metro.cz

Počasí v Praze

13 °C / 18 °C

Pátek 24. května 2024. Svátek má Jana

Zábava místo veletrhů. To bude Výstaviště po rekonstrukci

  15:17
Spíš než jako místo, kam se chodí za zábavou, mají Pražané spojené v posledních letech Výstaviště s požárem, povodní, soudy a pomalým chátráním. To by se do dvou let mělo konečně změnit.
Vyhořelé výstaviště v roce 2008 | foto: RadušKap - Wikimedia Commons

"Podařilo se nám Výstaviště zbavit všech závazků, ať vůči pojišťovnám či Inchebě. Teď je potřeba se dohodnout, co bude dál." vysvětluje náměstek primátora Václav Novotný. Výstaviště by se podle návrhu, který zpracoval útvar rozvoje města, mělo rozdělit na dvě části. Horní část, s řadou památkově chráněných objektů, by se měla více otevřít a propojit s okolím.

V plánu je i vznik nové železniční zastávky

Naopak dolní část, která je významnou součástí městské zeleně a hrozí jí nebezpečí velké vody, by se měla po rekonstrukci proměnit na místo, kde se budou konat kromě tradiční Matějské poutě i koncerty a festivaly. "Velká výhoda této části spočívá v její uzaviratelnosti. Veletrhů ubývá, a tak nám přijde logické se orientovat spíše na festivaly a podobné akce," potvrzuje Novotný. Velká změna podle Novotné začne v roce 2015, do té doby město získá všechna potřebná povolení.

Proměnit se má i okolí Výstaviště. Magistrát chce zlepšit i dopravní dostupnost celé lokality, a to jak pro auta, tak je v plánu i vznik nové železniční zastávky na frekventované trati, která má v budoucnu spojovat letiště a centrum. Výstaviště bude mít také nového správce, po odchodu Incheby ho bude spravovat přímo město, pravděpodobně prostřednictví některé z už existujících organizací. "Dovedu si představit, že se o Výstaviště postará třeba Obecní dům nebo Kongresové centrum," dodává Novotný. Původně přitom město chtělo získat pro Výstaviště po Inchebě nového investora. to se podle novotného bohužel nepodařilo.

Výstaviště Praha

Vzniklo ve východní části původní Královské obory (Stromovky) při příležitosti Jubilejní zemské výstavy uspořádané v roce 1891.

  • Za komunistické éry bylo přejmenováno na Park kultury a oddechu Julia Fučíka a Průmyslový palác na Sjezdový palác. Pořádaly se tu i stranické sjezdy KSČ.
  • Výstaviště postihlo několik velkých požárů. V r. 1991 shořel Bruselský pavilon, v r. 2005 divadlo Globe a naposledy v r. 2008 jedno z křídel Průmyslového paláce.
  • Nejznámější akcí pořádanou na Výstavišti je už padesát let Matějská pouť.
  • Magistrát se několik let pokoušel vypovědět nevýhodnou smlouvu se správcem areálu, společností Incheba. Od 1. 1. 2015 bude Výstaviště spravovat sama Praha.
Autor: Robert Oppelt

Hlavní zprávy

Ve slovenštině plánuji celé album, říká zpěvák s hlubokým sametovým hlasem Adam Pavlovčin

vydáno 24. května 2024  6:15

Vystupuje pod jménem Adonxs a v Praze ho naživo můžete vidět 31. května. V rámci Prague Open Air se představí na Občanské plovárně, kam si pozval i...  celý článek

Šéf festivalu Rock for People sní o Red Hot Chilli Peppers a System Of A Down

vydáno 20. května 2024  12:57

Michal Thomes dokázal z lokální akce vydupat mezinárodně uznávaný festival obřích rozměrů. Šéf festivalu Rock for People deníku Metro říká, že se letos...  celý článek

Mládí vpřed! Slavný pochod obsadili teenageři, neztratil se ani editor deníku Metro

vydáno 20. května 2024  5:03

Nejslavnější český pochod Praha-Prčice ovládl deštivou sobotu. Ti největší odvážlivci se vydali na nejdelší, 75 kilometrů dlouhou trasu. V cíli panovaly...  celý článek

Deset hodin čekání. Pětiapůltunovému motýlovi hrozil nekoordinovaný let

vydáno 19. května 2024  18:55

Praha v sobotu zažila nečekanou podívanou. Lidé, kteří mířili k Národní třídě vstoupit do běžně nepřístupných domů a užít si výjimečné výhledy na město z...  celý článek