metro.cz

Počasí v Praze

17 °C / 32 °C

Pátek 21. června 2024. Svátek má Alois

Zábava místo veletrhů. To bude Výstaviště po rekonstrukci

  15:17
Spíš než jako místo, kam se chodí za zábavou, mají Pražané spojené v posledních letech Výstaviště s požárem, povodní, soudy a pomalým chátráním. To by se do dvou let mělo konečně změnit.
Vyhořelé výstaviště v roce 2008 | foto: RadušKap - Wikimedia Commons

"Podařilo se nám Výstaviště zbavit všech závazků, ať vůči pojišťovnám či Inchebě. Teď je potřeba se dohodnout, co bude dál." vysvětluje náměstek primátora Václav Novotný. Výstaviště by se podle návrhu, který zpracoval útvar rozvoje města, mělo rozdělit na dvě části. Horní část, s řadou památkově chráněných objektů, by se měla více otevřít a propojit s okolím.

V plánu je i vznik nové železniční zastávky

Naopak dolní část, která je významnou součástí městské zeleně a hrozí jí nebezpečí velké vody, by se měla po rekonstrukci proměnit na místo, kde se budou konat kromě tradiční Matějské poutě i koncerty a festivaly. "Velká výhoda této části spočívá v její uzaviratelnosti. Veletrhů ubývá, a tak nám přijde logické se orientovat spíše na festivaly a podobné akce," potvrzuje Novotný. Velká změna podle Novotné začne v roce 2015, do té doby město získá všechna potřebná povolení.

Proměnit se má i okolí Výstaviště. Magistrát chce zlepšit i dopravní dostupnost celé lokality, a to jak pro auta, tak je v plánu i vznik nové železniční zastávky na frekventované trati, která má v budoucnu spojovat letiště a centrum. Výstaviště bude mít také nového správce, po odchodu Incheby ho bude spravovat přímo město, pravděpodobně prostřednictví některé z už existujících organizací. "Dovedu si představit, že se o Výstaviště postará třeba Obecní dům nebo Kongresové centrum," dodává Novotný. Původně přitom město chtělo získat pro Výstaviště po Inchebě nového investora. to se podle novotného bohužel nepodařilo.

Výstaviště Praha

Vzniklo ve východní části původní Královské obory (Stromovky) při příležitosti Jubilejní zemské výstavy uspořádané v roce 1891.

  • Za komunistické éry bylo přejmenováno na Park kultury a oddechu Julia Fučíka a Průmyslový palác na Sjezdový palác. Pořádaly se tu i stranické sjezdy KSČ.
  • Výstaviště postihlo několik velkých požárů. V r. 1991 shořel Bruselský pavilon, v r. 2005 divadlo Globe a naposledy v r. 2008 jedno z křídel Průmyslového paláce.
  • Nejznámější akcí pořádanou na Výstavišti je už padesát let Matějská pouť.
  • Magistrát se několik let pokoušel vypovědět nevýhodnou smlouvu se správcem areálu, společností Incheba. Od 1. 1. 2015 bude Výstaviště spravovat sama Praha.
Autor: Robert Oppelt

Hlavní zprávy

Český James Bond se jmenoval Ladislav Bittman. Kariéru začal před 60 lety

vydáno 20. června 2024  12:20

Komunisti vylovili nacistický archiv! Žabím mužům se povedl nález desetiletí! Americký magazín Life přinesl před 60 lety sérii senzačních odhalení z...  celý článek

Stopy po okupačních kulkách, které vydržely na fasádě a také vlajkodržáky na Letné

vydáno 16. června 2024  11:30

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek

České pivovary kráčejí k udržitelnosti a zároveň se snaží šetřit životní prostředí

vydáno 15. června 2024  8:32

Radegast chce zadržet v krajině více vody, než sám spotřebuje. Tento projekt přijde na miliony korun. Plzeňský Prazdroj zase vyvinul úspornější chladič...  celý článek

Benjamin Netanjahu je pro Izrael větší hrozba než Hamás, říká muž, který sloužil v Gaze

vydáno 13. června 2024  18:20

David Shorf sloužil v izraelské armádě, byl zástupcem šéfredaktora Lidových novin, hrál v kapele Raketa Bořka Slezáčka, nyní se pohybuje v marketingu,...  celý článek