myslel jsem si, že to bude vyrovnanější souboj,“ řekl ČTK po svém zvolení Láska. Závěr kampaně prý prožíval dost emotivně. Byly chvíle, kdy věřil v úspěch i kdy se bál prohry. V Senátu by se chtěl věnovat hlavně oblasti justice, bezpečnostních složek a boji proti korupce. Chce prý pokračovat v tom, co dělal už jako aktivista a advokát. Hodlá na sobě „experimentovat a dobrovolně zkoušet“ to, o čem podle něj politici tvrdili, že to kvůli chybějícím zákonům není možné.

„Chystám se i na to, že sám na sobě budu teď chtít aplikovat to, co jsem chtěl po politicích jako aktivista. Chystám se zveřejnit veškerý majetek, vést veřejně přístupný deník všech svých schůzek s lobbisty, promyslím i další věci,“ popsal Láska. Už teď ví, jaký zákon by rád připravoval a prosazoval. „Bude to nadlouho, bude to přinášet všeobecný odpor. Je to zákon o financování politických stran. To neprůhledné financování politických stran je obrovským motorem korupce v ČR. Ze začátku to bude o hledání podpory, abychom se mohli vůbec do něčeho takového pustit,“ dodal.

Advokát Václav Láska se zaměřuje na hospodářskou kriminalitu

Vizitka nového senátora za volební obvod Praha 5

Nestraník za KDU-ČSL a SZ, navržený SZ. Advokát, bývalý policejní vyšetřovatel. U policie pracoval od svých 18 let, od pochůzkáře po vyšetřovatele hospodářské kriminality (vedl týmy objasňující krach Investiční a poštovní banky a vytunelování Harvardských fondů). Od policie odešel v roce 2003. Poté se živil jako ekonomický poradce, krátce působil v bezpečnostní agentuře ABL.

Narodil se 4. srpna 1974 v Rakovníku. Vystudoval sociální patologii na Vysoké škole pedagogické v Hradci Králové a právo na Právnické fakultě Západočeské univerzity v Plzni. Byl předsedou správní rady Transparency International (TI), v níž pracoval do roku 2011. V loňských volbách do Poslanecké sněmovny byl středočeským lídrem Strany zelených, která však neuspěla. Napsal knihu Jak se zavírají tuneláři (2005) a román Advokát aneb o dravcích v právní džungli (2008). Je ženatý, má tři děti.

Komentáře

Hlavní zprávy

Billie Eilish, Katy Perry, Bon Jovi a další mají konkurenci. Jmenuje se umělá inteligence

vydáno 22. dubna 2024  4:42

Stále se vyvíjející technologie pobouřila zahraniční umělce. Umělá inteligence (AI) ale hýbe celou společností. Někteří se jí bojí, jiní se s ní učí...  celý článek

Herci neustále bojují o práci, je to kolotoč pádů a vzestupů, říká agentka Daňková

vydáno 21. dubna 2024  7:00

Lenka Daňková vystudovala germanistiku a hudební vědu na MUNI v Brně, poté se věnovala hudební produkci jak v Česku, tak v rakouském Grazu a od roku 2010...  celý článek

Americký sen. Češka z New Yorku prožívá lakrosové vrcholy ve Spojených státech amerických

vydáno 20. dubna 2024  13:00

Předloni zažila s českou lakrosovou reprezentací velké úspěchy. Na mistrovství světa byly Češky sedmé, vzápětí si zahrály mezi osmi nejlepšími zeměmi na...  celý článek

Poslední adresa Jaroslava Klabíka byla na Hradčanech. Prožil život dobrodruha

vydáno 21. dubna 2024  11:53

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek